Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση χάλυβα S400


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εαν μου επιτρέπετε να ξεφύγω λίγο απο το θέμα με το ελαφρυντικό οτι έχουμε ήδη ξεφύγει απο το θέμα οπως σε κάθε υγιή συζήτηση μηχανικών, τελικά καταλαβαίνετε γιατί ορισμένα πράγματα αποφεύγονται να γίνονται γνωστά τόσο μέσα απο το Πολυτεχνείο, απο το ΤΕΕ και απο τους κανονισμούς. Αυτό βέβαια σε αντίθεση απο άλλες χώρες όπου τα Πανεπιστήμια ερευνούν και βλέπουν τα αποτελέσματά του άμεσα να περνούν στου κανονισμούς με αποτέλεσμα να νιώθουν οτι όντως κάτι θετικό κάνουν. Στην Γερμανία, ΜΒ πχ οι αντίστοιχες διαβουλεύσεις έγιναν ανοιχτά και κατάφεραν να περάσουν στον κανονισμό αφού το κράτος επικροτεί την διαδικασία θεωρώντας οτι τα πανεπιστήμια είναι υπεράνω κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που προκύπτει; Όποιος το κάνει αυτό κινείται εκτός κανονισμού, εκτός ορθής κατασκευαστικής πρακτικής και εκτός... οικονομίας!

 

Προφανώς όλα αυτά (ισχυριζόμαστε ότι) γίνονται στο πλαίσιο της προστασίας της ζωής και όχι του κτίσματος.

 

θες να μου πεις οτι στη κατασκευη μπαινουν τα σιδερα ακριβως με το εμβαδο As που υπολογισες??? (ρητορικη ερωτηση)

και μονο για κατασκευαστικους λογους μπορει να προτιμηθει διαφορετικη διαμετρος στην φαση κατασκευης

(αν δεν εχει γινει μελετη εφαρμογης που στα συνηθη οικοδομικα=σπιτια δεν γινεται)

και η διαφοροποιηση αυτη σε βγαζει πανω απο το υπολογισμενο οπλισμο

 

και στην τελικη αν εισαι αντιοικονομικος αυτο ποιον κανονισμο παραβαινει?

 

εγω στο σπιτι μου αν θελω να εχω προδιαγραφες δικες μου για κινητο 750kg/m2 θα μου το απαγορευσει κανεις??

 

ο οπλισμος που θα μπει δεν θα "κοιμαται"???

 

fear1976

 

πιστευω οτι ο AlexisPap σου έδωσε μια σαφή απάντηση αλλα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. .

 

τα πραγματα ειναι απλουστατα!!

ειμαστε μηχανικοι οχι φαρμακοποιοι να φοβομαστε ενα τετραγωνικο νανομετρο χαλυβα αν θα μας διαφοροποιησει την πλαστιμοτητα!

 

όπως ειπώθηκε ο κανονισμός σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρεται για την επισκευασιμότητα του κτιρίου στο σεισμό σχεδιασμού

 

αλλά αποκλειστικά για την προστασία ζωής. το κτίριο δηλαδή είναι σε κατάσταση οιωνεί κατάρρευσης

 

ίσως ναι, ίσως όχι. αν στα υποστυλώματα ο οπλισμός είναι min 1% και το max 4%, αν βάλεις 1.5% γιατί να προηγηθεί ψαθυρή αστοχία? απλώς ήρθες ένα κλικ ποιο κοντά στην ψαθυρή, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας

 

δεν μιλησα οτι θα εχω ψαθυρη αστοχια (αλοιμονο!)

 

ειπα οτι ο οπλισμος απλα "κοιμαται" συνηθως οποτε για να μιλαμε για πλαστιμοτητα μονο στο χαρτι γινεται η κουβεντα

θα συμφωνήσω ως προς το επιθυμητή (πως θα την πετύχεις?) αλλά θα διαφωνήσω ότι υπάρχει μόνο στα χαρτιά. υπάρχει και μάλιστα είναι και κάμποση

 

ξαναλεω υπαρχει στα χαρτια οχι γιατι δεν υπαρχει στην πραξη.

γιατι στην πραξη ειναι εντελως αλλη απο αυτη που εχουμε υπολογισει (παραπανω εννοω)

και ΝΑΙ ευτυχως ειναι καμποση και βαλε!!

