Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ξεκινώ αυτή την ενότητα για να συνοψίσουμε ότι έχει ξεκαθαριστεί πλήρως είτε από ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ είτε από εμάς στο forum, και αφορά τον υπολογισμό του προστίμου. Προσθήκες, σχόλια και προτάσεις για εμπλουτισμό είναι ευπρόσδεκτα.

Ας κάνω πρώτος μια προσπάθεια.

 

1. Κλειστός Η.Χ. υπολογίζεται ως Κ.Χ. με Υπέρβαση Δόμησης (όχι αλλαγή χρήσης)

 

 

 

 

Έχουμε και λέμε:

B' μέρος ερωτο-απαντήσεων: ερώτηση 2): "Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγής χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης?" απάντηση: "Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης"

 

Γ' μέρος ερωτο-απαντήσεων: ερώτηση 25): "Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης?" απάντηση: "Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης".

 

Τι ισχύει από τα δύο τελικά? Εγώ 2 φορές πήρα να ρωτήσω για την υπέρβαση κάλυψης και ταυτόχρονη υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων, μίλησα με 2 από το ΤΕΕ, μου είπαν τα βάζεις και τα δυο (ούτε καν αναφορά για υπόλοιπο κάλυψης) και μετά από 2 μέρες βγήκε το γ' μέρος απαντήσεων με την απάντηση στην ερώτηση 24. Θέλω να πω ότι και να σου απάντησαν εσένα ότι για τους ημιϋπαίθριους είναι μόνο υπέρβαση δόμησης, τα επίσημα έγγραφα άλλα λένε και μας μπερδεύουν. Δεν ξέρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4. Στο συντελεστή 1, η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας καθώς και οι κοινοτικές άδειες ναι είναι Ο.Α. ενώ οι άδειες εξαίρεσης της κατεδάφισης όχι.

 

Συνάδελφοι καλημέρα, νομίζω πως έχει διευκρινιστεί οτι σε όσα οικόπεδα εχει ολοκληρωθεί η 3η φάση του Ν.1337/1983 και συνεπώς υπάρχει εξαίρεση απο κατεδάφιση με αποφαση νομάρχη, στο συντελεστή 1 επιλέγουμε οτι υπάρχει οικοδομική άδεια.

 

Έχεις δίκιο προσπαθώ να το αλλάξω αλλά δεν μπορώ να κάνω edit στο πρώτο μου post.

Μήπως κάποιος Moderator μπορεί να βοηθήσει;

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Στην εγκύκλιο 13/13-13-2011 Ενότητα Α στο 2. λέει: Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, (εννοεί με οικοδομική άδεια ή χωρίς) με βάση το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχή.

Εσεις από αυτό αντιλαμβάνεστε ότι ανεξάρτητα από το αν υπάρχει υπέρβαση καθ' υψος (σε σχέση με την οικ. άδεια) εμείς θα πρέπει να το υπολογίσουμε ?

Αν ναι, τότε για να ενεργοποιηθεί το κουτάκι <20% ή >20 % πρέπει να βάλουμε υπέρβαση ύψους κάποια εκατοστά π.χ. 2 εκ.

Τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο προσπαθώ να το αλλάξω αλλά δεν μπορώ να κάνω edit στο πρώτο μου post.

Μήπως κάποιος Moderator μπορεί να βοηθήσει;

 

Γράψε τι ακριβώς θες και που να το βάλουμε στο πρώτο σου μήνυμα.Θα το κάνεις από εδώ και πέρα έτσι και εμείς θα το προσθέτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε τι ακριβώς θες και που να το βάλουμε στο πρώτο σου μήνυμα.Θα το κάνεις από εδώ και πέρα έτσι και εμείς θα το προσθέτουμε.

Να αλλαχθεί το 4 σε:

 

4. Στο συντελεστή 1, η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας καθώς και οι κοινοτικές άδειες ναι είναι Ο.Α. ενώ οι άδειες εξαίρεσης της κατεδάφισης όχι (εξαιρείται η περίπτωση κατά την οποία έχει ολοκληρωθεί η 3η φάση του Ν.1337/1983 όποτε ναι υπάρχει οικοδομική άδεια).

