Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Εχω την εξης ερωτηση:

Σε πολυκατοικια (χρηση κατοικια 100% στην αδεια), το ΙΣΟΓΕΙΟ, το οποιο περιγραφεται ως ΑΠΟΘΗΚΗ στην αδεια, εγινε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

 

1) Εχω ΚΑΙ αλλαγη χρησης (1,4) ΚΑΙ Υ.Δ.Κ.Χ?

2) Χρειαζεται Μελετη Στατικης Επαρκειας και Η/Μ εφ'οσον εγινε καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για το #3962 μια άποψη...???

 

δεν υπαρχει περιορισμος...οτι βγαλει το συστημα...αν ειναι 1000 θα πληρωσεις 1000..δεν εχει ελαχιστο προστιμο...μονο το παραβολο ειναι το ελαχιστο..500 €

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης ερωτηση:

Σε πολυκατοικια (χρηση κατοικια 100% στην αδεια), το ΙΣΟΓΕΙΟ, το οποιο περιγραφεται ως ΑΠΟΘΗΚΗ στην αδεια, εγινε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

 

1) Εχω ΚΑΙ αλλαγη χρησης (1,4) ΚΑΙ Υ.Δ.Κ.Χ?

2) Χρειαζεται Μελετη Στατικης Επαρκειας και Η/Μ εφ'οσον εγινε καταστημα?

1.) Υπέρβαση δόμησης δεν έχεις εφόσον ο εν λόγω χώρος έχει μετρήσει στο συντελεστή δόμησης. Ο χώρος θα είναι βοηθητικής χρήσης (όπως προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια) με αλλαγή χρήσης.

2.) Ναι, αν είναι η επικρατούσα χρήση.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

@nzerman

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Κανω και μια επιπλεον ερωτηση, ως απειρος μηχανικος:

 

Η αδεια ειναι πριν το 1970. Τοτε οι αποθηκες μετρουσαν στον Σ.Δομησης?

Ρωταω γιατι απο τα σχεδια που εχω στην διαθεση μου, δεν μπορω να κανω τον παραπανω ελεγχο... Πως πρεπει να κινηθω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πολύ καλά τις διατάξεις του Γ.Ο.Κ. 55 αλλά δε μου έχει τύχει μέχρι σήμερα αντίστοιχο κτίριο που δεν μετρούσε. Άλλωστε τότε δεν υπήρχε και ο συντελεστής δόμησης όπως το γνωρίζουμε παρά μόνο της κάλυψης. Σε κάθε περίπτωση όμως για να επικαλεστείς πως δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης αυτό πρέπει να προκύπτει από τα εγκεκριμένα σχέδια ή τουλάχιστον από το έντυπο της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ενα ισόγειο διαμέρισμα το οποίο δεν έχει οικοδομική άδεια, αλλα σε αυτό έχει εκδοθεί οικ. άδεια για προσθήκη καθ'υψος. με αυτη νομιμοποείτε το περίγραμμα του ισογείου?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της τελευταίας παράτασης,όσοι πληρώσουν μέχρι 31/1/13 το 30% του προστίμου,έχουν δικαίωμα έκπτωσης 10%.Και αυτό αφορά παλαιές και νέες δηλώσεις.Σε δήλωση που έχει υποβληθεί και πληρώνεται με δόσεις,μέχρι 31/1/13 θα έχει πληρωθεί ποσόν> 30% του προστίμου. Γνωρίζει κανείς πως θα γίνει η ενημέρωση του συστήματος και η προσαρμογή για να τύχει της έκπτωσης,η αυτό θα ανακοινωθεί αργότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με οικ. άδεια έχουμε κατασκευή Η/Χ χωρίς να έχει εξαντληθεί το επιτρεπόμενο ποσοστό Η/Χ

αλλά υπάρχει υπέρβαση κάλυψης, αντιμετωπίζουμε την υπέρβαση :

 

1. Χωρίς υπέρβαση δόμησης, με συμπλήρωση των μ2 στο πεδίο ΥΔΒΧ και υπέρβαση κάλυψης;

2. Χωρίς υπέρβαση δόμησης, με συμπλήρωση των μ2 στο πεδίο ΥΔΚΧ και υπέρβαση κάλυψης;

ή

1. Με υπέρβαση δόμησης, με συμπλήρωση των μ2 στο πεδίο ΥΔΒΧ και υπέρβαση κάλυψης;

2. Με υπέρβαση δόμησης, με συμπλήρωση των μ2 στο πεδίο ΥΔΚΧ και υπέρβαση κάλυψης;

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.