Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

καποια αποψη ακομα για το 3902;

 

επειδη ακομα το ψαχνω......

 

To (9) της Λεμπέση δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό. Μου φαίνεται υπερβολικό. Εσύ τι θες να τακτοποιήσεις ? Και τους δύο ορόφους ? Αν θες μόνο τον πάνω όροφο βάλε αυτόν και βάλε και μία αλλαγή διαρρύθμισης ισογείου με κάποιον τρόπο χωρίς να αναφέρεσαι στα στατικά απλά έτσι ώστε να μπορεί να μεταβιβαστεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To (9) της Λεμπέση δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό. Μου φαίνεται υπερβολικό. Εσύ τι θες να τακτοποιήσεις ? Και τους δύο ορόφους ? Αν θες μόνο τον πάνω όροφο βάλε αυτόν και βάλε και μία αλλαγή διαρρύθμισης ισογείου με κάποιον τρόπο χωρίς να αναφέρεσαι στα στατικά απλά έτσι ώστε να μπορεί να μεταβιβαστεί στο μέλλον.

 

nik καλημερα, εγω θελω να τακτοποιησω μονο αυτον τον οροφο...αλλα προβληματιζομαι ιδιαιτερα...εν τω μεταξυ μαζι με ολο αυτο το σκηνικο εχει βαλει και ενα ασανσερ μεσα ο τυπος...που δεν υπηρχε στην αρχικη ΟΑ..το εβαλε στον καινουργιο κοινοχρηστο βεβαια.. (δεξια εικονα)

 

αλλα προβληματιζομαι με της λεμπεση το 9..και νομιζω αλλαζουν πολυ τα στατικα...δν ειναι απλα ενα δωματιο επιπλεον...απο την αλλη γτ να παω με τακτοποιηση ολου αυθαιρετου...θα ειναι για 30 χρονια...ενω εχει βγαλει αδεια..

 

δεν ξερω πως να κινηθω καθολου..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ταχύτητα ΙΑΣΟΝΑ..

Έτσι ακριβώς το υπολόγιζα κι εγώ (χωρίς το Γ2) ώσπου μου τα μπέρδεψαν χτες λέγοντας μου - μετά από δική μου ερώτηση γιατί τα 'θελα κι εγώ - πως έχει υπέρβαση ύψους εσωτερικά και άρα το πρόστιμο βγαίνει αρκετά ψηλό οπότε ίσως να συνέφερε η νομιμοποίηση μιας και τα μεγέθη είναι στα νόμιμα πλαίσια. Τη διαδικασία της νομιμοποίησης δεν τη γνωρίζω καλά με αποτέλεσμα να μπερδευτώ ως προς το τι τελικά συμφέρει τον πελάτη οικονομικά αλλά και χρονικά (θα έχουμε αρχαιολογία και είναι βέβαιο πως θα μας καθυστερήσει, αν δε μας "κολλήσει" ασφαλώς).

Τελικά, το ζήτημα είναι τι ισχύει κατά ΓΟΚ.. Δε μπορεί να σηκώνει διαφορετική ερμηνεία ανάλογα με τον υπάλληλο!

Τέλος πάντων, νομίζω πως θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα διερευνήσω το θέμα νομιμοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η λογική μου στον 4014 είναι να τακτοποιώ ο,τι θέλω ή θέλουν οι πελάτες. Δεν ξεκινάω δηλαδή από ένα bbq και καταλήγω στο να τακτοποιήσω ολόκληρη πολυκατοικία. Θέλει ο άλλος να τακτοποιήσει 1Μ2 τόσο θα του τακτοποιήσω φτιάχνοντας και την κατάλληλη Υ.Δ. όπου θα παίρνει ο ιδιοκτήτης όλη την ευθύνη για το τι κάνει.

 

Στην περίπτωση σου εγώ θα ασχολιόμουν μόνο με τον όροφο που με ενδιαφέρει και ας πετάει στα σύνεφα. Είναι τι θέλει ο ιδιοκτήτης. Επεομένως θα έβαζα τα Μ2 του ορόφου, υπέρβαση δόμησης και θα τελείωνα, με την προυπόθεση ότι ο όροφος που περιγράφεις αποτελεί αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία. Η σύσταση σε καλύπτει πιστεύω ώστε να μην ασχολείσαι με το υπόλοιπο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως δεν ασχολουμαι με το υπολοιπο κτιριο...δεν προβληματιζομαι οσον αφορα το τι θα τακτοποιησωαπο τους αλλους οροφους..αποτους αλλου τπτ..ο δικος μου οροφος με ενδιαφερει... αλλα ΠΩΣ θα τον τακτοποιησω...