 

Θα παρακαλούσα ούτως ή άλλως να έχω τη δυνατότητα να το αλλάζω μόνος μου. Ο σκοπός αυτού του topic είναι να αλλάζει και να ενημερώνεται συνέχεια το 1ο post έτσι ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Στην εγκύκλιο 13/13-13-2011 Ενότητα Α στο 2. λέει: Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, (εννοεί με οικοδομική άδεια ή χωρίς) με βάση το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχή.

Εσεις από αυτό αντιλαμβάνεστε ότι ανεξάρτητα από το αν υπάρχει υπέρβαση καθ' υψος (σε σχέση με την οικ. άδεια) εμείς θα πρέπει να το υπολογίσουμε ?

Αν ναι, τότε για να ενεργοποιηθεί το κουτάκι <20% ή >20 % πρέπει να βάλουμε υπέρβαση ύψους κάποια εκατοστά π.χ. 2 εκ.

Τα λέω σωστά?

 

Όχι δεν τα λες σωστά. Το κουτάκι δεν ενεργοποιείται από μόνο του. Πρέπει να βάλεις την υπέρβαση ύψους σε εκ. και μετά να υπολογίσεις το ποσοστό υπέρβασης.

 

Θα ήθελα για άλλη μια φορά να παρακαλέσω οι συνάδελφοι που έχουν απορίες με τον υπολογισμό προστίμου να χρησιμοποιούν το topic Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου. http://www.michaniko...84%CE%BF%CF%85/.

 

Εδώ προσπαθούμε να ξεκαθαρίσουμε σε ποιες κατηγορίες θα εντάξουμε τις αυθαιρεσίες που μας τυχαίνουν. Πως ενεργοποιούνται οι συντελεστές στα κουτάκια. Που υπάρχει αλλαγή χρήσης κ.α. Έτσι πρέπει να κινηθούμε για να υπάρξει αποτέλεσμα. Μην χαθούμε στις ατελειώτες ερωτοαπαντήσεις.

 

Παρακαλώ και όλους τους παλιούς και έμπειρους συναδέλφους να συμμετάσχουν οι οποίοι σίγουρα έχουν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα.

Ευχαριστώ.

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ αυτή την ενότητα για να συνοψίσουμε ότι έχει ξεκαθαριστεί πλήρως είτε από ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ είτε από εμάς στο forum, και αφορά τον υπολογισμό του προστίμου. Προσθήκες, σχόλια και προτάσεις για εμπλουτισμό είναι ευπρόσδεκτα.

Ας κάνω πρώτος μια προσπάθεια.

 

5. Στους συντελεστές 5,6,7 μπαίνουν όλες οι υπερβάσεις της άδειας αλλά τα ποσοστά της υπέρβασής τους υπολογίζονται διαιρώντας με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή σε αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής, εφ΄όσον είναι ευμενέστερα (Γ2).

 

 

Διαφωνώ.

Στο Γ μέρος των απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ στην ερώτηση 24 αναφέρεται ότι εκτός τον πλάγιων αποστάσεων ή του προκηπίου συμπεριλαμβάνεται και η υπέρβαση κάλυψης αν έχει εξαντληθεί η κάλυψη. Επίσης στην εγκύκλιο 13 αναφέρει παραβίαση Δ χωρίς να αναφέρεται πουθενά στην κάλυψη.

Σε διαφορετική περίπτωση απλά θα αναφερότανε στο πότε συμπεριλαμβάνουμε την υπέρβαση Δ και πότε την υπέρβαση δόμησης.

