Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Υπόγειο σε 2οροφη οικοδομή εντός σχεδίου με Ο.Α του 71 έγινε κατοικία και τακτοποιηθηκε με 3843.Το υπόγειο είναι καλυμένο στις 3 πλευρές και έχει την μπροστά όψη ανοιχτή.Τα σχέδια της Ο.Α δεν υπάρχουν.Πληρώθηκε τμήμα του προστιμου και υποβλήθηκε αίτημα στον 4014.Στην ίδια άδεια το 2004 έχει γίνει προσθήκη ορόφου όπου εμφανίζεται το υπόγειο ως αποθήκη.Στον 4014 έβαλα μόνο ΥΔΒΧ.

-Πιστεύω ότι έχω και ΥΥ τα οποία πρέπει να μετρήσω από το φύλλο αδείας.Δεν το έχω ξεκαθαρίσει και δεν θέλω να γίνει λάθος.

-Έχω την εντυπωση διαβάζοντας ότι πρέπει να βάλω και ξεμπάζωμα.Επειδή η Ο.Α είναι του 1971 πρέπει να βρω την νομοθεσία.Μπορεί κανείς να βοηθήσει??

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να προσθεσω κι εγω 2 απο τις ΑΠΕΙΡΕΣ αποριες μου:

 

 

1) Σχετικα με τον μειωτικο συντελεστη 0,5:

Οταν εχουμε Αποθηκη που εγινε διαμερισμα και συμφωνα με την αδεια ειναι ΥΠΟΓΕΙΑ (οικοπεδο με ανισοσταθμιες), αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ΙΣΟΓΕΙΑ (προσβαση σε οδο-κοινοχρηστο χωρο του Δημου- ανηφορα με "σκαλακια"), τοτε εφαρμοζεται ο μειωτικος ή οχι?

 

Σημειωση:

27Β ΥΠΕΚΑ Πότε υπολογίζεται ο μειωτικός συντελεστής 0,5 ;

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

 

 

2) Περγκολα εντος καλυψης (πχ. στο Δωμα) με Περγκολα εκτος καλυψης (πχ. σε εξωστη), αντιμετωπιζεται με διαφορετικο τροπο ή με τον ιδιο?

Δηλαδη και στις 2 περιπτωσεις μονο αναλυτικο στις λοιπες παραβασεις ή μηπως στην 2η περιπτωση πρεπει να μπει και υπερβαση καλυψης?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες, σύμφωνα με την άδεια είναι υπόγειο, τότε βεβαίως ναι, μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή.

Άσε στην άκρη την ...πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις με αναλυτικο την αποκαλυψη του υπογειου

 

Μα δεν εγινε καποια αποκαλυψη.

Ειναι οικοπεδο με ανισοσταθμιες και η συγκεκριμενη ΑΠΟΘΗΚΗ στην αδεια = ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ. (εκεινη η πλευρα του κτιριου δηλαδη ειναι σε υπογεια σταθμη σε σχεση με την κυρια οψη του κτιριου, η οποια και θεωρειται ΙΣΟΓΕΙΟ).

Link to comment
Share on other sites

2) Περγκολα εντος καλυψης (πχ. στο Δωμα) με Περγκολα εκτος καλυψης (πχ. σε εξωστη), αντιμετωπιζεται με διαφορετικο τροπο ή με τον ιδιο?

Δηλαδη και στις 2 περιπτωσεις μονο αναλυτικο στις λοιπες παραβασεις ή μηπως στην 2η περιπτωση πρεπει να μπει και υπερβαση καλυψης?

 

Ναι, στη δεύτερη περίπτωση έχεις και ΥΚ. Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να τη βάλεις έτσι όπως είναι φτιαγμένο το σύστημα του ΤΕΕ. Απλώς το αναφέρεις στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση της δήλωσης (και φυσικά έχεις ενημερώσει και τον ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στη δεύτερη περίπτωση έχεις και ΥΚ. Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να τη βάλεις έτσι όπως είναι φτιαγμένο το σύστημα του ΤΕΕ. Απλώς το αναφέρεις στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση της δήλωσης (και φυσικά έχεις ενημερώσει και τον ιδιοκτήτη).

 

Εννοεις οτι για να βαλω Υ.Καλυψης με υποχρεωνει να βαλω και Υ.Δομησηςενω δεν εχω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αφού θα το βάλεις με αναλυτικό (παράβαση κατηγορίας 13).

 

Πρόσεχε μόνο όταν δεν είναι πέργκολα, αλλά στεγάζεται (για τον ήλιο ....βρε αδελφέ). Τότε έχεις ΥΔ και ΥΚ και ....(αναλόγως του που είναι).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.