Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα,

έχω διαβάσει και προηγούμενες συζητήσεις αλλά δεν μπόρεσα να το ξεκαθαρίσω.

θα ήθελα μια διευκρίνιση σχετικά με την προσθήκη καθ'υψος αυθαίρετου ορόφου σε κτίριο με άδεια.

το ύψος της στέγης μετράει και αυτό στο συνολικό ύψος του κτιρίου για τον υπολογισμό ΥΥ?

Ή μετράει μόνο το ύψος του κτιρίου,αφού η στέγη επιτρέπεται πάνω από το επιτρεπόμενο.

Δηλ. Ηαδείας = 10μ.

Ηνέου ορόφου + στεγη = 14,5μ

Ύψος Γοκ = 18μ

Πρόστιμο: 14,5-10/18 = 0,25>20%

ή

Ηνέου ορόφου + χωρίς στεγη = 13,5μ

Πρόστιμο: 13,5-10/18 = 0,19<20%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εκτός σχεδίου και χωρίς ΟΑ κατοικία έχω εξωτερικά ένα λεβητοστάσιο στο οποίο ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει λέβητα pellet.

1)Το χώρο τον υπολογίζω ως ΒΧ σωστά;

2) Στη κατοικία αυτή χρειάζεται και κάποια μελέτη Η/Μ; Εγώ θα έλεγα όχι γιατί δεν έχω διαβάσει κάπου στο νόμο να λέει κάτι για κατοικίες. Αναφέρει μόνο για δημόσια κτίρια ή γραφεία. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη πρέπει να γραφεί ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής. Έχω περίπτωση που ενώ ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι η αυθαίρετη κατοικία του χτίστηκε το φθινόπωρο το 82 (πολύ πιθανό), εντούτοις δε βρέθηκε κανένα αποδεικτικό παλαιότητας, παρά μόνο έκθεση αυτοψίας το 2004 με τον παλιό τρόπο υπολογισμού προστίμων, που σημαίνει ότι θεώρησαν από την πολεοδομία ότι χτίστηκε προ του 2004. Με τον πελάτη προσανατολιζόμαστε να το εντάξουμε στη 2η κατηγορία (83-2003) κ να πληρώσει αναγκαστικά περί τα 2000 ευρώ περισσότερα. Το θέμα είναι ότι:1) η κατασκευή φαίνεται όντως παλιά, 2) υπάρχουν μηνύσεις στην αστυνομία το φθινόπωρο του 82 για παραβάσεις ΓΟΚ, αλλά χωρίς αναφορά σε τ.μ. και 3) έχει βγει οικοδομική άδεια για αντλιοστάσιο στο γήπεδο το καλοκαίρι του 82, η οποία δεν εφαρμόστηκε, αφού στη θέση της έγινε η ισόγεια κατοικία, η κατασκευή της οποίας το πιθανότερο είναι να έγινε εκείνη τη χρονική περίοδο.

Καμιά πρόταση για το πώς να χειριστώ την υπόθεση; Τι ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής να βάλω στην ΥΔ του πελάτη, αυτή που ισχυρίζεται ή απλά προ του 2004, αφού μόνο αυτό αποδεικνύεται; Κ στην τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

1) Θα σου πουν γιατί στην παλιά δήλωση δεν το δήλωσες ότι είναι προ του 83;

2) Τα αποδεικτικά για την παλαιότητα είναι θέμα του ιδιοκτήτη και μόνο!

3) Όταν η παλαιότητα αποδεικνυόταν μόνο με υπεύθυνη δήλωση, δεν σε ένοιαζε καθόλου! Τώρα όμως θέλεις και την κατάλληλη απόδειξη... Οπότε ο ιδιοκτήτης ας βρει αποδείξεις!

4) Για τι αυθαιρεσία πρόκειται αν επιτρέπεται;

 

Υ.Γ.: Ας σταματήσει αυτό να συμπληρώνουμε εμείς τις υπεύθυνες δηλώσεις των πελατών... Είναι καθαρά δικό τους θέμα... Το ίδιο και με την συλλογή στοιχείων, αποδείξεων, σχεδίων κτλ...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου και χωρίς ΟΑ κατοικία έχω εξωτερικά ένα λεβητοστάσιο στο οποίο ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει λέβητα pellet.

