Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ασφαλώς αστειευόμουν...

 

Είδες όμως που όλα είναι πολιτική; Φυσικά και δεν έχει άδεια (όπως και όλα τα αυθαίρετα) αλλά το πότε θα βάλεις το Χ 2 είναι πολιτική απόφαση...δεν αφορά τον Καρατσώλη ούτε την Ξυνομηλάκη. Το ύψος του προστίμου το καθορίζει το κράτος. Και το κράτος αποφάσισε όπου δεν υπάρχει άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο...όχι όπου θες εσύ εγώ ή η Ξυνομηλάκη...Τί να κάνουμε; Καλά κάνανε...Ας ονομάζανε αλλιώς τους συντελεστές να μην υπάρχει σύγχυση

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις χιλια δικια, τι να πω... ;

 

να το θεσω λιγο διαφορετικα;

σημασια εχει για μενα ο μηχανικος που λειτουργει προς οφελος του πελατη και λογω ανικανοτητας του κρατους και ως δημοσιος ελεγκτης να ειναι προφυλαγμενος και να εχει το μετωπο του καθαρο.

 

Απο την στιγμη που υπαρχουν βασιμα αμφιλεγομενες διατυπωσεις κανουμε τον σταυρο μας και ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

εχεις χιλια δικια, τι να πω... ;

 

να το θεσω λιγο διαφορετικα;

σημασια εχει για μενα ο μηχανικος που λειτουργει προς οφελος του πελατη και λογω ανικανοτητας του κρατους και ως δημοσιος ελεγκτης να ειναι προφυλαγμενος και να εχει το μετωπο του καθαρο.

 

Απο την στιγμη που υπαρχουν βασιμα αμφιλεγομενες διατυπωσεις κανουμε τον σταυρο μας και ο θεος βοηθος.

 

καλησπερα

εχω οικοπεδο με αδεια οικοδομης κοινοτικη ,για 100 μ2.10*10.στην πραξη κατασκευαστηκε κτιριο 145 μ2,με περιμετρικες στεγασμενεςμε κεραμοσκεπη βεραντες 105.23 μ2,στεγη , σε συννομη αποσταση απο το κτιριο κατασκευαστηκε επισης αποθηκη 35 μ2,περιφραξη και βοθρος.ολα νομιμοποιουνται και εντασσονται στο αρθρο 26.

εχω τις εξης αποριες.

 

1/για τον υπολογισμο του παραβολου θα αθροισω τα 45 μ2+35 μ2 (αποθηκης )

η

2/ θα προσθεσω και τις στεγασμενες βεραντες δηλ.τα 105 μ2?

3/αυτες οι στεγασμενες βεραντες ως τι δηλωνονται?

ως κυριοι χωροι(επειδη ειναι ανοικτοι η/χ) η ως βοηθητικοι?

4/η αποθηκη δηλωνεται ως κυρια η ως βοηθητικη χρηση?

5/η περιφραξη,η ΄πλακοστρωση η στεγη και ο βοθρος δηλωνονται στο 13 με αναλυτικο?

μηπως μπορει να απαντησει κανεις που εχει εμπεδωσει τον νομο?(!)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στο διαγραμμα κάλυψης τί θα φαίνεται???? καλα το δικό μου σπίτι που τακτοποιείται...τα άλλα? έστω σε μία πολυκατοικία εγώ θα πρέπει να ελλάγχω και αν έκαναν παραβάσεις οι άλλοι??? στην διπλοκατοικία που ανέφερα???

ευχαριστω

Και κατι ακομα...

Πως σε κατοικια που υποκειται σε ΓΟΚ 73 η 55 που δεν υπηρχε ο ορος ΔΟΜΗΣΗ αλλα μονο ΚΑΛΥΨΗ και ΟΓΚΟΣ εμεις θα υπολογισμουε υπερβασεις ΔΟΜΗΣΗΣ?

 

Με τι συντελεστες δομησης θα γινει ο υπολογισμος για το ΔΚ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή βρίσκω λογικό αν έχω άδεια για ένα κτίριο και έχω κάνει δεύτερο να βάλω το δεύτερο χωρίς άδεια λέω να κάνω όλα τα παραπάνω και να βάλω και συντελεστή Χ 2...Λοιπον το αποφάσισα...θα βάλω υπέβαση δόμησης, καλυψης, υψους (αφού έχει ύψος) και Χ 2...

 

και θα εξετάσω και τις αποστάσεις φυσικά και θα βάλω και τη στέγη ξεχωριστά με αναλυτικό και αν μένει κατω κόρη πάνω γιος και στο υπόγειο πατέρας όλα τα παραπάνω επί 3

 

Και αν έχουν υλοποιήσει το ύψος του κάθε ορόφου διαφορετικά απαυτό που είχαν στο μυαλό τους όταν το χτίζανε θα βάλω και απαυτό

 

Επίσης αν αυτό ανήκει νομικά στον μπαμπά που είχε το 50% του ολου ΠΑΛΙΟΥ οικοπεδου (κοινώς παλιοοικοπέδου) στο συμβόλαιο (ο αδελφός του είχε το άλλο 50% με το νομιμο κτίριο) θα φτιάξω τρία εξαρτημένα τοπογραφικά διαφορετικά με συντεταγμένες στο οικόπεδο (το μισό εννοείται) και στον κάθε όροφο ξεχωριστά για τον καθένα...(αν θέλει και ο θείος το δικό του μισό οικόπεδο με τα δικά του σημαδάκια σε ΕΓΣΑ ξεχωριστα! ΜΟΝΟ)...οι υπερβάσεις όλες υπολογισμένες στο οικόπεδο του καθενός ώστε να βγάινουν πάνω από 50% των επιτρεπόμενων (κάναν χοντρή μαμακία...πρέπει να πληρώσουν)...

