Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην κατηγορία 13 άμεσα δε μπορείς να βάλεις συντελεστές, έχω ακούσει άποψη ότι αντί για κατ. 13 μπορεί να υπολογίσεις πρόστιμο με τετραγωνικά σε φύλλα καταγραφής και να περάσεις εκεί συντελεστές (για μένα αυτό είναι επίφοβο βέβαια)

Συμφωνώ με τον Largy, είναι η τακτική που εφαρμόζω κ γω, το σφάζεις με το 500ρικο και απλά αναφέρεις στην τεχνική έκθεση τι ακριβώς συμβαίνει, αν θέλαν ας βγάζαν ακριβώς πως υπολογίζονται τα πρόστιμα με πλήρη συνεργασία προγράματος ΤΕΕ και αποφάσεις Υπουργείου...

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια με ΓΟΚ 73, είμαι σχέδον σίγουρος ότι έχει υπολογιστεί λάθος η δόμηση στην άδεια.

 

τι θα κάνω ?

θα θεωρήσω ως δόμηση αυτή που αναγράφεται στην άδεια και οπότε θα βρεθεί υπέρβαση δόμησης μετρώντας τώρα, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχουν αλλαγές στα σχέδια

ή θα κοιτάξω να δω τι υπερβάσεις υπάρχουν σε σχέση με τα σχέδια?

 

Με λίγα λόγια, είναι 2οροφο και στην άδεια γράφει συνολική επιφάνεια 295,20 (και για τους 2 οροφους) ενώ μετρώντας την δόμηση κανονικά βγαίνει 312 και για τους δυο ορόφους χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα στα σχέδια.

 

Eυχαριστώ όλους για τις απόψεις και την βοήθεια, καλημέρα σε όλους

 

Και επανέρχομαι με ερώτηση :

 

όταν έχει κατασκευαστεί καμινάδα τζαγκιού εγκιβωτισμένη με τοιχοποιία

διαστάσεων 0,70 χ 1,40 (δεν μπορεί να θεωρηθεί αρχ. προεξοχή)

από την στάθμη του υπογείου έως και το δώμα δυόροφης μεζονέτας

πως υπολογίζουμε την παράβαση;

 

εαν η καμινάδα δεν είναι εγκιβωτισμένη,

αλλά είναι η τυπική τσιμεντένια καμινάδα 40Χ40 την θεωρούμε ως παράβαση ή περνάει σαν αρχιτεκτονική προεξοχή? με ΓΟΚ 73

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια με ΓΟΚ 73, είμαι σχέδον σίγουρος ότι έχει υπολογιστεί λάθος η δόμηση στην άδεια.

 

τι θα κάνω ?

θα θεωρήσω ως δόμηση αυτή που αναγράφεται στην άδεια και οπότε θα βρεθεί υπέρβαση δόμησης μετρώντας τώρα, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχουν αλλαγές στα σχέδια

ή θα κοιτάξω να δω τι υπερβάσεις υπάρχουν σε σχέση με τα σχέδια?

 

Με λίγα λόγια, είναι 2οροφο και στην άδεια γράφει συνολική επιφάνεια 295,20 (και για τους 2 οροφους) ενώ μετρώντας την δόμηση κανονικά βγαίνει 312 και για τους δυο ορόφους χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα στα σχέδια.

 

 

το εχω συναντησει σε αδεια του 77 συναδελφε...ειναι αναλογα με τους ορους δομησης της περιοχης,..αλλα και παλι μπορει να ειχε γινει λαθος..

 

αυτο που κανω εγω ειναι: παω κατα γραμμα συμφωνα με το διαγραμμα καλυψης..αν αυτο λεει οτι εγινε 300 παιρνω 300 σα νομιμα...ειναι το πλεον σημαντικο στοιχειο σε μια αδεια..

 

παρατηρησα οτι τα τοτε σχεδια δεν ειχαν και διαστασεις σε πολλα απο αυτα..επιπλεον μπορει να μη μετραει το εμβαδον το κλιμακοστασιου..

