Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση χάλυβα S400


 

Recommended Posts

Οταν βγήκε ο ΚΤΧ σε διαβούλευση και πέρασε απο τα πανεπιστήμια υπήρχαν πολλές εκθέσεις που έλεγαν για λάθη

 

εγώ βρήκα τα εκτός πανεπιστημίων

 

Το πλέον βασικό είναι οτι λέγαμε οτι θα πρέπει να απαγορευτεί η συγκόλληση αφου τα πειράματα έδειχναν πτώση την διαρροής και της ολκιμότητας

 

ok, αυτό είναι γνωστό. εξού και το en το απαγορεύει στις γνωστές περιοχές (αλλά ο κτχ όχι). γενικά όμως η έννοια της απαγόρευσης συγκόλλησης είναι εκτός τόπου και χρόνου. χάλυβας είναι, θα συγκολληθεί κάποια στιγμή, δεν είναι κλωστή κεντήματος. άλλωστε γενικά δεν πλακώνεις και συγκολλάς. τουλάχιστον σε αυτό είμαστε μετρημένοι.

 

τώρα, για το θέμα της συγκόλλησης στα τσερκοπλέγματα του μάστορα, ένα τσιμπηματάκι πόσο ζημιά κάνει στο τσέρκι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοβατζου

Σιγουρα δεν εχεις δει τσερκι μανδυα συγκολλημενο στη ντιζα???

Δυστυχως δεν εχω φωτο..

Το Φ10 ειχε γινει Φ4 στη θεση του "πονταρισματος"...

Link to comment
Share on other sites

το αν έχω δει ή όχι τι σημασία έχει? εγώ μπορεί να έχω δει και το χριστό φαντάρο. σημασία έχει να μην το φορέσω στο έργο μου

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν εχω δει πως τα συγκολλουν στη μαντρα, αλλα σιγουρα αυτο που εχω δει δεν ειναι ρομποτικη συγκολληση...

Link to comment
Share on other sites

Ένα σορό πράγματα συγκολλόνται αναγκαστικά, από ενισχύσεις και μανδύες, μέχρι οπλισμούς φρεατοπασσάλων.

 

Δεν χάθηκε ο κόσμος εφόσον δεν πρόκειται για στοιχεία με απαίτηση πλαστημότητας. Και κάτι που δεν έχει απαίτηση πλαστημότητας είναι τα τσέρκια.

 

Όπως είπε η Σοβατζού, εκεί όπου απαιτείται πλαστημότητα η συγκόλληση απαγορεύεται, τουλάχιστον από τα ξένα πρότυπα...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν εχω δει πως τα συγκολλουν στη μαντρα, αλλα σιγουρα αυτο που εχω δει δεν ειναι ρομποτικη συγκολληση...

 

καλά δεν τα πλακώνουν κιόλας να τα κάνουν ένα. οικονομία κάνουν και κατά λάθος εδώ βγαίνει σε καλό. ρομποτική συγκόλληση ποιος κάνει? ακόμη και αυτά που βγαίνουν στο ρομπότ με το χέρι τα πλακώνουν μετά. τουλάχιστον αυτά που έχω δει εγώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

για να καταλάβετε τα πειράματα που κάναμε. Πήραμε μανδύες απο robot κόψαμε τα τσέρκια αφήνοντας την περιοχή της συγκόλλησης και λίγο τσέρκι (2 πόντους). Πήραμε το κολωνοσίδερο και το εφελκύσαμε και κλάψαμε. Δεν μιλάμε για τα τσέρκια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για μισό λεπτό. εσύ μιλάς για κλωβό που είναι άλλο πράγμα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Yes !!!! και ειδικότερα για τους Π.....α. Τώρα στα τσέρκια Οκ αλλά με την προϋπόθεση οτι δεν αλλάζουμε την ηλεκτροχημική τους ευστάθεια. Που την αλλάζουμε!!!!!! by default που λένε έξω.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ένα σορό πράγματα συγκολλόνται αναγκαστικά, από ενισχύσεις και μανδύες, μέχρι οπλισμούς φρεατοπασσάλων.

 

Δεν χάθηκε ο κόσμος εφόσον δεν πρόκειται για στοιχεία με απαίτηση πλαστημότητας. Και κάτι που δεν έχει απαίτηση πλαστημότητας είναι τα τσέρκια.

 

Όπως είπε η Σοβατζού, εκεί όπου απαιτείται πλαστημότητα η συγκόλληση απαγορεύεται, τουλάχιστον από τα ξένα πρότυπα...

 

Αλεξη δεν μιλησα απλα για τη συγκολληση στα τσερκια..

Μιλησα για περιπτωσεις κατα τις οποιες, λογω υπερβαλλοντα ζηλου του συγκολλητη, εχει γινει καθαρη απομειωση της διατομης του τσερκιου, μπορει και πανω απο 50%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.