 

Θα τους κάνω δώρο τη μάντρα και τις κούνιες που είναι βιδωμένες...Θα τα πληρώσω εγώ

Ασφαλώς αστειευόμουν...

 

Είδες όμως που όλα είναι πολιτική; Φυσικά και δεν έχει άδεια (όπως και όλα τα αυθαίρετα) αλλά το πότε θα βάλεις το Χ 2 είναι πολιτική απόφαση...δεν αφορά τον Καρατσώλη ούτε την Ξυνομηλάκη. Το ύψος του προστίμου το καθορίζει το κράτος. Και το κράτος αποφάσισε όπου δεν υπάρχει άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο...όχι όπου θες εσύ εγώ ή η Ξυνομηλάκη...Τί να κάνουμε; Καλά κάνανε...Ας ονομάζανε αλλιώς τους συντελεστές να μην υπάρχει σύγχυση

 

Πες τα Dryft !!!

 

O 4014 είναι "πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το" κι εμείς κοιτάμε μην κόψουμε στραβά τη φαβορίτα !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω οτι συνεχίζεται κανονικά η οικοδομή, αλλά δεν ξέρω με πια μέθοδο θα ρευματοδοτηθεί. Με τον παλιό τρόπο ή με το 4030? Γιατι με το 4030 , ενδέχεται να υπάρχουν προβλήματα σε απόδειξη χρόνου αυθαιρεσίας όπως αλλαγή χρήσης, ξεμπαζώματα υπογείων, και κατασκευών περιβ. χώρου (κατηγορίας 13).

Έχω και εγώ οικοδομή σε ενέργεια και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι η ένταξη της στον 4014, αλλά μάλλον θα είναι υποχρεωτική.

Παιδια φοβαμαι οτι θα γινει μπερδεμα με τις οικοδομες που ειναι εν ενεργεια. δεν ξερω μηπως μπλεξουν οι ιδιοκτητες και δεν μπορουν να κλεθσουν την αδεια

Στο Η μεροσ των απαντησεων στην ερωτηση 2 λεει οτι χρειαζεται να χορηγησει η πολεοδομια εγκριση εργασιων..... Δηλαδη προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

sbaba συμφωνώ με την ανησυχία σου. Και εγώ φοβάμαι για το μέλλον των οικοδομών εν ενεργεία. Αλλά δεν έχω καταλάβει αν η ερώτηση Η2

 

Αυθαίρετες κατασκευές στο στάδιο του Φ.Ο. αν υπαχθούν στον 4014 μπορουν να αποπερατωθούν?

 

Εννοεί ενεργές ή ξεχασμένες οικοδομές στο σκελετό? Και αν εννοεί ενεργές, πότε θα ενημερωθουν οι Πολεοδομίες? από εμάς όταν πάμε για ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσε

όσες έχουν διακοπή οικοδομικών εργασιών και όσες έχουν ημιτελείς αυθαίρετες κατασκευές και θέλουν να τις αποπερατώσουν.

 

Υπάρχει μπλέξιμο εδώ όντως... για όσες θέλουν να πάρουν ρεύμα και έχουν και αυθαίρετες κατασκευες.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια και στις προηγούμενες σελίδες έγινε ολόκληρο θέμα για το πως υπολογίζουμε τους συνδυασμούς υπέρβασης ύψους (με/χωρίς ταυτόχρονη ΥΔ, με ΥΥ αδείας αλλά όχι περιοχής κλπ) ίσως αξίζει να παρακολουθήσετε τι λέει ο Καρατσώλης στο παρακάτω βίντεο από σεμινάριο στην Αθήνα (από το 34:00 ως το 40:00):

http://iekemtee.sqle...view.php?id=496

 

Και πάλι δεν έβγαλα απόλυτα άκρη καθώς σε ένα παράδειγμα που αναφέρει και μιλάει για υπέρβαση ύψους άδειας (χωρίς ταυτόχρονη ΥΔ) λέει ότι το σκέφτονται στο ΥΠΕΚΑ αν το πάνε με αναλυτικό για το κομμάτι που υπερβαίνει το ύψος ή αν το πάνε με όλα τα τμ του ορόφου επί τον μειωτικό συντελεστή 0,15. Το σεμινάριο είναι πριν βγει η τροπολογία οπότε προφανώς αυτό το 0,15 είναι το 0,2 και 0,4. Αν λοιπόν τα 0,2 και 0,4 αναφέρονται σε ΥΥ αδείας, τοτε σε ΥΥ περιοχής συνεχίζουν να ισχύουν τα 0,2 - 0,4 (κι αν όχι τότε τι ισχύει)?

 

Πάντως έχει ενδιαφέρον στο σημείο που εξηγεί τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο νομοθέτης την υπέρβαση δόμησης, δηλαδή ότι δεν αναφέρεται απαραίτητα σε υπέρβαση τμ αλλά γενικά σε υπερβάσεις της άδειας!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.