Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Στο "φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής", όπως ακριβώς αυτό δημοσιεύεται στον Ν.4014/11, το τετραγωνίδιο 5 γράφει επακριβώς:

τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων

χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κτλ

 

Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετό για να πούμε ότι η "κλασική" αυθαιρεσία της στέγης που υπερυψώθηκε και έγινε κατοικήσιμος χώρος (αυτό δεν εννοούμε με τον όρο "σοφίτα";;; :confused: ) εντάσσεται στον μειωμένο συντελεστή.

 

Πολύ θα ήθελα πάντως μία διευκρίνηση για το τι ακριβώς είναι η "σοφίτα", μια και απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει πολεοδομικώς τέτοιος όρος. Ή έχω στέγη ή έχω όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Sundance με οικοδομική άδεια αφού αυτή αναφέρεται στην οριζόντια ιδιοκτησία της άδειας. Πάνω στο ίδιο θέμα αν με την σοφίτα έχω συνολικά υπέρβαση ύψους οικοδομής από το επιτρεπόμενο 12,5 μ ενώ έπρεπε να είναι συνολικά έως 11,00 μ με μάξιμουμ επιτρεπόμενο ύψος σοφίτας 2,00 μ ενώ αυτή έγινε πχ 3,00 μ τότε ως ποσοστό > ή < 20% παίρνω το 3,00-2,00/2,00 δηλ 50% άρα >20% ή 12,50-11,00/11,00 δηλ 13,6% άρα <20%???

Edited by kwstas
Link to comment
Share on other sites

γιατι με αδεια ρε παδια? αφου η σοφιτα ειναι αυτοτελης ιδιοκτησια.

 

οταν ειναι αυτοτελης, δλδ λειτουργικα ανεξαρτητη, δεν ειπαμε οτι παει χωρις οικοδομικη αδεια?

 

kwstas 13,6%

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Για τη περίπτωση που κάναμε σοφίτα σε στέγη που δεν υπάρχει στην ΟΑ πρέπει να υπολογίσουμε και με αναλυτικό τη στέγη; Έχω μια 2όροφη οικοδομή οπου στον 3ο όροφο έγινε αυθαίρετα διαμέρισμα-σοφίτα.

 

@sundance πότε το είπαμε αυτό;;; Αφού το κτίριο έχει οικοδομική άδεια τελείωσε!

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Περιγραφή

 

 

Διόροφη κατοικία (μεζονέτα) με απόληξη κλιμακοστασίου.

Η πλάκα οροφής α' ορόφου εν μέρει καλύπτεται με στέγη και εν μέρει είναι ταράτσα στην οποία και καταλήγει η εσωτερική σκάλα (απόληξη κλιμακοστασίου).

Τμήμα της κάτοψης του α' ορόφου έχει διπλό ύψος και η οροφή του καταλήγει στο ίδιο ύψος με αυτό της απόληξης κλιμακοστασίου και κατ' επέκταση αυτού. (Στην κάτοψη απόληξης κλιμακοστασίου, αυτό το τμήμα φαίνεται τρύπα-κενό).

 

Στην πράξη έχει κατασκευαστεί δάπεδο κατ' επέκταση του πλατύσκαλου (εντός του νομίμου όγκου) στη στάθμη δαπέδου της απόληξης του κλιμακοστασίου.

 

Το ύψος του κλιμακοστασίου εν γένει έχει ξεπεράσει κατά 90 εκ. το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής,δηλ. 9.90μ. αντί για 9.00 μ. (Γι αυτό και σκέφτομαι να το πάω με 4014 και όχι με 3843, προκειμένου να το τακτοποιήσω συνολικά ΚΑΙ για την υπέρβαση ύψους που έχει)

 

Αυτό οφείλεται αθροιστικά στην αύξηση του ύψους κάθε ορόφου (ισόγειο, α' όροφος, απόληξη κλιμακοστασίου) κατά 30 εκ.

Σε σχέση με την Ο.Α, το ύψος μέχρι ΚΑΙ τη στέγη του α' ορόφου, ξεπερνάει κατά 60 εκ. το εγκεκριμένο της Ο.Α. αλλά όχι το επιτρεπόμενο της περιοχής.

 

 

Σκέφτομαι:

 

1. Την επιφάνεια της απόληξης κλιμακοστασίου στο σύνολό της ως υπέρβαση δόμησης, (με το 0,5 θεωρώντας το σοφίτα δηλ. Β.Χ) και με την υπέρβαση ύψους (σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής)

 

2. Την υπέρβαση ύψους των 2 ορόφων, εφόσον ΔΕΝ δημιουργεί επιπλέον μέτρα δόμησης, με αναλυτικό στον οποίο θα υπολογίζεται το επιπλέον κόστος κατασκευής "ζώνης καθ΄ύψος 30 εκ." για τον κάθε όροφο με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει (κόβει σαν φέτα) δηλ. επιπλέον μήκος υποστηλωμάτων, επιφάνειας τοιχοποιϊας εσωτερικής και εξωτερικής, επιχρισμάτων, βαφής κ.λ.π.

 

 

Εναλλακτικά

 

Η επιφάνεια του επιπλέον δαπέδου της απόληξης με 3843.

 

και

 

η υπέρβαση ύψους 30 εκ. του κάθε ορόφου (και της απόληξης) με αναλυτικό (υπολογισμένο όπως στην πρώτη εκδοχή).

 

 

 

Πώς το βλέπετε ?

 

Γνώμες ?

 

Προτάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στο "φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής", όπως ακριβώς αυτό δημοσιεύεται στον Ν.4014/11, το τετραγωνίδιο 5 γράφει επακριβώς:

τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων

χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κτλ

 

Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετό για να πούμε ότι η "κλασική" αυθαιρεσία της στέγης που υπερυψώθηκε και έγινε κατοικήσιμος χώρος (αυτό δεν εννοούμε με τον όρο "σοφίτα";;; :confused: ) εντάσσεται στον μειωμένο συντελεστή.

 

Πολύ θα ήθελα πάντως μία διευκρίνηση για το τι ακριβώς είναι η "σοφίτα", μια και απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει πολεοδομικώς τέτοιος όρος. Ή έχω στέγη ή έχω όροφο.

Συμφωνώ αλλά πόσοι δεν έχουν κάνει τις σοφίτες υπνοδωμάτια; Αυτοί γιατί θα έχουν συντελεστή Β.Χ.;;;

 

Οσο για το τί είναι σοφίτα και τί δεν είναι... απλώς http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%CF%84%CE%B1

 

 

Ετυμολογία

σοφίτα < ιταλική λέξη soffitta

[15px-Nuvola_apps_kedit.png]30px-Nuvola_apps_edu_languages.png Προφορά

ΔΦΑ : /sɔfita/

[15px-Nuvola_apps_kedit.png]30px-Open_book_01.svg.png Ουσιαστικό

220px-Wikipedia-dachboden.jpg

[/left]

magnify-clip.png

[/center]

σοφίτα θηλυκό

  • μικρό δωμάτιο ή βοηθητικός χώρος ακριβώς κάτω από τη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.