Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

σε διαμερισμα πολυκατοικιας που εχει χρηση αμιγως ως κατοικια, στο πεδιο ''Επικρατούσα χρήση'' θα βαλω αλλη κατοικια και μετα στα φυλλα καταγραφης βαζω αλλη κατοικια ή κυρια κατοικια αναλογα την περιπτωση?

 

σε αυθαιρεσιες πολυκατοικιας οπου υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις (δοθηκε αντιπαροχη αλλα δεν πληρωθηκε το ποσοστο στην εφορια, οποτε δεν περασαν τα διαμερισματα στον αντιπαροχεα, αλλα παραμενουν στον οικοπεδουχο-αν καταλαβα καλα), ποσες δηλωσεις κανω?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα συναδελφοι....τι θα κανατε με το παρακατω;

 

το εχω ξαναρωτησει αλλα τωρα βαζω και φωτο...η αυθαιρεσια εγινε πανω απο τον ηδη κατω αυθαιρετουχο...

 

αλλαζουν τα στατικα ετσι ωστε να το παω με το 9 της λεμπεση "ολο αυθαιρετο";

 

αλλαζει κατα πολυ ο χωρος σκαλας ο οποιος αλλαξε απο την αρχη της κατασκευης (λογικο)..

 

παρακαλω τη βοηθεια σας

 

υπαρχει συσταση οριζοντιας

post-4366-0-81271000-1347361920_thumb.jpg

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβάνω σε πολυκατοικία την τακτοποίηση του μισού υπογείου που ανήκει στην πελάτισσα μου...

Αν η κουνιάδα που έχει το άλλο μισό δεχθεί να κάνει και εκείνη τακτοποίηση θα κάνω σε ξεχωριστή δήλωση το ξεμπάζωμα;

Καμία τους δεν έχει αποκλειστική χρήση της αυλής...

Αν δεχτεί πρέπει να ελέγξω και τυχόν άλλες αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους;

Αν δεν δεχτεί και δώσει συναίνεση πληρώνει όλο το πρόστιμο για το ξεμπάζωμα η πελάτισσά μου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Μονοκατοικία υπόγειο, ισόγειο, α' όροφος.

Το υπόγειο έχει ανεξάρτητη είσοδο αλλά δεν είναι ανεξάρτητη Ο.Ι.

Το υπόγειο αντί να είναι 1.50μ από την στάθμη του εδάφους, είναι 1.90μ. Από εκεί και πάνω, τα ύψη των άλλων ορόφων είναι σωστά.

Δηλώνω μόνο το εμβαδό του υπογείου ως υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης ή πρέπει να βάλω όλο το εμβαδό της οικοδομής ως υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης;

 

Εφόσον τα ύψη του ισογείου και του ορόφου είναι σύμφωνα με της άδειας, η "αυθαιρεσία" έγινε κατά την κατασκευή του υπογείου, όπου αντί η οροφή του να είναι στο +1.50, έγινε στο +1.90. Συνεπώς, η "αυθαιρεσία" είναι στα τ.μ. του υπογείου (Β.Χ. ????? ), χωρίς υπέρβαση δόμησης, αλλά υπέρβαση ύψους κατά 40 εκ..

 

Άλλη γνώμη???

 

καποιοι συναδελφοι με εμπειρια για το 3902;

μια βοηθεια;

 

Αφού έχεις τόσο μεγάλες αλλαγές, πήγαινέ το καλύτερα ως εξολοκλήρου αυθαίρετο (τον όροφό σου!!!), αλλά ΜΕ Ο.Α., ώστε να κοιμάσαι κι εσύ ήσυχος. Εξάλλου, και να πας να το κάνεις αναλυτικότατα πιθαμή προς πιθαμή, μάλλον στο ίδιο αποτέλεσμα-πρόστιμο θα βγεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβάνω σε πολυκατοικία την τακτοποίηση του μισού υπογείου που ανήκει στην πελάτισσα μου...

Αν η κουνιάδα που έχει το άλλο μισό δεχθεί να κάνει και εκείνη τακτοποίηση θα κάνω σε ξεχωριστή δήλωση το ξεμπάζωμα;

Καμία τους δεν έχει αποκλειστική χρήση της αυλής...

Αν δεχτεί πρέπει να ελέγξω και τυχόν άλλες αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους;

Αν δεν δεχτεί και δώσει συναίνεση πληρώνει όλο το πρόστιμο για το ξεμπάζωμα η πελάτισσά μου;

Όχι δε θα κάνεις ξεχωριστή δήλωση.

Με τους κοινόχρηστους χώρους δυνάμει της Ε/Α Ζ΄7 υποβάλλεται κοινή δήλωση των συνιδιοκτητών.

