Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

χρόνια πολλα..εχω μπερδυτεί λίγο...σε οικόπεδο με μετη επιτρέπομενη δόμηση 100τ.μ εχουμε ένα φύλλο καταγραφής το υπόγειο που έγινε κατοικία με εμβαδόν 90τ.μ ως Β.Χ & Υ.Δ και σε άλλο φύλλο καταγραφής εχω μετατροπή ττου Η/Χ σε κατοικία στον όροφο με εμβαδόν 19τ.μ....τελικά το ποσοστό Υ.Δ θα το βάλω και στα δυο φύλλα καταγραφής 100-200% ή στο πρώτο θα βάλω 50-100 και στο δευτερο <50%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης υπολογίζεται συγκεντρωτικά για τις αυθαίρετες κατασκευές. Στο διάγραμμα κάλυψης που θα φτιάξεις θα φαίνεται συγκεντρωτικά το ποσοστό της αυθαίρετης δόμησης. Ωπότε θα πρέπει και στα δύο Φ/Κ να υπολογίσεις ποσοστό υπέρβασης 100-200%.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους!

σε οικοπεδο με αδεια οικοδομης για μια διπλοκατοικια κατασκευαστηκε σε καποια θεση του οικοπεδου αυθαιρετο μπαρμπεκιου δηλ. ημικλειστος χωρος (ανοικτο; απο δυο πλευρες )

με χρηση κουζινας ,ψησταριας και καθιστικου.50 μ2. κεραμοσκεπες.για το προστιμο θα υπολογισω υπερβαση δομησης .καλυψης (δεν υπερβαινει τα επιτρεπομενα) η θα το υπολογισω με αναλυτικο?εσεις πως θα το κανατε?

 

καμμια γνωμη κανεις?

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Μιας και όπως το περιγράφεις ξεφεύγει από τη έννοια της απλής κατασκευής εστίας barbeque, θα επέλεγα την πιο ασφαλή επιλογή της Υ.Δ.Β.Χ. και τυχόν Υ.Κ.

Βέβαια υπάρχει και εκείνη η ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ που μας δίνει το δικαίωμα να χρεώνουμε τέτοιες "ανοιχτές" κατασκευές με αναλυτιkό προυπολογισμό.

 

Ωστόσο, τα 50 τμ με τις ανέσεις που περιγράφεις, δεν τα λες και ένα απλό τυπικό barbeque.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω ξανα στο προσκηνιο μια παλια απορια μου και ζηταω τη γνωμη σας:

 

- Καταστημα με ενιαια σταθμη υψους στην αδεια, εχει υπερυψωθει κατα 1μετρο σε ενα μονο μερος του.

- Στο τμημα που ΔΕΝ εχει ανυψωθει, απο κατω υπαρχει εδαφος)

- Στο τμημα που ΕΧΕΙ ανυψωθει, απο κατω υπαρχουν ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.

 

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να δωσω Βεβαιωση γιατι δεν εχουν τηρηθει οι σταθμες της αδειας. (προφανως η ολη ιστορια εγινε για να γινουν οι αποθηκες διαμερισματα)

Ρυθμιση με 4014, 2 μονο τροπους βλεπω:

ι) Παταρι? (δεν ειναι παταρι...)

ιι) Αναλυτικο? (σαν τι ειδους παραβαση ομως? Τι θα πω στον αναλυτικο αφου δεν θα υπαρχει διαφορα στον προυπολογισμο? Η το βαζω σαν παραβαση 13 και λεω οτι δεν απαιτειται αναλυτικος και εξηγω τι εχει συμβει?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για την Υ.Υ:

 

Σε πολυοροφο κτηριο με Ημαχ=24μ και Ηπραγματοποιουμενο αδειας=12μ

εχω 50εκ υπερβαση στον Α' οροφο και 120εκ υπερβαση στον Β' οροφο. (οι μονες παραβασεις)

 

1η ερωτηση: Στο φυλλο καταγραφης βαζω ΧΩΡΙΣ ΥΔΒΧ (ή ΥΔΚΧ, αναλογα τι ειναι στην αδεια) και βαζω το ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ Μ2 ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (εξαιρουνται οι κοινοχρηστοι χωροι) για να μου υπολογισει το προστιμο, σωστα?

2η ερωτηση: Για να βρω το ποσοστο υπερβασης κανω (0,5+1,2)/24?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο, το συνολικό ύψος έχει μεταβληθεί;

 

Στο δεύτερο ερώτημα και μόνο αν δεν είναι διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες, εγώ θα έκανα 2 ΦΚ . 1° ΦΚ με ΥΥ 0,50/24 και 2° ΦΚ με ΥΥ 1,20/24, μόνο και μόνο για να είναι κατανοητά τα πράγματα.

Αν είναι διαφορετικές Ο.Ι. τότε θέλει δύο αιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο το συνολικο υψος ΔΕΝ εχει μεταβληθει.

Στο 2ο δεν υπαρχει ΣΥΣΤΑΣΗ οριζοντιων ιδιοκτησιων (γι'αυτο εκανα 1 φυλλο καταγραφης).

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο έχω κολλήσει.... :(

 

Στο 2ο, αφού δεν έχεις οριζόντιες ιδιοκτησίες, το ξανασκέφτηκα και δεν με κάθεται καλά. Μάλλον έτσι δεν θα μπορείς να δώσεις βεβαίωση (αν είναι αυτό το ζητούμενο). Θέλει και άλλο σκέψη για το τι θα δηλώσεις σαν παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.