Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας...

 

Κλειστό ισόγειο πάρκιγκ έχει μετατραπεί σε κατάστημα, το οποίο συνδέεται με εσωτερικό επαγγελματικό ασανσέρ. Με αυτο μπορεί να πηγαίνει ο ιδιοκτήτης στο υπόγειο, το οποίο λειτουργεί σαν αποθήκη (όπως το λέει η Ο.Α)..Αυτό το ασανσέρ σαν τι είδους αυθαιρεσία πρέπει να υπολογιστεί?

 

Να γραφτεί στην τεχνική έκθεση,αρκεί?? ( Ήδη έχω υπολογίσει όλο το ισόγειο πάρκιγκ με αλλαγή χρήσης-Υ.Δ.Κ.Χ.)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί συνδέεται με το υπόγειο παρανόμως...Απλά θέλω να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου. Ή τουλάχιστον κάπως δεν πρέπει να γραφτεί στην τεχνική έκθεση..Τι με συμβουλεύεις να κάνω?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

όποιος μπορεί ας βοηθήσει με κάτι από τα παρακάτω

 

Υπόψην όλα αυτά έγιναν τότε με την κατασκευή της κατοικίας.

 

1)Σε άδεια του '78, υπάρχουν αλλαγές στα ανοίγματα. Κάποια ανοίγματα που φαίνονται στα σχέδια δεν υπάρχουν, ενώ κατασκευάστηκαν κάποια σε άλλη θέση. Ομως στα σχέδια δεν υπάρχουν διαστασεις ουτε στα ανοίγματα, ούτε στην θέση των ανοιγμάτων. Υπολογίζουμε πρόστιμο για αυτά και εαν ναι, πώς?

Επίσης η άδεια λέει για τα εξωτερικά κουφώματα ότι είναι αλουμινιου ενώ στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν ξύλινα. Παράβαση? και πόσο?

 

2)Μια μεταλλική γυριστή σκάλα που οδηγεί στο δώμα είναι παράβαση? θα πάει με αναλυτικό? θέλει και δήλωση για στατική επάρκεια?

 

3)Στο δώμα φαίνεται στην τομή ότι στο δώμα υπάρχει στηθαίο, ενώ τοποθετήθηκε κάγκελο. Παράβαση? με αναλυτικό?

 

4)Η περίφραξη του οικοπέδου που δεν φαίνεται ως ξεχωριστό σχέδιο σε καμία άδεια (ειδικά σε άδειες του 70-80), θεωρείται παράβαση ή πάει "πακέτο" με την κατασκευή του κτιρίου?

 

5)Στο ισόγειο υπάρχει σε κάποια σημεία του εξωτερικού τοιχου επικάλυψη με μικρές πλάκες μαρμάρου. Αυτό θεωρείται παράβαση? θα το υπολογίσω με αναλυτικό?

Στο σχέδιο της όψης, σε κάποια σημεία φαίνονται τραβηγμένες οριζόντιες γραμμές, αυτές συμβολίζουν επικάλυψη με πλάκες?

στον υπόλοιπο τοίχο έχουν πατήσει με την μύτη του μολυβιού μάλλον για να δείξουν επίχρισμα, όπως κάνουμε τώρα στις κατόψεις για να δείξουμε χώμα στην αυλή.

 

6)Το οικόπεδο είναι πάνω σε δρόμο. Στο τοπογραφικό το όριο με τον δρόμο φαίνεται να είναι ευθεία, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι, σχηματίζεται κάποια μικρή καμπύλη. Αλλάζει κάτι με αυτό?

Αποκλείεται τα τοπογραφικά διαγράμματα του 70-80 να είναι απολύτως σωστά. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση? υπάρχει και 1% περίπου μεταβολή στην επιφάνεια του οικοπέδου

 

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, άλλα τα σχέδια εκείνης της εποχής είναι λίγο αόριστα.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις μόνο τη σκάλα (κατ 13)

κατά τη γνώμη μου Τίποτα άλλο

(το αιτιολογικό μου:εδώ δεν υπολογίζουμε πρόστιμα για κτίρια που εγκρίθηκαν απο ΕΠΑΕ και δεν εφαρμόστηκε τίποτα στην πράξη (από τα παρόμοια που αναφέρεις) εσύ θα λογαριάσεις πρόστιμα;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί. Αν το πάμε έτσι θα υπολογίζουμε ως παραβάσεις με αναλυτικό και τα κλιματιστικά που μπήκαν χωρίς άδεια.