 

ειχε αδεια για 90 εκανε 130..(στο περιπου)..ολα εγιναν πριν το 83

 

υπαρχουν 2 τροποι..

 

1. τακτοποιω τα επιπλεον 40 με οποιες υπερβασεις εχουν(καλυψη δομηση κτλ)

 

2. τακτοποιω 90 (χωρις καμια υπερβαση δομησης καλυψης κτλ) και τα αλλα 40 με τις οποιες υπερβασεις...(ετσι λεει να κανουμε η λεμπεση στο 9, αλλαγη στατικων)

 

επειδη ειναι προ του 83 η διαφορα ειναι στα 800 €..αλλα περα απο αυτο δε μπορεις να χαρακτηριζεις ενα σπιτι "ολο αυθαιρετο" στα καλα καθουμενα...

 

ετσι δεν ειναι;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι σου έρχεται ο ιδιοκτήτης και σου ζητάει βεβαίωση νομιμότητας 4014 για τον όροφο. Εάν τακτοποιήσεις μόνο τα 40 μπορείς να του την δώσεις ?

 

Αλλάζει κάτι στην διαρρύθμιση της οριζόντιας ιδιοκτησίας λόγω των αλλαγών στο κλιμακοστάσιο που να χρειάζεται επιπλέον τακτοποίηση για τα 90 ? Η αλλαγή στατικών δηλαδή επηρεάζει την μεταβίβαση της ιδιοκτησίας ? Βάλε υπέρβαση 40τ.μ. και ένα 500αρικο για την αλλαγή στατικών με αναλυτικό. Η Λεμπέση δεν σου λέει να το βάλεις σαν αυθαίρετο με τ.μ.

 

Εξάλου για προ 83' μιλάμε και πολύ χαμηλά πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

η λεμπεση αυτο αναφερει...οτι πρεπει ολο το κτιριο να μπει σαν αυθαιρετο...χωρις καμια υπερβαση...

 

απο την αλλη δεν ειναι καποια νομοθεσια..ειναι καποιες οδηγιες απο μια επειρη μηχανικο του υπουργειου...

 

* η διαρυθμιση των χωρων αλλαζει..τα δωματια εγιναν αλλιως απ οτι ηταν στην αδεια..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή παρ. 7 άρθρο 50 Ν.4042/12. Προσοχή, αν αφορά οριζόντια ιδιοκτησία και τα συμπεφωνημένα στη σύσταση μνημονεύουν την αρχική κάτοψη της αδείας τότε η επέκταση έχει γίνει σε κοινόχρηστο χώρο και απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών.

nik καλή η ιδέα σου σχετικά με την πολεοδομική παράβαση (δε το είχα έτσι σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα) και νόμιμη θα μπορούσα να πω δυνάμει της εγκυκλίου 13 αλλά… το θέμα των στατικών ειδικά στις περιπτώσεις συνιδιοκτησιών ενδέχεται να ανοίξει τον ασκό του Αιόλου στο μέλλον. Η γνώμη μου είναι να ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης και να αναλαμβάνει ο ίδιος την ευθύνη.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

αυτό το θέμα του διαφορετικού περιγράμματος και μάλιστα μεγαλύτερου εμβαδού έχει πολύ ζουμί

κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά- ούτε και αυτοί οι ίδιοι του ΥΠΕΚΑ

 

Ας υποθέσουμε

ότι εκδόθηκε άδεια 10χ10 χ 7 ορόφους και ότι βάσει αυτών των διαστάσεων έγινε και η σύστ οριζοντίων

Στην πράξη η πολυκατοικία έγινε 10,25χ9.75 ή 11χ12

 

Μπορεί να δηλώσει κάποιος την οριζόντια μόνος;

πρέπει να πάρει συναίνεση?

 

Θα δηλωθεί όλη ως αυθαίρετη;

 

τα κλιμ/σια πήγαν σε άλλη θέση;

χρειάζεται μόνο για τα κλιμ/σια κοινή δήλωση;

 

λογίζεται ότι άλλαξε συγχρόνως και θέση; και πως?

και.., και..

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.