Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

Ειναι ταβερνα στο ισογειο καταστηματος και απο πανω εχει αλλους 3 οροφους, επισης αυθαιρετους.

Η αρχικη προβλεψη ελεγε για ενα μικρο τμημα του ισογειου να ειναι καταστημα και το υπολοιπο σπιτι, ενω εκ των υστερων συνενωθηκαν ολα αυτα σε ενα καταστημα.

Τα υπολοιπα πανω μενουν ως εχουν...

 

Ειπα στον πελατη μου να παγωσουμε προς στιγμη το καταστημα γιατι δεν ξερουμε τι μελλει γεννεσται

Link to comment
Share on other sites

Αν μερος του κλιμακοστασιου πολυκατοικιας, το εχω κλεισει και το εχω κανει γραφειο, ειναι αλλαγη χρήσης κοινοχρηστου χωρου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΥΔΚΧ και απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών.

Θα μπορούσε να θεωρηθεί και "κατοικία" για να μην έχεις και ΑΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι υπερβαση δομησης...(ηταν ηδη απο πριν)...σωστα?

Τωρα για το αν το βαλω κατοικια αντι γραφειο...δεν θα εχω αλλαγη χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι αντίστοιχο με ένα διαμέρισμα που έχει πάρει λίγο από τον κοινόχρηστο του κλιμακοστασίου.

Α.Χ. είναι σίγουρα. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν είναι ΥΔ + ΑΧ ή μόνο ΑΧ.

Εγώ σκέφτομαι να το βάλω και με υπέρβαση γιατι ούτως η άλλως για να δηλώσεις τα τετραγωνικά σου για ΑΧ θα πρέπει να τα συμπληρώσεις και στο πεδίο της ΥΔ της δήλωσης, οπότε θα σε χρεώσει και σαν ΥΔ ΚΧ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι υπερβαση δομησης...(ηταν ηδη απο πριν)...σωστα?

Τωρα για το αν το βαλω κατοικια αντι γραφειο...δεν θα εχω αλλαγη χρήσης?

 

Συμφωνώ και εγώ , δεν πρέπει να είναι υπέρβαση δόμησης , ο κοινόχρηστος αυτός χώρος είχε ήδη μετρηθεί στη δόμηση .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ , δεν πρέπει να είναι υπέρβαση δόμησης , ο κοινόχρηστος αυτός χώρος είχε ήδη μετρηθεί στη δόμηση .

 

Για το συγκεκριμένο θέμα (επέκταση εντός κοινοχρήστου), συζητούσαμε με το συνάδελφο ΙΑΣΟΝΑ εδώ-----> http://www.michaniko...

 

Η δική μου άποψη είναι ότι αν δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρήσης (που εκ των πραγμάτων πρέπει να πάει με Φύλλο καταγραφής) και ΔΕΝ προκαλείται πραγματική Υπέρβαση δόμησης, θεωρώ ότι πάει με διαμερισμάτωση.....

 

 

 

Μπορείτε να δείτε και να πείτε κι εσείς τη γνώμη σας....

 

Η συζήτηση εκεί ίσως πέρασε πιο... απαρατήρητη λόγω του τίτλου του θέματος, αλλά προέκυψε εκεί και όχι στο "κύριο" τόπικ περί διαμερισμάτωσης....

 

Πραγματικά θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες - επιχειρήματα συναδέλφων....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Προς Kapa:

Άνοιξε εσύ ή αν θέλεις θα το κάνω εγώ καινούργιο Topic με το θέμα.....

 

Προς gio:

Και σε ένα διαμέρισμα μπορεί να εγκατασταθεί γραφείο π.χ. μηχανικού, δικηγόρου, κ.λπ. Άρα........

Link to comment
Share on other sites

Προς gio:Και σε ένα διαμέρισμα μπορεί να εγκατασταθεί γραφείο π.χ. μηχανικού, δικηγόρου, κ.λπ. Άρα........

Αρα...συμφωνω...ομως ειτε κατοικια, ειτε γραφειο (όπως και να το ορισω... κατοικια όπως λες και συμφωνω) παλι εχει γινει αλλαγη χρησης απο κοινοχρηστο δομημενο χωρο πολυκατοικιας σε κατοικια. Για αυτο λεω οτι ειναι ΑΧ αλλα οχι ΥΔ εφοσον εχουν μετρηθει στην δομηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οριζοντια ιδιοκτησια που στην αδεια = Καταστημα+Αποθηκη

Στην πραγματικοτητα = Ολο Καταστημα

 

Θελει ο ιδιοκτητης τωρα να το κανει ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.

Μπορω με τον 4014 να κανω ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ολοκληρης της ιδιοκτησιας απο (Καταστημα+Αποθηκη) σε Καταστημα Υγειονομικου Ενδιαφεροντος?

 

Και αν ναι, το προστιμο υπολογιζεται ως εξης?

 

- Αλλαγη χρησης 1,4

- ΧΩΡΙΣ Υπερβαση δομησης (αλλα βαζω τα μ2 χωρων Κ.Χ (καταστημα) και τα μ2 χωρων Β.Χ (αποθηκη)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.