Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

@ alexpak

 

 

Στην αναθεώρηση αναφέρεται : "προσθήκη στέγης" , σε όλα τα σχέδια φαίνεται στέγη ύψους 3,40 μ., ενώ στο διάγραμμα κάλυψης προσμετράται μελλοντική δόμηση στη στέγη 54,00 τ.μ. και το ορθογώνιο αυτό που σχηματίζει τα 54,00 τ.μ. φαίνεται και σε κάτοψη... Για την προσθήκη ύψους συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να συνυπολογιστεί καθώς αλλάζει το πλευρικό ύψος (ανεξάρτητα που ο κορφιάς είναι στο 3,40)!!!

Απλά δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα 54,00 τ.μ. που φαίνονται στο Δ.Κ. της αναθεώρησης...

Και αν όχι θα υπολογιστούν όλα τα τετραγωνικά σαν ΥΔ κύριων χώρων???

ή θα τα μοιράσω ανάλογα με το ύψος σε:

-ΥΔ βοηθητικών χώρων (Υ=1,00-2,20μ.) και

-ΥΔ κύριων χώρων (για Υ>2,20-3,40μ.)???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια, αν τα υπολογίσεις θα τα υπολογίσεις όλα σαν βοηθητικό χώρο, αυτό λέει ο 4014, αυτό που λές για τα 2,20 μ. το διάβασες στν ΝΟΚ? Γιατί εκεί γράφει ότι τα τετραγωνικά της σοφίτας δεν προσμετρόνται στην δόμηση με την προϋπόθεση ότι το μέσο ύψος δεν ξεπερνάει τα 2,20. Ο 4014 δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο, αν δεν κάνω λάθος δλδ, που δεν νομίζω πως κάνω. Νομίζω πως γράφει ξεκάθαρα ότι στι σοφίτες και στα υπόγεια και στα πατάρια οι χώροι μετράνε σαν βοηθητικοί χώροι.

 

Αυτό που λές για την μελλοντική δόμηση δεν μπορώ να το καταλάβω όμως. Στην αναθεώρηση δλδ, στο διάγραμμα κάλυψης, τα συνολικά τετραγωνικά της δόμησης δεν είναι τα τετραγωνικά τα υπόλοιπα του σπιτιού σύν τα 54 τ.μ.??? Στην τεχνική έκθεση της αναθεώρησης τί γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς συμβαίνει στο ΔΚ. Αθροίζονται τα τετραγωνικά του ισογείου, του ορόφου και τα 54,00...Τα μετράει κανονικά στα δομήσιμα δλδ, αλλά δεν αναφέρονται στο έντυπο της άδειας! Τεχνική έκθεση στο φάκελο του ιδιοκτήτη δεν υπάρχει, φαντάζομαι κάτι θα υπάρχει στο φάκελο της υπηρεσίας... Όσο για το αν θα μετρήσει σαν βοηθητικός χώρος ή όχι δεν ξέρω... Σε αντίστοιχο θέμα στο forum που γίνεται συζήτηση για τις σοφίτες οι γνώμες διίστανται...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Στον 3843 - με διευκρινιστικη εγκυκλιο- ειχε ξεκαθαριστει οτι μπορουμε να ΜΗΝ συμπεριλαβουμε στα υπο τακτοποιηση τ.μ. τα στοιχεια του φεροντα οργανισμου αφου η νομιμοτητα τους εξασφαλιζεται απο την οικοδομικη αδεια.

 

Ισχυει το ιδιο για τον 4014 ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

2η ερωτηση:

 

Μερος ΥΠΟΓΕΙΟΥ καταστηματος σε εμπορικο κεντρο εχει χρηση ΑΠΟΘΗΚΗΣ στην Οικοδομικη αδεια.

Με βαση την τελευταια ερωτοαπαντηση, παιρνει μειωτικο συντελεστη, ανεξαρτητα απο την τωρινη του χρηση, σωστα?