μια και ειμαι σιγουρος οτι αν γινει κατασκευη χωρις λαμογιες ο χαλυβας που μπαινει ειναι παραπανω.

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

θες να μου πεις οτι στη κατασκευη μπαινουν τα σιδερα ακριβως με το εμβαδο As που υπολογισες??? (ρητορικη ερωτηση)

και μονο για κατασκευαστικους λογους μπορει να προτιμηθει διαφορετικη διαμετρος στην φαση κατασκευης

(αν δεν εχει γινει μελετη εφαρμογης που στα συνηθη οικοδομικα=σπιτια δεν γινεται)

και η διαφοροποιηση αυτη σε βγαζει πανω απο το υπολογισμενο οπλισμο

 

Ο τοποθετούμενος οπλισμός λαμβάνεται υπόψη εάν κάνεις ικανοτικό έλεγχο.

Ο επιβλέποντας εφόσον αλλάζει οτιδήποτε σε σχέση με την εγκεκριμένη μελέτη, θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη του τις ενδεχόμενες μεταβολές που θα επιφέρει στο σχεδιασμό και στις αρχικές παραδοχές. Γι' αυτό και ως επιβλέποντας ορίζεται μηχανικός (βέβαια υπάρχει και η αυτεπιστασία του ιδιοκτήτη ;) )

Edited by dratsiox
Link to comment
Share on other sites

θες να μου πεις οτι στη κατασκευη μπαινουν τα σιδερα ακριβως με το εμβαδο As που υπολογισες??? (ρητορικη ερωτηση)

και μονο για κατασκευαστικους λογους μπορει να προτιμηθει διαφορετικη διαμετρος στην φαση κατασκευης

(αν δεν εχει γινει μελετη εφαρμογης που στα συνηθη οικοδομικα=σπιτια δεν γινεται)

και η διαφοροποιηση αυτη σε βγαζει πανω απο το υπολογισμενο οπλισμο

 

και στην τελικη αν εισαι αντιοικονομικος αυτο ποιον κανονισμο παραβαινει?

 

Ναι, μπαίνουν ακριβώς. Αλλιώς τι τις θέλουμε τις μελέτες;

Αν ο μελετητής δεν έχει προβλέψει τους κατασκευαστικούς λόγους, τι σόι μελέτη κάνει;

Το αντιοικονομικός δεν παραβιάζει τον κανονισμό. Παραβιάζει τον ρόλο του μηχανικού. Κι μπετατζής μου μπορεί να κάνει στατικά αν δεν είναι ζητούμενο η οικονομία.

Η μη εφαρμογή της μελέτης συνιστά παραβίαση του κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα παιδια οι απαντησεις σας ειναι για αμφιθεατρα ...και μαλιστα αμφιβαλω και για ορισμενα

 

δεν το λεω προσβλητικα ...

 

αλλα στην πραξη (και το ειχα αναφερει απο το αρχικο μηνυμα) δεν υπαρχει περιπτωση να μπει ο οπλισμος που λετε χωρις να γινει μελετη εφαρμογης που και παλι η προσεγγιση στο Αs (απαιτουμενο) εχει καποια ορια λογικης

μην μου πειτε οτι σε μια δοκο θα βαλετε 3-4 η και 5 διαφορετικες διαμετρους οπλισμου ωστε να "πιασετε" το απαιτουμενο Αs με την μεγιστη προσεγγιση!

θα βαλετε μια διαμετρο και τοσες ραβδους ωστε να περνατε το As(απαιτουμενο)

μην με τρελανετε...

 

δεν αναφερω καν οτι ολοι οι υπολογισμοι Alexi καταληγουν σε απαιτουμενο Αs το οποιο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να βγαινει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το Αs του οπλισμου που σχεδιαζεται μετα λογω στρογγυλοποιησεων απο την επιλογη των βελτιστων οικονομικα διαμετρων

 

δεν αναφερω καν περιπτωσεις οπου η αλλαγες για λογους αγκυρωσεων στην πραξη "κατεβαζουν" μεν διαμετρους κα ανεβαζουν το πληθος των ραβδων οποτε οποιαδηποτε ΑΚΡΙΒΗΣ τοποθετηση Αs παει περιπατο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.