Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mkara,

 

Δε νομίζω ότι θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο πέρα από αυτό που σου προτείνει ο faethon.

 

επειδή κατά μια έννοια το πρόστιμο που θα πληρώσεις περιλαμβάνει την επικάλυψη της αυθαιρεσίας και όλες τις υπόλοιπες εργασίες, μπορείς να ισχυριστείς ότι έχουν ήδη καταβληθεί πρόστιμα που συμψηφίζονται.

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση:

 

βουστασιο μη ενεργο με αδεια ιδρυσης-λειτουργιας-οικοδομικη το 1973 εκτος σχεδιου φυσικα.Προβλημα: αποσταση απο το οριο 5.00μ.πουθενα δεν βρηκα εγγραφη παρεκκλιση αποστασης.τι κανω?θεωρω παραβαση αποστασης <15μ? ή με καλυπτει η αδεια λειτουργιας?σημειωτεον ειναι επ ακριβως κατασκευασμενο με τα επισημα σχεδια

Link to comment
Share on other sites

@ MKARA

 

Περίεργη περίπτωση που καθρεφτίζει την λειτουργία της πολεοδομίας!!!

Κοίτα, εγώ θα το έβαζα, αλλά θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη ότι σε πιθανό έλεγχο, ΙΣΩΣ, να μην μας δεχτούν τα πληρωμένα.

 

Αξίζει να το ρισκάρει, αν και θέλω να πιστεύω ότι ισχύει η "δικαιολογία" του faethon.

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση:

 

βουστασιο μη ενεργο με αδεια ιδρυσης-λειτουργιας-οικοδομικη το 1973 εκτος σχεδιου φυσικα.Προβλημα: αποσταση απο το οριο 5.00μ.πουθενα δεν βρηκα εγγραφη παρεκκλιση αποστασης.τι κανω?θεωρω παραβαση αποστασης <15μ? ή με καλυπτει η αδεια λειτουργιας?σημειωτεον ειναι επ ακριβως κατασκευασμενο με τα επισημα σχεδια

 

Υπάρχει τότε αλλαγή θέσης σε σχέση με την άδεια? Μάλλον ?

Αν είναι επακριβώς με τα σχέδια της αδείας μην το πειράξεις.

Αν δεν είναι, υπάρχει πρόβλημα απόστασης, που αντιμετωπίζεται με ρύθμιση για αλλαγή θέσης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τότε αλλαγή θέσης σε σχέση με την άδεια? Μάλλον ?

Αν είναι επακριβώς με τα σχέδια της αδείας μην το πειράξεις.

Αν δεν είναι, υπάρχει πρόβλημα απόστασης, που αντιμετωπίζεται με ρύθμιση για αλλαγή θέσης.

 

υπαρχει σαφως αλλαγη θεσης και για να δωσω βεβαιωση (για μεταβιβαση) πρεπει να το ενταξω στο νομο.η ερωτηση μου ειναι αν η αδεια λειτουργιας που εχω σημαινει οτι ειναι και καθ ολα νομιμο και δεν εχει παραβαση (γιατι αλλιως πως βγηκε η αδεια λειτουργιας?)

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

Όχι η άδεια λειτουργίας δεν υποκαθιστά την οικοδομική άδεια.

Παλιά δεν γινόταν και κανα σπουδαίος έλεγχος.

 

Δεν μπορώ βεβαια να σου πω και με απολυτη βεβαιότητα ρυθμισέ το με τον 4014 μόνο για την αλλαγή θέσης, διοτι παραβιάζεται η ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια, ενώ συμφωνα με την διατύπωση της Θ6 ρυθμίζεται με συντελεστή 13 αν βρίσκεται σε σωστή θέση κατά τον ΓΟΚ και σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης της περιοχής, που δεν βρίσκεται τώρα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Όχι η άδεια λειτουργίας δεν υποκαθιστά την οικοδομική άδεια.

Παλιά δεν γινόταν και κανα σπουδαίος έλεγχος.

 

Δεν μπορώ βεβαια να σου πω και με απολυτη βεβαιότητα ρυθμισέ το με τον 4014 μόνο για την αλλαγή θέσης, διοτι παραβιάζεται η ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια, ενώ συμφωνα με την διατύπωση της Θ6 ρυθμίζεται αν βρίσκεται σε σωστή θέση κατά τον ΓΟΚ και σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης της περιοχής, που δεν βρίσκεται τώρα.

 

Η θεση του ειναι στα 5.00μ αντι στα 15.00μ. καταλαβαινεις ο ιδιοκτητης (παππους) κοντεψε να παθει εγκεφαλικο μολις του το ειπα. εγω εχω χαρτια και αδειες φωναζε και τοσα χρονια δεν μου ειπε κανενας τπτ ελεγε.

 

συναδελφε καταλαβαινεις τι τραβαμε καθε μερα ολοι μας

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω, αλλά το χειρότερο σενάριο είναι να το βγάλουν αυθαίρετο και ιδίως το κομμάτι που είναι στην απόσταση με παραβίαση Δ. Αφου μάλιστα δεν είναι σε σωστή θέση κατα ΓΟΚ δεν ρυθμίζεται μόνο με 13 (αν και επειδή είναι παλιό ως προ 83 μπορεί να βγάζει μικρό πρόστιμο)

Δύσκολη κατάσταση. Μήπως να μην το άγγιζες καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω, αλλά το χειρότερο σενάριο είναι να το βγάλουν αυθαίρετο και ιδίως το κομμάτι που είναι στην απόσταση με παραβίαση Δ. Αφου μάλιστα δεν είναι σε σωστή θέση κατα ΓΟΚ δεν ρυθμίζεται μόνο με 13 (αν και επειδή είναι παλιό ως προ 83 μπορεί να βγάζει μικρό πρόστιμο)

Δύσκολη κατάσταση. Μήπως να μην το άγγιζες καθόλου ?

 

προσωπικα εβγαλα το προστιμο και ειπα κανει τοσο.το σκεφτονται και αν θελουν συνεχιζουμε.δεν ειναι πιο απλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.