Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

και γιατί υπάρχει πρόβλημα όταν υπερβαίνουν τους όρους δόμησης;

(μας είπαν: δεν κρίνουμε εμείς αν η ο.α είναι νόμιμη ή όχι -ανακλητέα ή μη-απλά ότι περιλαμβάνεται σε αυτή θεωρείται νόμιμο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και σ’ αυτό, στην πράξη δεν εφαρμόζεται όμως, ειδικά όταν περνάς από την υπηρεσία με υπόθεση προσθήκης ή νομιμοποίησης που έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί υπάρχει πρόβλημα όταν υπερβαίνουν τους όρους δόμησης;

(μας είπαν: δεν κρίνουμε εμείς αν η ο.α είναι νόμιμη ή όχι -ανακλητέα ή μη-απλά ότι περιλαμβάνεται σε αυτή θεωρείται νόμιμο)

 

 

oπότε στο δικό μου Δ/Κ θα υπολογίσω την δόμηση, με ΓΟΚ 73,

ως ΚΑΛΥΨΗ (156) Χ 2 (οροφοι) = 312 (κι ας εγραφε στο στελεχος 295,20)

και δεν με ενδιαφέρει εαν η επιτρεπομενη δόμηση ΤΟΤΕ για οικισμους προ του 23 ήταν 300τμ

 

αληθεια, κοιτάμε τους όρους δόμησης που ίσχυαν ΤΟΤΕ ή που ισχυουν ΤΩΡΑ για την περιοχή? ποιους θετουμε ως ορους δομησης πανω στο δικό μας Δ/Κ

 

 

Αυτο δημιουργει δυο αλλα θεματα.

 

1.Στις κατόψεις υπαρχει εξωτερική ακαλυπτη σκάλα προς τον όροφο. Δεν είναι η μοναδική, υπάρχει και εσωτερικό κλιμακοστάσιο (όπως στις πολυκατοικίες) που το έχει μετρήσει στην κάλυψη.

Αυτη η εξωτερική ακαλυπτη σκάλα, δεν έχει υπολογισθει στην κάλυψη και είναι εντος του Δ.

Εαν πάω με αυτά που ίσχυαν τότε ΓΟΚ 73 δεν έχω πρόβλημα. Όμως εαν παω με τα σημερινά θα έχω πρόβλημα για τη σκαλα που είναι στο Δ.

 

 

2. Στο ΓΟΚ 73, δεν υπήρχε η εννοια του Η/Χ και ότι υπήρχε τότε σαν Η/Χ όπως το ξερουμε τώρα, το μετράγανε στην κάλυψη και επομένως στην Δόμηση.

Εαν ο Η/Χ μετραγε στην δόμηση τότε, και τον κλείσουμε, είναι παράβαση?

αφού εχει μετρήσει ετσι κι αλλιως σαν δόμηση, τι αλλάζει εαν κλείσει?

 

Πρόβλημα δημιουργείται όταν τα θεωρημένα υπερβαίνουν όρους δόμησης…

 

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί?

 

Εστώ τακτοποιείται και το αφήνω ετσι και δεν προχωράω σε νομιμοποίηση, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα μέσα στα 30 χρόνια της τακτοποίησης?

 

Bρήκα το εξής

 

Στον Ογκομετρικό υπολογισμό

 

θεωρεί επιφανεια στο ισόγειο 156 (μαζί με την βεραντα-Η/Χ)

τον οροφο 139,20 (χωρίς την βεραντα-ΗΧ)

και υπολογίζει ξεχωριστα την βεραντα-ΗΧ του οροφου 16,80

 

ετσι το ισογειο το δηλώνει ως 156 τμ, ενω τον όροφο ως 139,20, κι ας έχουν ακριβώς την ίδια διάταξη!

Σιγουρα το εκανε για να μην υπερβει τη μεγιστη δομηση 300τμ

 

 

Αλλά αυτό σημαίνει ότι και εγώ τώρα στο ΔΚ θα δείξω το ισόγειο ως 156 τμ και τον όροφο 139,20? (κι ας είναι ιδια ακριβως)

 

Επισης, στα συμβόλαια για τις μεταβιβάσεις το ισόγειο θα δηλωνεται ως 156, ενω ο οροφος ως 139,20?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

oπότε στο δικό μου Δ/Κ θα υπολογίσω την δόμηση, με ΓΟΚ 73,

ως ΚΑΛΥΨΗ (156) Χ 2 (οροφοι) = 312 (κι ας εγραφε στο στελεχος 295,20)

και δεν με ενδιαφέρει εαν η επιτρεπομενη δόμηση ΤΟΤΕ για οικισμους προ του 23 ήταν 300τμ

 

αληθεια, κοιτάμε τους όρους δόμησης που ίσχυαν ΤΟΤΕ ή που ισχυουν ΤΩΡΑ για την περιοχή? ποιους θετουμε ως ορους δομησης πανω στο δικό μας Δ/Κ (αυτούς που είναι ευνοϊκότεροι-π.χ αν τότε ήταν 300 και σήμερα 400 θα βέλεις τα 400)

 

 

Αυτο δημιουργει δυο αλλα θεματα.

