Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδέλφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε πυλωτή ο χώρος στάθμευσης μετατράπηκε σε διαμέρισμα που τώρα δεν κατοικείται, χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος. Στο μέλλον αυτός θέλει να το μετατρέψει σε γραφείο. Τι δηλώνω ως χρήση? Άλλη κατοικία? Υπηρεσίες? Να σημειώσω ότι το πρόστιμο είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Faethon11

@sagiasd

 

 

 

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Θα το ελέγξω.

Όσο για το υπόγειο μόνο ξεμπάζωμα. Η θεμελίωση δεν άλλαξε σε κάτι. Σαφώς βέβαια είναι Υ.Δ. το υπόγειο.

Όταν λες αναλυτικό για την κεραμοσκεπή εννοείς : αποξήλωση κεραμίδων, τοποθέτηση πλακιδίων και κιγκλιδωμάτων. Πως ακριβώς γίνεται αυτό γιατί δεν το γνωρίζω. Αυτο εννοείς?

 

Υ.Γ. σε ευχαριστώ .Ναι το , το έφτιαξα εγώ. Από πολύ παλιά χρησιμοποιώ το m², από το όνομα μου, Μανώλης Μετρίδης και έτσι δημιούργησα το για το γραφείο μου.
Edited by Metridis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σύσταση, μπορούν να γίνουν όλες οι ρυθμίσεις και με μία δήλωση, φυσικά με συναινέσεις από όλους.

Εφόσον υπάρχει σύσταση, ελέγχεις οι χώροι που ρυθμίζεις εάν αναφέρονται ως παρακολουθήματα σε κάποια οριζόντια ιδιοκτησία, οπότε και δε χρειάζεται συναίνεση, διαφορετικά θα είναι κοινόχρηστοι, τους δηλώνει ο φερόμενος ιδιοκτήτης με τη συναίνεση των υπολοίπων.

 

Για τον αναλυτικό δεν ξέρω αν θα ασχολιόμουνα με την καθαίρεση της κεραμοσκεπής (εφόσον είναι προφανές ότι δεν κατασκευάστηκε ποτέ) και θα υπολόγιζα τις εργασίες κατασκευής του εξώστη =

οι εργασίες που έγραψες + σκυρόδεμα ή ό,τι άλλο είναι, άντε και κανα βαψιματάκι...

 

ΥΓ> Αααα είναι Μαν. Μετρ.

Εγώ νόμιζα ότι το είχες πάει m = Μετρ , 2 = δις => μ2 = μετριδης. Όπως και να χει είναι πιασάρικο - μπράβο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με τα παρακάτω αναφερόμενα.

 

Περιπτώσεις με τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

Εκτός σχεδίου

Άδεια χούντας για λυόμενο ή ξύλινο οικίσκο (αλλά έχει χτιστεί κανονική-συμβατική οικία)

Εμβαδά οικοπέδων 200 - 300τ.μ

Έχει γίνει ρύθμιση υπερβάσεων σε σχέση με την άδεια της χούντας με τον 720/77 ή με τον νόμο Τρίτση(α΄ και β΄ φάση)

Ακολούθησαν νέες υπερβάσεις οι οποίες πρέπει να τακτοποιηθούν τώρα.

Τα ερωτήματα για τέτοιες περιπτώσεις είναι:

1. Ποια είναι τα επιτρεπόμενα μεγέθη (κάλυψης, ύψους, πλαγίων αποστάσεων και προκηπίου) σε αυτές τις περιπτώσεις;

2. Στην υπέρβαση δόμησης θεωρούμε ως αναφορά τα δηλωθέντα εμβαδά στον 720/77 και στον Τρίτση;

3. Τι θεωρείται υπόγειο;

4. Τί είναι ξεμπαζωμένο υπόγειο και πότε βάζουμε λοιπές παραβάσεις για το ξεμπαζωμένο υπόγειο;

5. Αν έχουμε δόμηση σε υπόγεια στάθμη πότε βάζουμε υπέρβαση κάλυψης, υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων και υπέρβαση σε προκήπιο;

6. Από που μετράμε το υψόμετρο για υπέρβαση ύψους αν έχουμε υπόγειο;

7. Άδεια για αγροτική αποθήκη (προυπάρχουσα ρύθμισης με Τρίτση) θεωρείται ή όχι ο.α.;

8. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (μεταγενέστερη ρύθμισης με 720/77) θεωρείται ή όχι ο.α.;

9 Έχει ποτέ ο 720/77 ή ο Τρίτσης την "ισχύ" οικοδ. άδειας για να βάλουμε ναι στο κουτί, χωρίς όμως να υπάρχει πραγματική ο.α.;

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

 

