Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

και μια τελευταια.......3 ιδιοκτητες εχουν απο 1 οροφο ο καθενας.....α-β-γ και εοχυν το 1/3 απο το δωμα πουχουν ακνει 25 τμ αυθαιρετο.......οι δηλωσεις Α-Β-Γ πανε σαν ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν συμφωνω οτι η κλειστη θεση σταθμευσης (που χρησιμοποιειται ως θεση σταθμευσης) λαμβανεται ως ΥΔ παντα, διοτι οταν βγηκε η εν λογω οικοδομικη αδεια, μπορει οι κλειστες θεσεις σταθμευσης να μην μετρουσαν στο σδ. Γιατι λοιπον να χρησιμοποιησουμε τις σημερινες διαταξεις κ οχι τις παλαιοτερες ευνοικοτερες? (εφοσον εννοειται οτι ισχυε αυτο που ανεφερα)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

πελατης μου σε οικοπεδο εχει..2 διαμερισματα στο ισογειο κολλητα και ενα διαμερισμα πανω απο αυτα...αυτα εγιναν με δυο ΟΑ..μια για τα 2 κατω και μια αναθεωρημενη για το πανω..

 

ολο το οικοδομημα εχει μετακινηθει (συμφωνα με τα 2 διαγραμματα καλυψης // ΟΑ και αναθεωρημενης ΟΑ)..εχει αλλαξει θεσεις...εγω θα προχωρησω με 3 δηλωσεις γτ ειναι 3 ξεχωριστες κατοικιες...

 

πρεπει να βαλω μια παραβαση(αλλαγη θεσης) στο καθενα;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

ακιους, #3851,

ναι, ειναι μοναδική...

γιατι εχουν απο 1/3 των 25 τμ....

 

[εκτος και αν εχουν κατι άλλο...]

 

μκαρα,

 

καλιτερα να δεις την λεμπεση 2012 αριθ. 8 στα νταουλόουντς

θετει κάποιες παραμέτρους...που μονο εσυ ξερεις

υγ

και νικησαμε

και δεν επαιζε ο -άλλος- ...καρα... :grin:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή διαρύθμισης στους εσωτερικούς τοίχους πώς υπολογίζεται?

 

πχ η θέση της πόρτας στο δωμάτιο 2μ. πιο πέρα από ότι δείχνουν τα σχέδια, σαλόνι και καθιστικό ενιαία ενώ στα σχέδια υπάρχει εσωτερικός τοίχος.

Το wc του υπνοδωματίου λίγο πιο δίπλα από ότι φαίνεται στα σχέδια.

 

Είναι παλιά άδεια ('78) και δεν υπάρχουν διαστάσεις στα σχέδια ώστε να μπορώ να υπολογίσω τις διαφορές. Οι μόνες διαστάσεις που υπάρχουν εσωτερικά είναι αυτές των δωματίων

Link to comment
Share on other sites

παυλε

καλημερα

στο νομο αναφερεται η "διαμερισματωση" σαν παραβαση

η "διαρρυθμιση" δεν αποτελεί παραβαση

ιδ.και λεμπεση 2012 αριθ. 45

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Απο ότι εχω καταλάβει ουτε η αλλαγη στις θέσεις των ανοιγμάτων θεωρείται ως παράβαση. Ειδικα σε παλιές άδειες οπου δεν υπάρχουν διαστάσεις στα ανοίγματα και στις θέσεις των ανοιγμάτων δεν μπορεί να βγει κάποια άκρη.

Επομένως και η κεντρική πόρτα της οικίας είναι εαν σε άλλη θέση, δεν θεωρείται ως παράβαση?

 

 

Την 'αυξηση' της μπαζωμενης βεράντας κατά μήκος του κτιρίου, πώς την υπολογίζουμε?

Είναι άδεια με ΓΟΚ 73, όπου οι βεράντες δεν μετράγανε σε κάλυψη και δομήση, αλλά όμως είναι σε απόσταση 2,20μ από δημοτική οδο (οικισμος<2000)

 

Η εξωτερική κι ακαλυπτη σκάλα που οδηγεί στον όροφο είναι εντός του Δ, θεωρείται ως παραβαση με τον ΓΟΚ 73 ?

το ιδιο συμβαινει και με την σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο, είναι εντός Δ, θεωρείται κι αυτό ως παράβαση?

πώς υπολογίζεται το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

ναι, γιατι?

 

η εξωτερική σκάλα, και η σκάλα του υπογείου φαίνονται και στην άδεια, οπότε υποθέτω ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα με το Δ και την σκάλα στο ΓΟΚ 73.

 

επίσης υπήρχε μπαζωμένη βεράντα στην άδεια, αλλά κατασκευστηκε μεγαλύτερη, κατά μήκος, όχι πλάτος. Η οποία όμως δεν μεταγραγε σε κάλυψη και δόμηση ετσι κι αλλιως.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το Δ και την μπαζωμένη βεράντα.

 

Δεν μου φαίνεται να έχει κάτι το τραβηγμενο αυτή η περίπτωση.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις κανα τελυταιο βοηθημα της λεμπεση γιατι εχω χασει την σειρα των αναβαθμισεων των εκδοσεων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.