Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι :

Ερώτηση : μεζονέτα δυόροφη με διάφορες παραβάσεις εκ των οποίων υπέρβαση

ύψους στέγης μη προσβάσιμης (ύψος 2,50 μ αντί 1,50 της αδειας)

 

υπόλογίζω το πρόστιμο:

1) Με αναλυτικό και μόνο ;;;

2) Με αναλυτικό και ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης;;

3) Με ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης και μόνο;; (και αν ναι βάζω τα τ.μ της κάτοψης της στέγης ή τα τ.μ τα οποία τέμνονται από το ιδεατό στερεό; ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε όμοια περίπτωση (που υπήρχε ο.α) την έκανα με αναλυτικό (στο εμβαδό στέγης που υπερβαίνει το ύψος)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ με μπερδεύουν οι ανοιχτοί ημιυπαίθριοι!

 

Έχω η/χ με υπέρβαση ύψους και κάλυψης, αλλά όχι δόμησης (δεν ξεπερνάει το 15% των επιτρεπόμενων, σύμφωνα με Λεμπέση). Κανονικά έπρεπε να παίρνει συντελεστές ΥΚ (1.2) και ΥΥ (1.4). Στο σύστημα όμως όταν βάζω "χωρίς υπέρβαση δόμησης" ο συντελεστης ΥΥ γίνεται 0.4! Τι κάνω άραγε;!

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν ξεπερνάς το ποσοστό γιατί δεν το πας κατηγ 13 (ε/α Στ2) και κάθεσαι και σκας

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε όμοια περίπτωση (που υπήρχε ο.α) την έκανα με αναλυτικό (στο εμβαδό στέγης που υπερβαίνει το ύψος)

 

Kαλησπέρα, ευχαριστώ και για την απάντηση

 

στο ίδιο θέμα αν εκτός από την υπέρβαση ύψους στέγης (2,5 αντί 1,5 της άδειας) έχω και διαφορετική μορφή (δίκλινη αντί τετράκλινη);;

Link to comment
Share on other sites

1)Γίνεται να περάσουμε τροχοβίλα σαν ΚΥΡΙΟ ΧΩΡΟ;

Ο πελάτης μου θέλει να περάσει την τροχοβίλα (γύρω στα 20τ.μ) καν ΚΥΡΙΟ ΧΩΡΟ και μελλοντικά να χτίσει ένα δωματιάκι; Γίνεται αυτό με βάσει το άρθρο 24 παρ. 17 (εργασίες επισκευής); Πιστεύω ότι γίνεται αρκεί να μην αυξάνεται ο όγκος του κτιρίου σωστα; Και θα χρειαστεί μετά να πληρώσει ΙΚΑ για τις εργασίες;

ΑΝ ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.