Συνάδελφε , κάνατε 3 δημοσιεύσεις και ένα νέο θέμα , με το ίδιο κείμενο και για την ίδια περίτπτωση . Αυτό απαγορεύεται από τους Κανόνες Συμμετοχής τους οποίους σας συνιστώ να διαβάσετε για να έχετε στη συνέχεια μια ομαλή συμμετοχή στο forum. Από τις δημοσιεύσεις σας θα παραμείνει ενεργή μόνο αυτή και οι υπόλοιπες θα διαγραφούν. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα αυθαίρετο με άδεια λειωμένου το 73, τότε εκτόςσχεδίου, τώρα πια εντός. Το οικόπεδο είναι 250 τετραγωνικά, προφανώς μη άρτιο, μη οικοδομίσιμο. Για να νομιμοποιήσω κάποια τετραωνικά που έχει παραπάνω θα θεωρήσω όλο το κτήριο αυθαίρετο??? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτώσεις με τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

Εκτός σχεδίου - Άδεια χούντας - Εμβαδά οικοπέδων 200 - 300τ.μ

Έχει γίνει ρύθμιση υπερβάσεων σε σχέση με την άδεια της χούντας με τον 720/77 ή με τον νόμο Τρίτση(α΄ και β΄ φάση)

Ακολούθησαν νέες υπερβάσεις οι οποίες πρέπει να τακτοποιηθούν τώρα.

Τα ερωτήματα για τέτοιες περιπτώσεις είναι:

1. Ποια είναι τα επιτρεπόμενα μεγέθη (κάλυψης, ύψους, πλαγίων αποστάσεων και προκηπίου) σε αυτές τις περιπτώσεις;

2. Στην υπέρβαση δόμησης θεωρούμε ως αναφορά τα δηλωθέντα εμβαδά στον 720/77 και στον Τρίτση;

3. Τι θεωρείται υπόγειο;

4. Τί είναι ξεμπαζωμένο υπόγειο και πότε βάζουμε λοιπές παραβάσεις για το ξεμπαζωμένο υπόγειο;

5. Αν έχουμε δόμηση σε υπόγεια στάθμη πότε βάζουμε υπέρβαση κάλυψης, υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων και υπέρβαση σε προκήπιο;

6. Από που μετράμε το υψόμετρο για υπέρβαση ύψους αν έχουμε υπόγειο;

7. Άδεια για αγροτική αποθήκη (προυπάρχουσα ρύθμισης με Τρίτση) θεωρείται ή όχι ο.α.;

8. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (μεταγενέστερη ρύθμισης με 720/77) θεωρείται ή όχι ο.α.;

9 Έχει ποτέ ο 720/77 ή ο Τρίτσης την "ισχύ" οικοδ. άδειας για να βάλουμε ναι στο κουτί, χωρίς όμως να υπάρχει πραγματική ο.α.;

1. Eκτός σχεδίου, μη αρτια; Έλα ντε??? Μάλλον όλοι οι συντελεστές στο φουλ!

2. Ναι

3. Ας πουμε ότι ο χώρος που εξέχει του εδάφους < 1,50 μ

4. Υπόγειο με βάση την άδεια, κατασκευασμένο στη σωστή στάθμη, αλλά λόγω ξεμπαζώματος περιμετρικά ή μη υλοποίησης του προβλεπόμενου μπαζώματος,

πλέον τμήματά του εξέχουν > 1,50 μ.

5. Πάντα όταν εξέχεις του εγκεκριμένου περιγράμματος και παραβιάζεις τις αναγκαστικές αποστάσεις.

6. Για την ΥΥ μετράμε από το υψόμετρο που έχει χρησιμοποιηθεί ως βάση στην άδεια. Αυτό δεν αλλάζει, αν έχει δημιουργηθεί αυθαίρετο υπόγειο ή το υπόγειο είναι "ισογειοφανές" λόγω ξεμπαζώματος.

7,8. Έτσι λένε οι ερ/σεις...

9. Αν έχει γίνει γ' φάση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα sagiasd ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Πάντως μου ΄ρχεται να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο! Έχω δυο μήνες που ψάχνω να λύσω το γρίφο! Δεν ξέρω αν πρόσεξες αλλά το ωραίο της ιστορίας είναι οτι υπάρχει και οικοδομική άδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ για τα λυόμενα:

 

http://www.michaniko...%B9-%CE%BD4014/

 

Στη σελ 7, έχω αναπτύξει και το λόγο για τον οποίο, παρόλο που υπάρχει "άδεια" λυομένου, υποστηρίζω ότι μπορούμε να την παραβλέψουμε για να αποφύγουμε περιπτώσεις σαν την ερ1 που έκανες, ύστερα από σχετική ερώτηση συναδέρφου...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα αυθαίρετο με άδεια λειωμένου το 73, τότε εκτόςσχεδίου, τώρα πια εντός. Το οικόπεδο είναι 250 τετραγωνικά, προφανώς μη άρτιο, μη οικοδομίσιμο. Για να νομιμοποιήσω κάποια τετραωνικά που έχει παραπάνω θα θεωρήσω όλο το κτήριο αυθαίρετο??? Ευχαριστώ πολύ.

 

Θα θεωρήσεις ότι, έχει οικοδομική άδεια.

Αν έχει γίνει με συμβατικό τρόπο είναι όλα τα τ.μ. αυθαίρετα.

Αν όχι, μόνο η υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.