Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ναι ανα φύλλο καταγραφής.

π.χ. σε ένα ακίνητο 20 m2 άλλαξαν χρήση από κατοικία σε..............κατάστημα και έγινε και προσθήκη άλλων 30 m2.

Κάνεις δύο ΦΚ όπου στο ένα βάζεις 20 m2 σαν αλλαγή χρήσης χωρίς ΥΔ, ενώ στο δεύτερο βάζεις 30 m2 με ΥΔ.

Δηλαδή παρόλο που έχεις υπέβαση δόμησης στο ακίνητο, την βάζεις σε όσα m2 την επιφέρουν.

 

o AKIUS αλλο λέει...

λέει για καθε ΦΚ του ειπανε οτι βαζεις διαφορετικο ποσοστό επιβαρυνσης. Δηλαδη αν εχεις μια κατασκευη με ΥΔ 30 μ και μια αλλη με 20 τμ, ο συντελσετης σε καθε ΦΚ θα ειναι διαφορετικος. Στη μια θα ειναι 30/επιτρεπόμενο και στην αλλη 20/επιτρεπόμενο.

Ετσι ειπανε σε καποιο ΤΕΕ. Στο ΤΕΕ/ΤΚΜ λενε αλλα.

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε αυτό είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.

Αφού έχεις υπέρβαση δόμησης 30+20=50 μ2 θα έχεις ποσοστό υπέρβασης αυτής 50/επιτρεπόμενη.

Συμφωνείς Θοδωρή?

Link to comment
Share on other sites

ilia

από τη στιγμή που ο νόμος απαιτεί την σύνταξη νέου T.Δ και νέου Δ.Κ δεν μπορεί να μην λαμβάνονται υπόψη τα νέα συνολικά μεγέθη ποσοστού υπέρβασης δόμησης και του ποσοστού κάλυψης που προκύπτουν στο ακίνητο και μάλιστα με το νέο εμβαδό του.

Άρα 30+20/επιτρ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ αλλά διάφορα τμήματα ΤΕΕ λένε άλλα.

Εγώ πιστεύω ότι εφόσον ένας ιδιοκτήτης έκανε όλες τις παραβάσεις, να προσαυξηθεί με το άθροισμα της δόμησης.

5 μήνες μετά και μας κάνουν να αναρωτιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε διαφορετικά φύλλα καταγραφής για ίδιες υπερβάσεις ίδιας ιδιοκτησίας με άλλους συντελεστές υπέρβασης!!!

Αφήστε τους"άσχετους" να λένε π@π@ριές.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραια στην περιπτωση που εχει 2 Υ/Δ σε διαφορετικες χρονολογικες περιοδους τι γινεται? εγω εχω 20 τμ ενα δωματιο υπερβαση δομησης πριν το 83 και μετα το 83 εφτιαξε αλλο ενα αλλα 15τμ.. η αδεια ειναι επισης για λυομενο τα οποια τα αρχικα 48 τμ τα εκανε με συμβατικο τροπο.. οποτε ερωτω...

βαζω τα 48τμ που εγιναν με συμβατικο τροπο σε ενα φυλλο καταγραφης χωρις υπερβαση δομησης

τα υπολοιπα 20 και 15 τα υπολογιζω ξεχωριστα? π.χ 1) 20/48 -> 40% και 15/48 ->31% ή 2) (20+15)/48 ->72% οποτε παω στο 50-100 για ολα...?Γιατι μεχρι τωρα ηξερα προσθετεις ολες τις υπερβασεις βγαζεις το ποσοστο στο συνολικο και το βαζεις σε ολα τα φυλλα καταγραφης... τελικα αυτο δεν ισχυει? οχι τιποτα αλλο αλλα ημουν ετοιμος να στειλω την προσωρινη υποβολη να βγουν οι δοσεις..

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπογειο που μετατραπηκε σε κατοικια μετραει στο ποσοστο της υπερβασης δομησης?????????????????to ποσοστο αυτο μπαινει σε ολα τα φυλλα καταγραφης????????????και κατι ακομα με το διαγραμμα καλυψης τι γινεται? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια σου δίνει και το πότε κατασκευάστηκαν τα 48 τ.μ. (υποθέτω πριν το 83.

Άρα έχεις 1 φύλλο καταγραφής τα 48+20=68 τ.μ. πριν το 83.

Και ένα φύλλο καταγραφής τα 15 μετά το 83.

Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης είναι μεταξύ (72,92%) δηλαδή 50 - 100%.

Και αυτό το βάζεις παντού (και στα 2 φύλλα καταγραφής).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.