Η γνώμη μου είναι ότι παραβάσεις κατά τον 4014 είναι οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, όγκου, ύψους - αυτά δηλαδή για τα οποία θα κληθούμε να δώσουμε βεβαίωση...

Από εκεί και πέρα, κάθε πολεοδομική παράβαση είναι τακτοποιήσιμη κατά την κρίση μας (και κατά την κρίση του καταγγέλοντος γείτονα ενίοτε), επομένως τίποτα από τα παραπάνω δεν απαγορεύεται αλλά εγώ θα πρότεινα:

1) Αν δεν υπάρχει ζήτημα ΕΠΑΕ, δεν τίθεται σοβαρό θέμα παράβασης ως προς τη θέση των ανοιγμάτων.

2) Η γυριστή σκάλα προς το δώμα θα πρέπει να πάει ως υπέρβαση δόμησης κύριας χρήσης εφόσον αν έβγαζες άδεια θα την υπολόγιζες στη δόμηση και την κάλυψη κανονικά (φαντάζομαι μιλάς για εξωτερική σκάλα).

3) Δεν θεωρώ ότι συνιστά παράβαση - πάλι αν δεν υπάρχει ζήτημα ΕΠΑΕ

4) Αυτό είναι πιο σύνθετο... Για τις παλιές άδειες θεωρώ ότι πάει πακέτο με το κτίριο. Επίσης αν δεν υπάρχει άδεια καθόλου πάει πακέτο με το κτίριο. Στις νέες άδειες όπου υπήρχε η υποχρέωση να δειχθεί η περίφραξη, αν δεν υπάρχει, τότε θα πρέπει να πάει με αναλυτικό.

5) Ομοίως με το 3. Οι γραμμές που λες μπορεί να είναι οτιδήποτε, από σκοτίες στον σοβά μέχρι υπόμνηση ορθομαρμάρωσης. Δεν νομίζω ότι έχει σημασία πάντως...

 

Επαναλαμβάνω - για να μην παρεξηγηθώ - ότι οποιαδήποτε απόκλιση από τα εγκεκριμένα σχέδια, θεωρητικά συνιστά παράβαση. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση μας η αξιολόγηση αυτών, ανάλογα με την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Στο κάτω κάτω ενημέρωσε τον πελάτη σου για το μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ρύθμιση (αν θέλει να ρυθμίσει ακόμα και το στηθαίο στο δώμα) και τι επιπτώσεις μπορεί αυτό να έχει, πάρε έγγραφη εντολή και προχώρα χωρίς φόβο και χωρίς πάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήματα :

1) Υπόγειο γκαραζ καταστήματος εχει μετατραπεί σε χώρο καταστήματος.Στην δήλωση του 4014 υπολογίζεται σανυπέρβαση Σ.Δ. ?

2) Στο ποσοστό > 50% υπέρβασης του Σ.Δ. αν δεν κανω λάθος αθροίζονται όλες οι υπερβάσεις.Θεωρούμε υπέρβαση > 50% όλες τις υπερβάσεις από την αρχή, η εκείνες που από την άθροιση ξεκινούν πέρα απο το 50% ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ και Κonstantinos ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Το οικόπεδο είναι σε οικισμό όπως είπα, πάνω σε εθνική οδό. Επομένως υπάρχει τώρα θέμα ΕΠΑΕ. Τότε όμως υποθέτω ότι δεν υπήρχε, υπήρχε ΕΠΑΕ το 70?. Ο δρόμος στο τοπογραφικό του 78 είναι χαρακτηρισμένος ως επαρχιακός.

