Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Φαντάζομαι ρώτησες για έκδοση οικοδομικής αδείας και όχι για τακτοποίηση Ν.4014.

Το σκεφτομαι αυτό γιατί στην περίπτωση που βάλω 'τουρισμός-βιομηχανία' θα θέλω και τεχνική έκθεση Η/Μ και άλλο ΔΔΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω αυθαίρετο για το οποίο μετά τη περαίωση θα υποβάλλω φάκελο στον ΕΟΤ για να πάρει σήμα τουριστικής κατοικίας, οπότε καλύπτει και 'σενα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηση γιατί έχω φάει κόλλημα τώρα.

 

Οκ... στις υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης το ποσοστό υπέρβασης το βρίσκω αθροιστικά από το σύνολο των παραβάσεων....

 

Στην παραβίαση Δ το πάω κι εκεί με το μέγιστο ή "κόβω σε φέτες" και πάω τμηματικά την παραβίαση σε μεγαλύτερο και μικρότερο του 20% ???

 

Επίσης.... στέγαστρο σε επαφή με το κτίσμα (κανονικά μετράει στην κάλυψη) έχουμε καταλήξει ότι το πάμε με αναλυτικό??????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με αναλυτικό.

Είναι και υπέρβαση κάλυψης, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς) έτσι όπως είναι φτιαγμένο το σύστημα του ΤΕΕ δεν μπορεί να μπει.

Αν θέλεις γράψτο στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ιάσονα.

Επίσης το τμήμα που παραβιάζει το Δ πάει σε φέτες.

Τμήμα που παραβιάζει σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% και τμήμα που παραβιάζει σε ποσοστό μικρότερο του 20%.

Link to comment
Share on other sites

Στην παραβίαση Δ το πάω κι εκεί με το μέγιστο ή "κόβω σε φέτες" και πάω τμηματικά την παραβίαση σε μεγαλύτερο και μικρότερο του 20% ???

 

 

Επίσης το τμήμα που παραβιάζει το Δ πάει σε φέτες.

Τμήμα που παραβιάζει σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% και τμήμα που παραβιάζει σε ποσοστό μικρότερο του 20%.

 

Δεν νομίζω ότι, αυτό είναι σωστό.

Η αυθαιρεσία είναι "ενιαία" (αν είναι έτσι) και ως τέτοια νοούμενη παραβιάζει το Δ ή >20% ή <20%.

Δεν κόβεται σε "φέτες".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.