Δεν έχει καμία σχέση το θέμα της αποκλειστικής χρήσης αν και θα ήταν καλύτερα να αναφέρεις αν το υπόγειο είναι οριζόντια ιδιοκτησία ή παρακολούθημα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι....τι θα κανατε με το παρακατω;

 

το εχω ξαναρωτησει αλλα τωρα βαζω και φωτο...η αυθαιρεσια εγινε πανω απο τον ηδη κατω αυθαιρετουχο...

 

αλλαζουν τα στατικα ετσι ωστε να το παω με το 9 της λεμπεση "ολο αυθαιρετο";

 

αλλαζει κατα πολυ ο χωρος σκαλας ο οποιος αλλαξε απο την αρχη της κατασκευης (λογικο)..

 

παρακαλω τη βοηθεια σας

 

υπαρχει συσταση οριζοντιας

 

Συνάδελφε δεν υπάρχει κάποια διάταξη σχετικά με το θέμα. Θεωρητικά είναι όλα αυθαίρετο αλλά έχω δει άπειρες εκθέσεις αυθαιρέτων που το αντιμετωπίζουν με αφαίρεση επιφανειών τουτέστιν καταλογίζουν αυτό που εξέχει από το νόμιμο περίγραμμα.

 

Αν αφορά δώμα (οριζόντια ιδιοκτησία) πρόσεξε το θέμα της συναίνεσης των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα αυτό είναι πολύ σοβαρό...κι επειδή μου την έχει δώσει αφάνταστα με την αναρχία και τη προχειρότητά τους...

Θα ήθελα όποιος έχει κάποια εμπειρία και ανάλογες υποθέσεις να μου λύσει 99-100 απορίες...

 

* Το ζήτημα της αλλαγής στατικών που συζητάτε, πού ακριβώς αναφέρεται σε νόμο, εγκύκλιο, άντε ερωταπάντηση; Τί νομιμοποιεί τη κα Λεμπέση την οποία εκτιμώ πολύ, να βγάζει ένα φιρμάνι χωρίς να γράφει κάποιο κείμενο αναφοράς; Δηλαδή, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις κατά τη γνώμη σας που δεν επηρεάζεται ο Φ.Ο. του κτιρίου;;; Γιατί να μείνουμε δηλαδή στο "αλλάζει" και να μη μπει το "επηρεάζεται";;;

 

* Τί μας υποχρεώνει, ή έστω τί μας οδηγεί στο να λάβουμε αποφάσεις σύμφωνα με παρόμοια κείμενα; Εκτιμώ τη μεγάλη προσπάθεια της κας Λεμπέση που συγκεντρώνει, ερμηνεύει, διασταυρώνει κάποια σημεία και προχωρά σε συμπεράσματα, αλλά η Νο 9 απάντηση που συζητάτε αλλά και μερικές ακόμη, είναι εντελώς στον αέρα!!!

 

Ποιά η άποψή σας για τέτοια ζητήματα;;;

 

************************

Επίσης, να προσθέσω ένα άσχετο με τα παραπάνω ερώτημα...

 

Επειδή δεν το βλέπω τώρα, μπορεί κάποιος να μου πεί τί θεωρούμε πρόχειρη κατασκευή... είναι στο νόμο; Είναι σε κάποια Ε/Α;;;

Δηλαδή, θα πάνω να δώ - θα ανεβάσω και φωτό βέβαια - ένα χώρο ξυλουργείου εντελώς αυθαίρετο που είναι τσιμεντόλιθοι και στέγη με ελλενίτ... Αυτό το θεωρώ εξαρχής πρόχειρη κατασκευή; Το θεωρώ μόνο αν είναι ψιλο-ερείπιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα ύψη του ισογείου και του ορόφου είναι σύμφωνα με της άδειας, η "αυθαιρεσία" έγινε κατά την κατασκευή του υπογείου, όπου αντί η οροφή του να είναι στο +1.50, έγινε στο +1.90. Συνεπώς, η "αυθαιρεσία" είναι στα τ.μ. του υπογείου (Β.Χ. ????? ), χωρίς υπέρβαση δόμησης, αλλά υπέρβαση ύψους κατά 40 εκ..

 

Άλλη γνώμη???

 

 

Και εγώ σε αυτό κατέληξα. Thanks man

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οντως σοβαρο...γι αυτο αλλωστε ζητησα και τη βοηθεια οσων συναδελφων επιθυμουν...

 

 

προσωπικα δεν ξερω τι να κανω και ποσο στα υποψην μου να παρω την κα λεμπεση..

 

αν το παω "ολο αυθαιρετο" θα ειναι για 30 χρονια ετσι δεν ειναι;και γτ να το κανω αυτο απο τη στιγμη που εχει βγαλει αδεια;

 

απο την αλλη λιγο πολυ καταγραφουμε οτι ειναι παραπανω..δεν πρεπει να κανουμε και στατικη μελετη απο την αρχη γτ πραγματικα δεν ξερουμε τι μπορει να υπαρχει μεσα στο φεροντα οργανισμο.

 

μ αυτη την περιπτωση εχω πελαγωσει λιγο...θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.