Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι. Αν έχει πληρωθεί το παράβολο, υπάρχει χρονικό περιθώριο για το πότε θα το θέσω σε προσωρινή υπαγωγή, επιλέγοντας εφάπαξ ή με δόσεις; Ή μπορώ να το κάνω όποτε θέλω, αλλά πριν τις 14 Σεπτεμβρίου;

Επίσης. Τα παλιά πρόστιμα τα εισάγω παράλληλα με την επιλογή εφάπαξ ή δόσεων ή αφού τα έχω επιλέξει κ έχω κάνει υποβολή;

Κ τέλος. Στην κάτοψη θα πρέπει να φαίνεται μόνο το εξωτερικό περίγραμμα ή θα πρέπει να γίνει αναλυτική αποτύπωση εσωτερικών χώρων, διαρρυθμίσεων, κτλ;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βγάλω πρόστιμο προσθήκης υπογείου 60 τ.μ. σε "2η κατοικία" και το πρόστιμο βγαίνει 200 €.

θα πληρώσει ο άνθρωπος 1000 € παράβολο άδικα???

Link to comment
Share on other sites

Λιτλτζούλι, μπορεί να "έμεινες" πίσω στον 4014 αλλά προηγείσαι πολύ στην δημιουργία μιας ζωής.Να σου ζήσει.

1. Αν τα στέγαστρα αυτά καλύπτουν τις προδιαγραφές των ΗΧ τότε μπορείς και να τα νομιμοποιήσεις.αν θες μπορείς και να τα τακτοποιήσεις και βάλτα όλα σε μια κατηγορία εφόσον μπορούν από πλευράς ιδιοτήτων τους να μπουν.Να μπορούν να ομαδοποιηθούν δηλαδή σε μια κατηγορία.Μπορούν?

2. Τσέκαρε τα υψόμετρα των δαπέδων των επιπέδων-ορόφων της αδείας με την πραγματικότητα.Αν είναι σύμφωνα με την άδεια τότε μπορείς να πεις ότι έχει συμβεί ξεμπάζωμα, και το υπολογίζεις σε μια απόσταση κοντά στην πλευρα που έχει συμβεί.Οχι σε όλο το οικόπεδο.Αν τα υψόμετρα δεν ταιριάζουν τότε μάλλον έχει κατασκευασθεί ψηλότερα από την άδεια, που σημαίνει ότι υπολογίζεται σαν κανονικός όροφος με υπέρβαση ύψους τη διαφορά των υψομέτρων της αδείας με την πραγματικότητα.Αν η χρήση του παραμένει "αποθήκης" τότε τον βάζεις σαν ΒΧ

 

Manolis gon,

ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου! Τα κιόσκια δε νομίζω ότι πληρούν τις προδιαγραφές γιατί είναι 2 διασκορπισμένα στον κήπο και ένα στον όροφο αλλά όχι σε επαφή με τοίχο. Όσο να ομαδοποιηθούν δεν ξέρω γιατί το ένα είναι με ξύλινη στέγη χωρίς κεραμίδι και τα άλλα με επιπλέον κεραμιδι. Εσύ τι λες;

Όσο για το υπόγειο, ενώ το τοπογραφικό έλεγε διαφορά υψομέτρων 3 μετρα στο οικόπεδο, στην πραγματικότητα εινα 6 με 8! Γι αυτό και είναι ξεμπάζωτο από τη μια. Αλλά δε θέλω να το δείξω αυτό γιατί θα βγει άκυρη η οα για παραπλάνηση και δε φταίει και ο ιδιοκτήτης! Σε πόση απόσταση γύρω από το κτίριο μπορώ να υπολογίσω το ξεμπάζωμα;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

μήπως γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζω το πρόστιμο στην παρακάτω περίπτωση:

σε οικόπεδο 4 στρεμμάτων εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια για δυόροφη οικία η οποία έχει κατασκευαστεί χωρίς παραβάσεις, έχει κατασκευαστεί αποθήκη κολλητά σχεδόν με το όμορο παραβιάζοντας την υποχρεωτική απόσταση 7,5μ από το όμορο. Λαμβάνονται τα τετραγωνικά της αποθήκης σαν υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και επιπλέον πολλαπλασιάζουμε με συντελεστή παραβίασης ορίου Δ?

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

achio, όπως τα ανέφερες είναι. θα έχεις 1) υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου ( έχεις το 0,5 για το Β.Χ) 2) βάση του διαγράμματος κάλυψης ελέγχεις αν έχει εξαντληθεί όλη η κάλυψη , και αν έχει εξαντληθεί θα έχεις και υπέρβαση κάλυψης 3) υπέρβαση ύψους έλεγξε μήπως έχεις 4) παραβίαση πλάγιων αποστάσεων Δ

Link to comment
Share on other sites

 

Tα παλιά πρόστιμα τα εισάγεις με την επιλογή εφάπαξ ή δόσεων. Με το που το κάνεις αυτό σου δίνει περιθώριο ένα μήνα το σύστημα. Βέβαια ο νόμος λέει 1 μήνα μετά την πληρωμή του παραβόλου. Και τα δύο λειτουργούν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ΑΕΚΤΖΙΣ, υπέρβαση ύψους είναι οκ λόγω ισογείου < 7,5μ. Αν θες επιβεβαίωσε μου και αυτό:

Σε περίπτωση που η παράβαση πάλι εκτός σχεδίου είναι στο τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης από το πρόσωπο 15μ, τότε δεν λαμβάνουμε τον αυξητικό συντελεστή για το Δ, αλλά αυτόν για τα προκήπια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.