Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συναδελφοι εχω περιπτωση κτισματος για το οποιο το μονο που μπορεσα να βρω ειναι το στελεχος της Ο.Α. ολα τα σχεδια αρχιτεκτονικα στατικα ειναι χαμενα. Το στελεχος της αδειας γραφει οτι προκειται για δυωροφο κτιριο 1200 τ.μ. και οντως μετα απο μετρηση δικη μου ειναι 1200 τ.μ. Το κτιριο ειναι δημοτικο σχολειο και ειναι απο το 1979 .

 

Το παραπανω κτιριο χρειαζεται να ενταχθει στον 4014 ή θεωρειται νομιμως υφισταμενο ?

Θεωρω πως θεωρειται νομιμως υφισταμενο και οτι αν θελει ο Δημος πρεπει να κινησει αλλη διαδικασια οπως αναστυσαση φακελου για τα σχεδια.

 

Αναμενω την γνωμη σας ευχαριστω..

 

Μπορεί να είναι νομίμος υφιστάμενο όπως λες, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν υπάρχει τοπογραφικό

βάση του οποίου θα μπορούσες να δείς την θέση του κτιρίου στο οικόπεδο (σε περίπτωση δημοτικών κτιρίων

δεν είναι απίθανο να έχει τοποθετηθεί εκεί που άρεσε στον δήμαρχο...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση : μεζονέτα δυόροφη με διάφορες παραβάσεις εκ των οποίων υπέρβαση

ύψους στέγης μη προσβάσιμης (ύψος 2,50 μ αντί 1,50 της αδειας)

 

υπόλογίζω το πρόστιμο:

1) Με αναλυτικό και μόνο ;;;

2) Με αναλυτικό και ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης;;

3) Με ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης και μόνο;; (και αν ναι βάζω τα τ.μ της κάτοψης της στέγης ή τα τ.μ τα οποία τέμνονται από το ιδεατό στερεό;;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι νομίμος υφιστάμενο όπως λες, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν υπάρχει τοπογραφικό

βάση του οποίου θα μπορούσες να δείς την θέση του κτιρίου στο οικόπεδο (σε περίπτωση δημοτικών κτιρίων

δεν είναι απίθανο να έχει τοποθετηθεί εκεί που άρεσε στον δήμαρχο...)

 

H ανασύσταση φακέλου είναι υποχρεωτική αν χρησιμοποιήσει το νόμο 4014

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εχω περιπτωση κτισματος για το οποιο το μονο που μπορεσα να βρω ειναι το στελεχος της Ο.Α. ολα τα σχεδια αρχιτεκτονικα στατικα ειναι χαμενα. Το στελεχος της αδειας γραφει οτι προκειται για δυωροφο κτιριο 1200 τ.μ. και οντως μετα απο μετρηση δικη μου ειναι 1200 τ.μ. Το κτιριο ειναι δημοτικο σχολειο και ειναι απο το 1979 .

 

Το παραπανω κτιριο χρειαζεται να ενταχθει στον 4014 ή θεωρειται νομιμως υφισταμενο ?

Θεωρω πως θεωρειται νομιμως υφισταμενο και οτι αν θελει ο Δημος πρεπει να κινησει αλλη διαδικασια οπως αναστυσαση φακελου για τα σχεδια.

 

Αναμενω την γνωμη σας ευχαριστω..

'Οπως τα λες είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : μεζονέτα δυόροφη με διάφορες παραβάσεις εκ των οποίων υπέρβαση

ύψους στέγης μη προσβάσιμης (ύψος 2,50 μ αντί 1,50 της αδειας)

 

υπόλογίζω το πρόστιμο:

1) Με αναλυτικό και μόνο ;;;

2) Με αναλυτικό και ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης;;

3) Με ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης και μόνο;; (και αν ναι βάζω τα τ.μ της κάτοψης της στέγης ή τα τ.μ τα οποία τέμνονται από το ιδεατό στερεό; ;)

 

Το πρώτο...

Όταν υπάρχει αναλυτικός δεν περνάς τίποτα άλλο! Ούτε ΥΥ, ούτε υπέρβαση δόμησης!

Και στο κάτω κάτω γιατί να περάσεις υπέρβαση δόμησης; Απ' ότι κατάλαβα δεν κέρδισε κάποια τετραγωνικά στεγασμένου χώρου ο ιδιοκτήτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Κ.Χ σε εκτός σχεδίου και χωρίς ΟΑ. Υπάρχουν και άλλες 2 παραβάσεις. Το κατ'αποκοπή πρόστιμο για το Κ.Χ ισχυεί; (δηλ.1500+1000παραβάσεις) ή όχι; Μήπως καταργήθηκε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Αν έχει πληρωθεί το παράβολο, υπάρχει χρονικό περιθώριο για το πότε θα το θέσω σε προσωρινή υπαγωγή, επιλέγοντας εφάπαξ ή με δόσεις; Ή μπορώ να το κάνω όποτε θέλω, αλλά πριν τις 14 Σεπτεμβρίου;

Επίσης. Τα παλιά πρόστιμα τα εισάγω παράλληλα με την επιλογή εφάπαξ ή δόσεων ή αφού τα έχω επιλέξει κ έχω κάνει υποβολή;

Κ τέλος. Στην κάτοψη θα πρέπει να φαίνεται μόνο το εξωτερικό περίγραμμα ή θα πρέπει να γίνει αναλυτική αποτύπωση εσωτερικών χώρων, διαρρυθμίσεων, κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω την περίπτωση που σε διαμέρισμα του 1ου ορόφου πάνω από την πυλωτή, έχει κλειστεί ο φωταγωγός με μεταλλική κατασκευή (πατάρι και σκεπή με πολυκαρβονικό σαν σκεπή) και έχει μετατραπεί σε αποθήκη του διαμερίσματος 6τ.μ.

Ο φωταγωγός αυτός είναι εντός κάλυψης (φαίνεται εντός Δ.Κ.) .

1. Σαν τι το δηλώνω στο σύστημα, Υπέρβαση δόμησης και μετατροπή σε κύριο χώρο ή πάει με αναλυτικό;

2.Και στην πρώτη περίπτωση το δηλώνω σαν πρόχειρη κατασκευή;

3. Απαιτείται η συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών ή το προχωρώ μόνο με την αίτηση του ιδιοκτήτη;

 

Ευχαριστώ!

Κανείς καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.