Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ω! Ευτυχώς που μου τα είπες όλα αυτά!!! Και δηλαδή η αποθήκη θα μπει ως κύρια και μοναδική κατοικία επειδή οι ιδιοκτήτες δεν έχουν άλλη κατοικία στο όνομά τους ή επειδή είναι ισόγεια "γεωργική" αποθήκη πρωτογενούς τομέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούτως ή άλλως: ή για το ένα ή για το άλλο, ίδιος είναι ο συντελεστής

Συγνώμη για την απορία μου: Ως φοιτητής πως και ασχολείσαι με δηλώσεις αυθαιρέτων??

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε γνωρίζω ακόμα αν ο γείτονας έχει κι άλλη ιδιοκτησία στο όνομά του και θέλω αύριο που θα πάω από'κει να είμαι έτοιμη για το τι θα τους πω. Σε περίπτωση που ο γείτονας ας πούμε έχει κι άλλο σπίτι, πρέπει να γνωρίζω αν αυτό θα επηρρεάσει τη δήλωσή της αποθήκης και αν τελικά θα το βάλω κύρια και μοναδική λόγω πρωτογενούς τομέα η άλλη κατοικία σε αυτήν την περίπτωση.

Κάνω την πρακτική μου και τρέχω εγώ για τα αυθαίρετα του εργοδότη μου...!! Δεν είναι κι άσχημα..μόνο μπερδεμένα..

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Απλά δε γνωρίζω ακόμα αν ο γείτονας έχει κι άλλη ιδιοκτησία στο όνομά του και θέλω αύριο που θα πάω από'κει να είμαι έτοιμη για το τι θα τους πω. Σε περίπτωση που ο γείτονας ας πούμε έχει κι άλλο σπίτι, πρέπει να γνωρίζω αν αυτό θα επηρρεάσει τη δήλωσή της αποθήκης και αν τελικά θα το βάλω κύρια και μοναδική λόγω πρωτογενούς τομέα η άλλη κατοικία σε αυτήν την περίπτωση.

Κάνω την πρακτική μου και τρέχω εγώ για τα αυθαίρετα του εργοδότη μου...!! Δεν είναι κι άσχημα..μόνο μπερδεμένα..

Καλή σου μέρα. Μπράβο σου!! Πάντως δεν είναι μπερδεμένα. Μπάχαλο είναι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι είναι μπάχαλο αστέριε.

Έστειλα mail και στο ΤΕΕ να μου πουν πώς ακριβώς θα το δηλώσω σε σχέση με την επικρατούσα χρήση. Αν δηλαδή πάει σύμφωνα με το αν οι ιδιοκτήτες έχουν άλλη κατοικία στο όνομά τους ή αν πάει ως ισόγεια γεωργική αποθήκη, οπότε κύρια και μοναδική κατοικία. Ελπίζω να μου απαντήσουν. Μια φορά μου'χαν απαντήσει, μια άλλη όχι. Μήπως εδώ γνωρίζει κανείς την απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ζήτημα του δώματος:

 

Αν η αυθαίρετη κατασκευή βρίσκεται σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης και αποτελείται από ένα κύριο κατά χρήση χώρο χωρίς WC κλπ, υπάρχει ζήτημα σε μεταβίβαση σαν ανεξάρτητη ιδιοκτησία (δεδομένης της απουσίας βοηθητικών χώρων);

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ερώτηση...

 

Σε περίπτωση που ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει ας πούμε και άλλη οριζόντιο ιδιοκτησία στο ίδιο κτίριο, μπορεί να το ενσωματώσει εκεί; Πως θα δηλωθεί τότε; Έχει δει ποτέ κανείς συμφωνητικό αποκλειστικής χρήσης μέρους δώματος με χιλιοστά;

 

Όλα καλά ερωτήματα...

Link to comment
Share on other sites

ίσως σαν παρακολούθημα αν ο χώρος δηλωθεί βοηθητικός ως προς την χρήση του;

Κατά τα άλλα το πιθανότερο είναι απαιτηθεί τροποποίηση σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών. Πώς όμως ο τακτοποιημένος χώρος θα πάρει χιλιοστά, αφού ο χρόνος της τακτοποίησης είναι περιορισμένος στα 30 χρόνια; Κάποιος νομικός νομίζω ότι είναι κατάλληλος να μας απαντήσει στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ζήτημα του δώματος:

Αν η αυθαίρετη κατασκευή βρίσκεται σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης και αποτελείται από ένα κύριο κατά χρήση χώρο χωρίς WC κλπ, υπάρχει ζήτημα σε μεταβίβαση σαν ανεξάρτητη ιδιοκτησία (δεδομένης της απουσίας βοηθητικών χώρων);

 

Υπάρχει, αν δεν έχει χιλιοστά (το πιθανότερο).

 

 

τι χιλιοστά θα πάρει αυτή η ιδιοκτησία;

 

Είναι πολύ δύσκολο να πάρει σήμερα χιλιοστά (στο μέλλον ποιός ξέρει, κάτι θ' ανακαλύψουν οι συμβολαιογράφοι).

 

 

Πολύ καλή ερώτηση...

Σε περίπτωση που ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει ας πούμε και άλλη οριζόντιο ιδιοκτησία στο ίδιο κτίριο, μπορεί να το ενσωματώσει εκεί; Πως θα δηλωθεί τότε; Έχει δει ποτέ κανείς συμφωνητικό αποκλειστικής χρήσης μέρους δώματος με χιλιοστά;

Όλα καλά ερωτήματα...

 

Ναι, πάει ως παρακολούθημα του π.χ. διαμερίσματος χωρίς χιλιοστά.

Χιλιοστά σε μη "δομημένους χώρους" αποκλειστικής χρήσης μάλλον δεν δίνονται.

 

 

ίσως σαν παρακολούθημα αν ο χώρος δηλωθεί βοηθητικός ως προς την χρήση του;

Κατά τα άλλα το πιθανότερο είναι απαιτηθεί τροποποίηση σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών. Πώς όμως ο τακτοποιημένος χώρος θα πάρει χιλιοστά, αφού ο χρόνος της τακτοποίησης είναι περιορισμένος στα 30 χρόνια; Κάποιος νομικός νομίζω ότι είναι κατάλληλος να μας απαντήσει στο θέμα.

 

Ναι, πάει ως παρακολούθημα.

Δεν απαιτείται τροποποίηση της σύστασης, διότι δεν αλλάζει τίποτα εκεί.

Μπορεί στο μέλλον να βρεθεί κάποια "τρύπα' από τους συμβολαιογράφους και να μπορεί ο ιδιοκτήτης να δώσει χιλιοστά από αυτά που ήδη έχει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.