Επομένως κάλυψη και ύψος έχουμε υπέρβαση μόνο ως προς τα μέγιστα της περιοχής. Αλλιώς θα είχανε κάποια επιλογή ώστε να πολλαπλασιάζεις τα εκατοστά της υπέρβασης του ύψους ή τα τμ της υπέρβασης της κάλυψης σε σχέση με την άδεια επί τον κάθε συντελεστή.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

B' μέρος ερωτο-απαντήσεων: ερώτηση 2): "Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγής χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης?" απάντηση: "Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης"

 

Γ' μέρος ερωτο-απαντήσεων: ερώτηση 25): "Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης?" απάντηση: "Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης".

 

Τι ισχύει από τα δύο τελικά? Εγώ 2 φορές πήρα να ρωτήσω για την υπέρβαση κάλυψης και ταυτόχρονη υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων, μίλησα με 2 από το ΤΕΕ, μου είπαν τα βάζεις και τα δυο (ούτε καν αναφορά για υπόλοιπο κάλυψης) και μετά από 2 μέρες βγήκε το γ' μέρος απαντήσεων με την απάντηση στην ερώτηση 24. Θέλω να πω ότι και να σου απάντησαν εσένα ότι για τους ημιϋπαίθριους είναι μόνο υπέρβαση δόμησης, τα επίσημα έγγραφα άλλα λένε και μας μπερδεύουν. Δεν ξέρω!!!!

 

Συνάδελφοι πιστέυω πως δεν είναι διαφορετικές απαντήσεις. Απλα η πρώτη ερώτηση δεν είναι σωστά διατυπωμένη με αποτέλεσμα να φαινεται πως απαντουν διαφορετικά. Δηλαδη στο Β Μέρος των ερωτοαπαντήσεων η ερώτηση λέει ότι έχουμε ημιυπαιθριο χώρο που δηλώνεται στον Ν.4014 (δεν λέει αν η χρήση αυτη ήταν στην Ο.Α. και άλλαξε) και υποπτέυομαι πως η απαντηση πηγαινει στο ότι φτιαχτηκε εκτος άδειας Η/Χ ο οποίος υπολογίζεται ΜΟΝΟ ώς υπέρβαση του συντελεστη δόμησης κατι που είναι και φυσιολογικο.

Edited by chrisD
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο που προκύπτει πως δεν βάζουμε αλλαγή χρήσης στα υπόγεια? Αφού στα παραδείγματα υπολογισμού του ΥΠΕΚΑ σε αντίστοιχες περιπτώσεις το βάζει!

 

Επίσης γιατί να βάλω χωρίς άδεια αυθαίρετο με Ν.1337/83 με δεύτερη φάση αμα είναι εκτός σχεδίου? Αφού εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει Γ΄φάση αν δεν μπεί εντός σχεδίου. Πιστεύω πως Β΄ και Γ΄φάση πρέπει να έχουν ίδια αντιμετώπιση αφού εξαιρούν το κτίσμα απο κατεδάφιση χωρίς χρονικό περιορισμό. Στην τελική και ποτέ να μην μπεί εντός σχεδίου το αυθαίρετο είναι ρυθμισμένο.

Edited by Apostol
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πιστέυω πως δεν είναι διαφορετικές απαντήσεις. Απλα η πρώτη ερώτηση δεν είναι σωστά διατυπωμένη με αποτέλεσμα να φαινεται πως απαντουν διαφορετικά. Δηλαδη στο Β Μέρος των ερωτοαπαντήσεων η ερώτηση λέει ότι έχουμε ημιυπαιθριο χώρο που δηλώνεται στον Ν.4014 (δεν λέει αν η χρήση αυτη ήταν στην Ο.Α. και άλλαξε) και υποπτέυομαι πως η απαντηση πηγαινει στο ότι φτιαχτηκε εκτος άδειας Η/Χ ο οποίος υπολογίζεται ΜΟΝΟ ώς υπέρβαση του συντελεστη δόμησης κατι που είναι και φυσιολογικο.

Μα στην ερώτηση για ΗΧ που δηλώνεται στον 4014 (χωρίς να αναφέρει αν ήταν στην ΟΑ και άλλαξε χρήση) απαντάει ότι πάει με αλλαγή χρήσης!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.