Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Άρα ήδη μετά την αγορά θεωρείται ως ένα (αλλά ακόμη και με 2 συμβόλαια να το είχε αγοράσει, πάλι μία δήλ/ση κάνεις-και αυτό γιατί κατά ΓΟΚ "ως οικόπεδο ή γήπεδο ορίζεται συνεχόμενη έκταση γης που ανήκει σε ένα ή κλπ")

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα!Έχω περίπτωση υπογείου εντελώς ξεμπαζωμένου από όλες τις πλευρές.Το θεώρησα ως ισόγειο δηλ υπέρβαση δόμησης ΚΧ και με υπέρβαση ύψους όσο ένας επιπλέον όροφος.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις κ μαζι, αλλα προτιμοτερο καθε ιδιοκτησια χωριστα. Το μπαρμεκιου παει με αναλυτικο, που συνηθως ειναι 500 ευρω, οσο το παραβολο δηλαδη, οποτε κανε 2 δηλωσεις χωριστα γιατι δεν χανεις τιποτα.

Ο συνάδελφος είπε κλειστό μπάρμπεκιου...!!! Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ένας προϋπ/σμός ο υπόστεγος χώρος (δεν νομίζω ότι είναι κλειστός-μάλλον λάθος εκφράστηκε) και ένας προϋπ/σμός το μπάρμπεκιου

Αν είναι εντελώς κλειστό πάει ως αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω πάρει υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι θα ενταχθεί στη ρύθμιση ισόγεια κατοικία του 80 τ.μ. Στην 1η αυτοψία έκανα κάποιες πρόχειρες μετρήσεις. Ο ιδιοκτήτης πλήρωσε το παράβολο (αρχική υποβολή για 80 τ.μ.) κ τώρα θέλω να προχωρήσω σε προσωρινή υπαγωγή. Αν το μετρήσω κ βρω μια απόκλιση, έστω 82 τ.μ., τι γίνεται με την ΥΔ του ιδιοκτήτη που είναι για 80 τ.μ.; Θα υπάρχει θέμα με την ανακρίβεια;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!Έχω περίπτωση υπογείου εντελώς ξεμπαζωμένου από όλες τις πλευρές.Το θεώρησα ως ισόγειο δηλ υπέρβαση δόμησης ΚΧ και με υπέρβαση ύψους όσο ένας επιπλέον όροφος.Σωστά?

 

Σωστά

 

Έχω πάρει υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι θα ενταχθεί στη ρύθμιση ισόγεια κατοικία του 80 τ.μ. Στην 1η αυτοψία έκανα κάποιες πρόχειρες μετρήσεις. Ο ιδιοκτήτης πλήρωσε το παράβολο (αρχική υποβολή για 80 τ.μ.) κ τώρα θέλω να προχωρήσω σε προσωρινή υπαγωγή. Αν το μετρήσω κ βρω μια απόκλιση, έστω 82 τ.μ., τι γίνεται με την ΥΔ του ιδιοκτήτη που είναι για 80 τ.μ.; Θα υπάρχει θέμα με την ανακρίβεια;

Νωρίς έκανες την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.Τελείωσε τις μετρήσεις σου μήπως βρεις και άλλες παραβάσεις και κάνε τότε την υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ, αν μιλάμε για τόσο μικρή διαφορά στην απόκλιση, λες στον ιδιοκτήτη και κάνεις νέα Υ.Δ( κανένα πρόβλημα) . πρόβλημα θα ήταν αν βάση απόκλισης , άλλαζε το παράβολο που πλήρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ένας προϋπ/σμός ο υπόστεγος χώρος (δεν νομίζω ότι είναι κλειστός-μάλλον λάθος εκφράστηκε) και ένας προϋπ/σμός το μπάρμπεκιου

Αν είναι εντελώς κλειστό πάει ως αποθήκη

 

 

οχι ειναι κουζινακι ΚΑΝΑ...χωρος κανονικα με φουρνο μεσα.... υπερβαση ΚΧ..

 

το αγροτεμαχιο το λαμβανω σαν ενα λοιπον..ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!Έχω περίπτωση υπογείου εντελώς ξεμπαζωμένου από όλες τις πλευρές.Το θεώρησα ως ισόγειο δηλ υπέρβαση δόμησης ΚΧ και με υπέρβαση ύψους όσο ένας επιπλέον όροφος.Σωστά?

 

Μέσα από αυτό ίσως ξεκαθαρίσω κάτι κι εγώ. Σε περίπτωση που το υπόγειο είναι ξεμπαζωμένο μόνο στη μία πλευρά πώς το αντιμετωπίζω; Πάλι σαν υπέρβαση δόμησης Κ.Χ (χρησιμοποιείται σαν υπνοδωμάτιο) + υπέρβαση ύψους;

Δεν είναι πιο ήπια αυθαιρεσία από την προηγούμενη; Υπάρχει κάπου κάποια αναφορά που να διαφοροποιεί τις περιπτώσεις αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν τηρηθεί τα υψόμετρα της ΟΑ δεν έχεις ΥΥ και έχεις ΥΔΒΧ αφού είναι υπόγεια μιας και ισχύει ο μειωτικός συντελεστής...

Αν δεν έχουν τηρηθεί τα υψόμετρα τότε έχεις ΥΔΚΧ και ΥΥ...

 

Όσο για το ξεμπάζωμα δεν έχει σημασία αν έχει ξεμπαζωθεί από μία ή από όλες τις πλευρές... Εσύ θα υπολογίζεις τα κυβικά που ξεμπαζώθηκαν και μετά θα βγάλεις το παράβολο για το ξεμπάζωμα (συνήθως είναι μία παράβαση δηλαδή 500ευρώ)...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.