Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

εγω θα εβαζα τα επιπλεον μετρα ως ΥΔ και τελος.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου 13/11 αυτο δεν λενε? "κατοικια με ο.α. 100 μ2 που εγινε υπερβαση με δωματιο 40 τμ...κλπ"

και το υπολογιζει με ΥΔ κλπ κατα τα γνωστα. Τα παραπανω 40μ2 δεν θα αλλαξουν το σκελετο?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις πρόχειρες κατασκευές που ρώτησα προηγουμένως, έχει κάποιος μια άποψη;;;

Ανεβάζω και φωτο...

Το κυρίως κτήριο είναι ΟΚ; Φαντάζομαι ναι...

Το μπροστινό αποθηκάκι προφανώς είναι πρόχειρη κατασκευή... Θα πρέπει να το γκρεμίσω, θα το δείξω και θα προχωρήσω σε άδεια επισκευής; Τί γίνεται με τις ΕΠΑΕ και ότι άλλο χρειάζεται;;;

Είναι εκτός σχεδίου.

 

Το ξέρω ότι θα πρέπει να το διαβάσω, αλλά αν είναι εύκολο εν συντομία, θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση.

post-19320-0-29746500-1347437803_thumb.jpg

post-19320-0-20103800-1347437825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτό με τα τσιμεντόλιθα και με το ανάποδο τραπέζι και τα νάυλον για στέγη είναι κάπως πρόχειρο... :|

Μπορείς - αν δεν θες να το ρίξεις - να το συμπεριλάβεις στη ρύθμιση και να το δηλώσεις στο σχετικό φύλλο καταγραφής ως πρόχειρη κατασκευή.

Μετά θα υποβάλεις σχέδια και φωτογραφίες στην αρχιτεκτονική επιτροπή του νομού σου για τις πρόχειρες κατασκευές (όχι ΕΠΑΕ αλλά μια άλλη) και θα ζητήσεις έγκριση. Ενδεχομένως αυτοί να σου επιβάλλουν εργασίες (π.χ. κατασκευή μόνιμης στέγης κλπ). Αν στο εγκρίνουν τελικά θα μπορείς να το επισκευάσεις (με άδεια φαντάζομαι...).

Το εκτός σχεδίου δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα τα επιπλεον μετρα ως ΥΔ και τελος.

Τα παραδειγματα της εγκυκλιου 13/11 αυτο δεν λενε? "κατοικια με ο.α. 100 μ2 που εγινε υπερβαση με δωματιο 40 τμ...κλπ"

και το υπολογιζει με ΥΔ κλπ κατα τα γνωστα. Τα παραπανω 40μ2 δεν θα αλλαξουν το σκελετο?

 

Στο εν λόγω παράδειγμα θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει πως προστέθηκε κατ΄ επέκταση «δωμάτιο» που θα μπορούσε να έχει στατική αυτοτέλεια. Είμαι πολύ περίεργός για το πώς θα αντιμετώπιζε μια αντίστοιχη περίπτωση με του mkara το υπουργείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα «όσοι γιατροί τόσες γνώμες» και θα ήθελα πραγματικά μια συμβουλή. Η περίπτωση είναι η εξής:

Διώροφη Οικοδομή κατοικίας, σε οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση/ Οικισμός Προϋφ. Του 1923, Ο.Α. 1983 η οποία στη συνέχεια ανακλήθηκε λόγω Ν Μερκούρη για αρχαιολογικές ζώνες (ζώνη Β), πέρασε συμβούλιο επικρατείας, δικαιώθηκε μια και είχε σχεδόν ολοκληρωθεί, έγινε άρση της ανάκλησης και σήμερα υφίσταται νομίμως.

Μέχρι εδώ καλά. Καλούμαι τώρα να αποτυπώσω υφιστάμενη κατάσταση για μια ανακαίνιση και προκύπτουν οι παρακάτω παραβάσεις:

Α) Υπαίθρια ψησταριά και φούρνος,

Β) Κλεισμένος χώρος για λέβητα κάτω από το μοναδικό κλιμακοστάσιο της οικοδομής, που είναι εξωτερικό και δεν υπολογιζόταν στην κάλυψη,

Γ1) Τροποποίηση στέγης, χωρίς να υπερβαίνει εξωτερικά το Hmax της περιοχής (7.50m) και χωρίς υπέρβαση ύψους στις όψεις. Η απόκλιση από την Ο.Α. είναι το ότι κατασκευάστηκαν δύο δίρριχτα κλίτη και ένα επίπεδο τμήμα που τα συνδέει αντί να κατασκευαστούν τα τρία δίρριχτα κλίτη που προβλέπονταν.

Γ2) Στην Ο.Α. εμφανίζεται επίπεδη πλάκα σκυροδέματος και από πάνω ξύλινη στέγη ενώ τελικά κατασκευάστηκε επικλινής πλάκα σκυροδέματος με επικεράμωση. Στο εσωτερικό δεν έχει κατασκευαστεί χώρος κάτω από τη στέγη, έχει όμως αλλάξει φυσικά το εσωτερικό ύψος ορόφου (βλ. σκαρίφημα)

Η τακτοποίηση λοιπόν αφορά στα εξής:

Α) Λοιπή Παράβαση με αναλυτικό: 500

Β) Υ.Δ. και Υ.Κ. σε βοηθητικό χώρο: Χ

Γ1) Λοιπή Παράβαση με αναλυτικό: 500

Γ2) Υπέρβαση ύψους χωρίς Υ.Δ. για τα τετραγωνικά του ορόφου που έχουν μεγαλύτερο εσωτερικό ύψος λόγω κλίσης: Υ

Δλδ τελικά, πρόστιμο:

500 + Χ + 500 + Υ

500 + Χ + Υ

500 + Χ + 500

Έχω λάβει τρεις διαφορετικές απαντήσεις από το ίδιο το Υπουργείο σχετικά με τα Γ1, Γ2 και καμία βεβαίως δεν είναι ενυπόγραφη οπότε θέλω να κάνω το πιο ασφαλές χωρίς να ξηλωθεί ο πελάτης ασκόπως.

Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.sp_fp_sec.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα Α, Β, Γ1 (το οποίο θα υπολογίσεις με τη διαφορά των αναλυτικών προϋπολογισμών, δηλαδή, τι προέβλεπε η ΟΑ και τι έγινε).

Το Γ2 δεν θα το έβαζα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.