 

πηγαινε με ΔΚ μονο!!!! (μην κοιτας τι γραφει το στελεχος).τοτε μπορει να το αλλαζαν για να μην πληρωσουν πολλα..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

όμως εαν πάμε με το ΔΚ τότε φοβάμαι ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Στο ΔΚ δεν μετράει την δόμηση, παρά μόνο την κάλυψη!

 

Η κάλυψη είναι 156. Τόσο γράφει στο στέλεχος, τόσο γράφει στο ΔΚ, και τόσο είναι στην πραγματικότητα. Αυτό το θεωρούμε ως δεδομένο.

 

Στο ΔΚ, συνυπολογίζει στη κάλυψη και την βεράντα (Η/Χ) και το κλιμακοστάσιο.

Αρα αναγκαστικά μετράνε και σε δόμηση και για το ισόγειο και για τον όροφο?

 

ειναι 2 οροφοι ολοϊδιοι, οπότε η δόμηση θα πάει 312 και όχι 295,20 που γράφει το στέλεχος, έλα όμως που τότε η επιτρεπομένη δόμηση ήταν 300τμ

 

Αρα θα θεωρήσω ότι ο κάθε όροφος έχει δόμηση 156 τμ και με βάση αυτά θα υπολογίσω εαν υπάρχει υπερβαση στην πραγματικότητα, αγνοώντας το τι γράφει το στέλεχος?

στο ΔΚ δεν αναφέρει πόση είναι η δόμηση.

 

 

Εαν όμως θεωρήσω ως δόμηση, την ίδια επιφάνεια με την κάλυψη,

τότε μια βεράντα (Η/Χ όπως ξέρουμε σημερα) που μέτρησε στη καλυψη και επομένως και στην δόμηση μπορεί να κλείσει και να μην θεωρηθεί ως παράβαση διότι έχει υπολογιστει σε κάλυψη και δόμηση?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

το ΔΚ λεει ποσα εχουν χτιστει...ποσα λεει;

 

καπου θα γραφει...εχουν χτιστει Χ τμ

 

 

ποσα εχουν χτιστει και ποσα επιτρεποταν να χτιστουν

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

oχι, στο ΔΚ λέει μόνο πραγματοποιούμενη κάλυψη

 

όσον αφορά την δόμηση, λέει μόνο την επιτρεπόμενη και δεν λέει πουθενά για πραγματοποιούμενη δόμηση.

 

Η μόνη αναφορά για πραγματοποιουμενη δόμηση είναι στο στέλεχος όπου λέει το συνολικό και για τους 2 οροφους.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι πηγαινε με οτι βλεπεις παραπνω στην αδεια..αλλα πραξενο που δεν εχει πραγματοποιουμενη δομηση..μηπως εχει κανενα ακομα σχεδιο στην πολεοδομια κοιταξες;

 

εμενα μου ετυχε αυτο να μην το εχει ο ιδιοκτητης και πηγα πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Παύλο

οι κατόψεις σου έχουν διαστάσεις;

αν έχουν πάς με αυτές (δηλ ότι περιλαμβάνεται στην κάτοψη θεωρείται νόμιμο)

Το δ/κ ως παρεπόμενο σχέδιο των κατόψεων δεν σε ενδιαφέρει

μπορείς να το θεωρήσεις ως λογιστικό λάθος του μηχανικού της μελέτης

το διορθώνεις στο νέο δ/κ που έτσι και αλλιώς θα συντάξεις και είσαι ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε πολλές περιπτώσεις σε άδειες προ του Γ.Ο.Κ. 85, γίνονταν μόνο έλεγχος της κάλυψης στο διάγραμμα. Το έντυπο της αδείας είναι ένα συνοδευτικό στο οποίο συνοψίζονται τα στοιχεία των μελετών που έχουν υποβληθεί. Αν έχεις θεωρημένες κατόψεις ή Δ.Κ. με άλλα στοιχεία μπορείς νόμιμα να χρησιμοποιήσεις αυτά. Σχετικά με τη νομιμότητα μου το έχουν πει από την Υ.ΔΟΜ. σε 2-3 περιπτώσεις, δεν προκύπτει από κάποια διάταξη που έχω υπόψη. Πρόβλημα δημιουργείται όταν τα θεωρημένα υπερβαίνουν όρους δόμησης…

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.