Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα δέντρα??? :razz: :grin:

 

Για πλακίδια δεν το συζητώ, αλλά εάν μετά το ξεμπάζωμα έγινε (που λογικά θα έγινε) κάποιο παράθυρο πόρτα ή πόρτες για πρόσβαση στο υπόγειο = ισόγειο, τότε το βλέπεις.

 

Βέβαια... εάν εκτός από το ξεμπάζωμα δηλώνεις και τον χώρο (υπόγειο=ισόγειο) για παράδειγμα ως ΚΧ ή ΒΧ, τότε (εγώ) δεν θα έβαζα κι άλλη λοιπή παράβαση.

 

Προφανώς και όχι για τα δέντρα... Για τα πλακάκια μιλούσα εγώ...

 

Τα πλακάκια όμως δεν θα έμπαιναν έτσι κι αλλιώς σε υψηλότερο υψόμετρο; Γιατί να υπολογιστούν;

 

Και παράθυρα και πόρτες έχουν γίνει! Πως να τα υπολογίσω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικό ερώτημα: Ο χώρος του υπογείου - ισογείου που αποκαλύφθηκε με το ξεμπάζωμα, θα δηλωθεί? Εάν δηλωθεί, τότε εγώ δεν θα έβαζα τίποτα από πόρτες, παράθυρα, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αυθαίρετο τμήμα κατοικίας, στατικά εξαρτώμενο & λειτουργικά ενιαίο μπορεί να δηλωθεί το ένα για τακτοποίηση εντός Δ & το άλλο για άδεια νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

οταν τακτοποιουμε ενα αυθαιρετο για το οποιο εχει πληρωθει το συνολο του προστιμου βγαινει βεβαιωση μη αυθαιρεσιων;;

 

αν ο πελατης θελει και τη βεβαιωση πρεπει να την κανουμε ξεχωριστα;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις οριστική υπαγωγή τότε μπορείς να τυπώσεις τη βεβαίωση που βγαίνει από το σύστημα.Αν έχουν περάσει όμως 2 μήνες από τη δηλωμένη ημερομηνία αυτοψίας τότε θα πρέπει να βγάλεις καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικ.άδεια του΄94 αποτυπώνεται και υπάρχων ισόγεια κατοικία και αναφέρεται ως προ 55(φαίνεται πολυ παλιό αλλα οχι και του <55)...μετά απο αναζήτηση ομως βρήκα άδειες του 71 και 76 (ανέγερση και προσθήκης επάυτου).Με τις παλιες άδειες αν και δεν εχω υπερβάσεις δόμησης εχω προβλημα αποστάσεων!!!(μη τήρηση 2,5 απιο διπλανή ιδιοκτησία) και διαφορα αλλα....Τώρα τι κάνω? Είμαι υποχρεωμένος να κάνω ελεγχο για την αλήθεια των αναγραφομένων στην αδεια του 94 περι προ 55 ή κάνω ελεγχους συμφωνα με αυτη όσον αφορα το 4014...&Σε αδεια νομιμοποιησης άλλων υπερβάσεων επι ακινήτου μετά ένταξης μηπως εχω ντράβαλα....??(φανταστική επιστήμη έγινα τα αυθαίρετα!!!-εξέλιξη επιστήμης και επαγγελματος-).)

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαίρετο ποιο είναι;

 

Ελέγχεις με βάση την τελευταία άδεια και ότι υπερβαίνει αυτή θεωρείται αυθαίρετο. Για να εκδοθεί η άδεια το 94 έπρεπε αν νομιμοποιηθούν όλα τα (αποτυπωμένα σε αυτήν) κτίσματα. Οπότε ότι φαίνεται στα σχέδια είναι νόμιμο.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Βασικό ερώτημα: Ο χώρος του υπογείου - ισογείου που αποκαλύφθηκε με το ξεμπάζωμα, θα δηλωθεί? Εάν δηλωθεί, τότε εγώ δεν θα έβαζα τίποτα από πόρτες, παράθυρα, κτλ.

 

Τι εννοείς να δηλωθεί... Λοιπόν... Φαίνεται υπόγειο και δεν υπολογίζεται στον συντελεστή δόμησης... Είναι δύο χώροι των 50τμ περίπου ο καθένας... Έχουν τακτοποιηθεί με τον νόμο περί ημιυπαιθρίων... Αλλά τώρα πρέπει να πληρώσει και πρόστιμο για ξεμπάζωμα κτλ... Σωστά; Τι θα υπολογίσω εγώ; Μόνο το ξεμπάζωμα; Ή και τα πλακάκια και τα παράθυρα κτλ.;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να δηλωθεί... Λοιπόν... Φαίνεται υπόγειο και δεν υπολογίζεται στον συντελεστή δόμησης... Είναι δύο χώροι των 50τμ περίπου ο καθένας... Έχουν τακτοποιηθεί με τον νόμο περί ημιυπαιθρίων... Αλλά τώρα πρέπει να πληρώσει και πρόστιμο για ξεμπάζωμα κτλ... Σωστά; Τι θα υπολογίσω εγώ; Μόνο το ξεμπάζωμα; Ή και τα πλακάκια και τα παράθυρα κτλ.;

 

 

Μόνο το ξεμπάζωμα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.