Επομένως, όπως έγραψε ο ΚΑΝΑ δεν λαμβάνω μικροπαραβάσεις υπόψην μου?

 

1)η μεταλλική γυριστή εξωτερική σκάλα ξεκινάει από τον όροφο και καταλήγει στο δώμα. Μετράει στην κάλυψη? Είναι από τις τυπικές μεταλλικές γυριστές σκάλες που έχουν τα περισσότερα σπίτια στους οικισμούς για να πηγαίνουν από την βεράντα στο δώμα.

 

2)Αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση την υπολογίζουμε ως παράβαση?

Δηλαδή αλλαγή στη θέση της εντοιχισμένης ντουλάπας, του μικρου wc του υπνοδωματιου, την μη κατασκευή του τοίχου που ξεχώριζε το σαλόνι από το καθιστικό.

Οι εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου είναι σωστές, απλώς αλλάζουν λίγο οι εσωτερικοί τοίχοι. Αυτές πως υπολογίζονται?

 

3)Πρέπει να ελεγξω εαν υπάρχουν και αλλαγές στις θέσεις των υποστηλωμάτων? αυτό θα επηρρεάσει το ΔΔΤΦΟ? εαν υπάρχουν αλλαγές μερικών εκατοστων υποθέτω ότι δεν παίζει ρόλο.

Μια κολώνα στην βεράντα ενω στα σχέδια φαίνεται τετράγωνη, στην πραματικότητα έχει κατασκευαστεί στην σωστή θέση αλλά στρογγυλή! επηρρεάζει κάτι στο φάκελο?

 

Η γνώμη μου είναι ότι παραβάσεις κατά τον 4014 είναι οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, όγκου, ύψους - αυτά δηλαδή για τα οποία θα κληθούμε να δώσουμε βεβαίωση...

 

αυτό είναι πολύ λογικό και θα ελυνε πολλά προβλήματα εαν όντως εφαρμοζόταν. Όμως μας λένε για υπερβάσεις δομησης, κάλυψης, όγκου, ύψους και μετά μας λένε π.χ. για πλακόστρωση!

ακόμα και η περίφραξη δεν είναι υπέρβαση, δόμησης, κάλυψης, όγκου, ύψους.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση που πιθανόν έχει ξανατεθεί αλλά το υπόψη θέμα έχει 380 σελίδες. Συγχωρέστε με λοιπόν για τυχόν επανάληψη.

Σε πολυκατοικία όπου κολλητά στην απόληξη κατασκευάστηκε δωματιάκι 15 μ2 περίπου, πέρα από υπέρβαση δόμησης Κ.Χ., έχουμε και υπέρβαση ύψους? Και η υπέρβαση συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της απόληξης του κλιμακοστασίου ή με αυτό της οροφής του τελευταίου ορόφου? Πρακτικά αν έχει ύψος μικρότερο ή ίσο με την απόληξη, δεν έχουμε υπέρβαση ύψους?

Τέλος αν το πρόστιμο βγαίνει <= των 500 €, προφανώς πληρώνεται μόνο το παράβολο των 500 € έτσι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έγώ έχω μπερδευτεί με τις Α & Β φάσεις του 1337/83. Ο νόμος λέει παρ2 αρ23 ότι εξαιρούνται ακίνητα που έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση. Τελικά καταλαβαίνω από το φόρουμ και απο τις ερωτ/ντησεις ότι αρκεί η Β φάση - σωστά; Η οποία αποδεικνύεται πως; υποθέτω με την απόδειξη πληρωμής στην τράπεζα (;;;;).

Σε περίπτωση που η τότε τακτοποίηση είχε λάθος μέτρηση - εγώ μέτρησα και το βρήκα κατά 5τμ μεγαλύτερο το χώρο- τι γίνεται; Στο ΔΚ δείχνω το τακτοποιημένο με το 1337 και τακτοποιώ τη "φέτα" 0,50Χ10μ που λείπει, με το 4014; Υποβάλλω όλα τα σχέδια και τα αρχικα και του φακελου του 1337;

 

Ευχαριστώ και Συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.