1)Το χώρο τον υπολογίζω ως ΒΧ σωστά;

2) Στη κατοικία αυτή χρειάζεται και κάποια μελέτη Η/Μ; Εγώ θα έλεγα όχι γιατί δεν έχω διαβάσει κάπου στο νόμο να λέει κάτι για κατοικίες. Αναφέρει μόνο για δημόσια κτίρια ή γραφεία. Συμφωνείτε;

 

1. Υ.Δ. Β.Χ. με Υ.Κ.

2. Σύμφωνα με άρθρο 24 παρ. β-ββ τελευταίο εδάφιο, προκύπτει ότι σε κτίρια κατοικίας δεν απαιτείται έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων.Καμία μελέτη Η/Μ γι αυτά στα πλαίσια του ν. 4014

 

γ.ταφ: "... εντούτοις δε βρέθηκε κανένα αποδεικτικό παλαιότητας, παρά μόνο έκθεση αυτοψίας το 2004 με τον παλιό τρόπο υπολογισμού προστίμων, που σημαίνει ότι θεώρησαν από την πολεοδομία ότι χτίστηκε προ του 2004. Με τον πελάτη προσανατολιζόμαστε να το εντάξουμε στη 2η κατηγορία (83-2003) κ να πληρώσει αναγκαστικά περί τα 2000 ευρώ περισσότερα..."

Στα πλαίσια απόδειξης της παλαιότητας τα ως τωρα δεδομένα είναι, δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες και με την συμπλήρωση του που έγινε στο ν. 4030 άρθρο 49 και ν. 4042 άρθρο 50, στη περίπτωση που δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας με τεχνική έκθεση μηχανικού. Θυμίζω ότι εκκρεμεί η οριστική απόφαση του ΣτΕ που έχει ταχθεί μέχρι στιγμής αρνητικά για την απόδειξη παλαιότητας χωρίς δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες.

Οι νόμος 4042 μεχρι στιγμής είναι σε ισχύ. Ζυγιζεις την κατάσταση και πράτεις κατά την κρίση σου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα,

έχω διαβάσει και προηγούμενες συζητήσεις αλλά δεν μπόρεσα να το ξεκαθαρίσω.

θα ήθελα μια διευκρίνιση σχετικά με την προσθήκη καθ'υψος αυθαίρετου ορόφου σε κτίριο με άδεια.

το ύψος της στέγης μετράει και αυτό στο συνολικό ύψος του κτιρίου για τον υπολογισμό ΥΥ?

Ή μετράει μόνο το ύψος του κτιρίου,αφού η στέγη επιτρέπεται πάνω από το επιτρεπόμενο.

Δηλ. Ηαδείας = 10μ.

Ηνέου ορόφου + στεγη = 14,5μ

Ύψος Γοκ = 18μ

Πρόστιμο: 14,5-10/18 = 0,25>20%

ή

Ηνέου ορόφου + χωρίς στεγη = 13,5μ

Πρόστιμο: 13,5-10/18 = 0,19<20%

 

καμία απάντηση???

Link to comment
Share on other sites

1. Υ.Δ. Β.Χ. με Υ.Κ.

2. Σύμφωνα με άρθρο 24 παρ. β-ββ τελευταίο εδάφιο, προκύπτει ότι σε κτίρια κατοικίας δεν απαιτείται έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων.Καμία μελέτη Η/Μ γι αυτά στα πλαίσια του ν. 4014

 

γ.ταφ: "... εντούτοις δε βρέθηκε κανένα αποδεικτικό παλαιότητας, παρά μόνο έκθεση αυτοψίας το 2004 με τον παλιό τρόπο υπολογισμού προστίμων, που σημαίνει ότι θεώρησαν από την πολεοδομία ότι χτίστηκε προ του 2004. Με τον πελάτη προσανατολιζόμαστε να το εντάξουμε στη 2η κατηγορία (83-2003) κ να πληρώσει αναγκαστικά περί τα 2000 ευρώ περισσότερα..."