 

 

υ.γ. Ρωταω για η τελευταια ερωτοαπαντηση λεει: "να ειναι ξεμπαζωμενο απο την μια του πλευρα", ενω η 2Β δεν μιλαει για ξεμπαζωμα.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Στον 3843 - με διευκρινιστικη εγκυκλιο- ειχε ξεκαθαριστει οτι μπορουμε να ΜΗΝ συμπεριλαβουμε στα υπο τακτοποιηση τ.μ. τα στοιχεια του φεροντα οργανισμου αφου η νομιμοτητα τους εξασφαλιζεται απο την οικοδομικη αδεια.

Ισχυει το ιδιο για τον 4014 ή οχι?

 

Από σημειώσεις Λεμπέση:

(Δ΄1): Στις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης χώρων που έχουν ανεγερθεί βάσει οικοδομικής άδειας ή έχουν δημιουργηθεί εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου στην επιφάνεια του αυθαιρέτου δεν υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την

οικοδομική άδεια. Προκειμένου να μην υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικές μεταβιβάσεις, είναι χρήσιμο στο πεδίο σχόλια να συμπληρώνεται ότι: "Το εμβαδόν του υπογείου είναι πχ 170μ2 (όσο και στην άδεια), στη ρύθμιση εντάχθηκαν τα 150μ2 κάνοντας χρήση της Δ1 περί αφαίρεσης των περιμετρικών τοίχων"

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν έχει ήδη συζητηθεί το θέμα εδώ.

Σε περίπτωση πού έχει κλεισει πιλωτη,και έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα, η επιφάνεια του κλιμακοστασίου,η οποία πλέον υπολογίζεται στον σ.δ.,υπολογίζεται και σαν επιφάνεια αυθαιρέτου με το αντίστοιχο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Από σημειώσεις Λεμπέση:

(Δ΄1): Στις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης χώρων που έχουν ανεγερθεί βάσει οικοδομικής άδειας ή έχουν δημιουργηθεί εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου στην επιφάνεια του αυθαιρέτου δεν υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την

οικοδομική άδεια. Προκειμένου να μην υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικές μεταβιβάσεις, είναι χρήσιμο στο πεδίο σχόλια να συμπληρώνεται ότι: "Το εμβαδόν του υπογείου είναι πχ 170μ2 (όσο και στην άδεια), στη ρύθμιση εντάχθηκαν τα 150μ2 κάνοντας χρήση της Δ1 περί αφαίρεσης των περιμετρικών τοίχων"

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο εντος οικισμού μη αρτιο εντος Γ.Π.Σ με πρόταση επέκτασης σχεδίου πόλεως εχω μια αποθηκη αυθάιρετη και ανευ οικ.αδείας...το ακινητο είναι εξάδιαιρετου με τον πελάτη μου (1/2) και τους αλλους κληρονόμους(1/2)(διαθήκης) οι οποίοι δεν προκειται να δηλώσουν το αυθαιρετο στν 4014 (θα κάνουν πραξη αποδοχης) αλλα ο δικός μου θέλοντας να μετταβιβάσει το ποσοστο του παμε για 4014...Πώς θα το δηλώσω με στοιχεια αν δεν ξερω ποιοι είναι ακριβώς(η διαθήκη μολις ανοιχτηκε αλλα δεν υπαρχει συννενοηση με κληρονόμους) μπορει να δηλώσει και να πληρώσει ο πελάτης μου το ολικό πρόστιμο ?Γίνεται κάτι άλλο καλύτερο???..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν έχει ήδη συζητηθεί το θέμα εδώ.

Σε περίπτωση πού έχει κλεισει πιλωτη,και έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα, η επιφάνεια του κλιμακοστασίου,η οποία πλέον υπολογίζεται στον σ.δ.,υπολογίζεται και σαν επιφάνεια αυθαιρέτου με το αντίστοιχο πρόστιμο?

 

Μην ασχολείσαι με το κλιμακοστάσιο (εκτός από την περίπτωση που έχεις "φάει" τετραγωνικά από αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.