Στα πλαίσια απόδειξης της παλαιότητας τα ως τωρα δεδομένα είναι, δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες και με την συμπλήρωση του που έγινε στο ν. 4030 άρθρο 49 και ν. 4042 άρθρο 50, στη περίπτωση που δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας με τεχνική έκθεση μηχανικού. Θυμίζω ότι εκκρεμεί η οριστική απόφαση του ΣτΕ που έχει ταχθεί μέχρι στιγμής αρνητικά για την απόδειξη παλαιότητας χωρίς δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες.

Οι νόμος 4042 μεχρι στιγμής είναι σε ισχύ. Ζυγιζεις την κατάσταση και πράτεις κατά την κρίση σου.

 

Eυχαριστώ πολύ

 

Σε κοινόχρηστο χώρο κατοικιών έχω κάποιες αυθαιρεσίες. Το συγκρότημα κατοικιών είναι εντός σχεδίου και με Ο.Α. και έχει κάποια προστεγάσματα για τακτοποίηση και μία αποθήκη. Αποφασίσαμε με τους ιδιοκτήτες να κάνουμε μία κοινή δήλωση (κοινόχρηστος χώρος). Το πρόβλημα μου είναι ότι εκτός απο τα διαμερίσματα υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια στο συγκρότημα.

1)Τι χρήση θα βάλω για τον υπολογισμό της αποθήκης;

2)και θα την υπολογίσω ως Υ.Δ και Υ.Κ Β.Χ σωστά;

κάτι άλλο;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

καταρχάς να ζητήσω συγνώμη που γράφω κατά παράβαση των κανόνων σε δύο topic την ίδια ερώτηση αλλά στο topic που απευθυνθηκα πριν δυο μέρες δεν έλαβα κάποια απάντηση και θεώρησα ότι μπορεί να μην έχει διαβαστεί από κανέναν γιαυτό ξαναγράφω εδώ όπου υπάρχουν περισσότεροι αναγνώστες.

Ήθελα να ζητήσω κι εγώ τη βοήθειά σας σε κατι. Έχω την περίπτωση τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών σε κατοικία η οποία ανήκει σε συγκρότητα εργατικών κατοικιών. Το διάγραμμα κάλυψης καθώς και το τοπογραφικό που υπάρχουν στην άδεια αφορούν όλο το συγκρότημα. Στον υπολογισμό των μεγεθών για την υπέρβαση δόμησης,κάλυψης κλπ έχω λάβει υπόψιν όλο το ακίνητο(συγκρότημα).

Τώρα όμως που ήρθε η ώρα να καταθέσω το διάγραμμα κάλυψης πως ακριβώς θα το δείξω?? Θα παρουσιάσω το διάγραμμα κάλυψης όλου του συγκροτήματος των κατοικιών, το οποίο βέβαια είναι σε κλίμακα 1:500 γιατι το ακίνητο είναι πολύ μεγάλο, ή θα παραθέσω μόνο το κομμάτι που αντιστοιχεί στο στίχο που ανήκει η εν λόγω κατοικία??? Επίσης στον υπολογισμό των ποσοστών σωστά επραξα?? Και τα στοιχεία που θα αναγράφονται στο διάγραμμα κάλυψης που θα καταθέσω θα αφορούν πάλι όλο το ακίνητο??

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα,

έχω διαβάσει και προηγούμενες συζητήσεις αλλά δεν μπόρεσα να το ξεκαθαρίσω.

θα ήθελα μια διευκρίνιση σχετικά με την προσθήκη καθ'υψος αυθαίρετου ορόφου σε κτίριο με άδεια.

το ύψος της στέγης μετράει και αυτό στο συνολικό ύψος του κτιρίου για τον υπολογισμό ΥΥ?

Ή μετράει μόνο το ύψος του κτιρίου,αφού η στέγη επιτρέπεται πάνω από το επιτρεπόμενο.

Δηλ. Ηαδείας = 10μ.

Ηνέου ορόφου + στεγη = 14,5μ

Ύψος Γοκ = 18μ

Πρόστιμο: 14,5-10/18 = 0,25>20%

ή

Ηνέου ορόφου + χωρίς στεγη = 13,5μ

Πρόστιμο: 13,5-10/18 = 0,19<20%

Τελικό ύψος όλου του κτιρίου είναι 14,5 m επομένως θεωρώ ότι θα πας με αυτό μιας και η στε΄γη αυθαίρετη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.