 

1.Στις κατόψεις υπαρχει εξωτερική ακαλυπτη σκάλα προς τον όροφο (θες να πείς ότι είναι σχεδιασμένη στην κάτοψη-αν είναι έτσι την θεωρείς νόμιμη-είπαμε ότι φαίνεται σε εγκεκριμένη κάτοψη θεωρείται νόμιμο και δεν το λαμβάνουμε σαν υπέρβαση-δεν μας ενδιαφέρει ακόμη και αν λαδώθηκε ο υπάλληλος και την υπέγραψε). Δεν είναι η μοναδική, υπάρχει και εσωτερικό κλιμακοστάσιο (όπως στις πολυκατοικίες) που το έχει μετρήσει στην κάλυψη.

Αυτη η εξωτερική ακαλυπτη σκάλα, δεν έχει υπολογισθει στην κάλυψη (υπολόγισέ την εν ανάγκη- που είναι το πρόβλημα;) και είναι εντος του Δ. (αν έτσι φαίνεται στην ο.α πάλι δεν σε δέν σε ενδιαφέρει)

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ΓΟΚ 73. Όμως εαν παω με ΓΟΚ 85 θα έχω πρόβλημα για τη σκαλα.(είπαμε με το πίο ευνοϊκό)

 

2. Στο ΓΟΚ 73, δεν υπήρχε η εννοια του Η/Χ και ότι υπήρχε τότε σαν Η/Χ όπως το ξερουμε τώρα, το μετράγανε στην κάλυψη και επομένως στην Δόμηση.

Εαν ο Η/Χ μετραγε στην δόμηση τότε, και τον κλείσουμε, είναι παράβαση? (είναι παράβαση επειδή διαφοροποιεί την εγκεκριμένη κάτοψη αλλά χωρίς Υ.Δ και κάλυψης)

αφού εχει μετρήσει ετσι κι αλλιως σαν δόμηση, τι αλλάζει εαν κλείσει?

 

(πήγα μια βόλτα με τον εγγονό μου Παύλο)

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί?

 

Εστώ τακτοποιείται και το αφήνω ετσι και δεν προχωράω σε νομιμοποίηση, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα μέσα στα 30 χρόνια της τακτοποίησης?

Μπορεί ακόμη και να ανακληθεί... εξαρτάται το "πρόβλημα".

Δεν έχεις καμία υποχρέωση να ερευνήσεις τη νομιμότητα των στοιχείων της άδειας,

η έκδοση είναι κάτι σαν τη μετεγγραφή στο υποθηκοφυλακείο :)

κατά τη γνώμη δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αντιθέτως είναι καλύτερα για τον ιδιοκτήτη που προχωρά σε ρύθμιση και θα διορθωθούν τυχών λάθη που μεταφέρονται σε συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ακόμη και να ανακληθεί... εξαρτάται το "πρόβλημα".

Δεν έχεις καμία υποχρέωση να ερευνήσεις τη νομιμότητα των στοιχείων της άδειας,

η έκδοση είναι κάτι σαν τη μετεγγραφή στο υποθηκοφυλακείο :)

κατά τη γνώμη δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αντιθέτως είναι καλύτερα για τον ιδιοκτήτη που προχωρά σε ρύθμιση και θα διορθωθούν τυχών λάθη που μεταφέρονται σε συμβόλαια.

 

επομένως οι αλλαγές που θα προκύψουν στο νέο ΔΚ που θα κάνω, θα πρέπει να περαστούν και στα συμβόλαια και να γίνουν αλλαγές σε αυτα?

 

το κοινόχρηστο κλειστό κλιμακοστασιο 10 τμ, θα το μετρήσω στην δόμηση και του ισογείου και του ορόφου? Συμπεριλαμβάνεται στα 156 της κάλυψης

 

 

αληθεια, κοιτάμε τους όρους δόμησης που ίσχυαν ΤΟΤΕ ή που ισχυουν ΤΩΡΑ για την περιοχή? ποιους θετουμε ως ορους δομησης πανω στο δικό μας Δ/Κ (αυτούς που είναι ευνοϊκότεροι-π.χ αν τότε ήταν 300 και σήμερα 400 θα βέλεις τα 400)

 

Μπορεί να γίνει συνδιασμός παλιών και νέων διατάξεων ή θα πρέπει να επιλέξουμε τους ευνοικότερους στο σύνολο?

Δηλαδή πάμε με το σύνολο των διατάξεων των οικισμων προ του 23 που ίσχυαν τότε ή με τις διατάξεις των οικισμων <2000 4/11/11 ή κάτι από το ενα και κάτι απο το άλλο?

 

όμως επειδή το οικόπεδο ειναι 434, συμφωνα με το ΠΔ 4-11-11 η μέγιστη δόμηση θα είναι 240τμ.

Οπότε πάω με τα 300τμ που ίσχυαν τότε, αλλά τα έχω ξεπεράσει από τη στιγμή που έχω 312τμ.

Με απασχολεί αυτό ή αφού ετσι δείχνουν τα σχέδια, ετσι προχωράω?

Το μόνο που κοιτάω είναι τις διαφορές μεταξύ των σχεδίων και της πραγματικοτητας και δεν με ενδιαφέρει εαν αυτά που δείχνουν τα εγκεκριμένα σχεδια υπερβαίνουν τα όσα οριζουν οι διαταξεις?

 

Στις περιπτώσεις που υπάρχει σύσταση οριζοντίων ή κάθετων ιδιοκτησιών, στο διάγραμμα κάλυψης θα αναφέρονται τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής, τα νόμιμα υφιστάμενα τετραγωνικά μέτρα της οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας και τα τετραγωνικά των αυθαιρέτων με υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης σε σχέση με τα επιτρεπόμενα και οι συντελεστές που αντιστοιχούν. Με αυτά τα δεδομένα δεν χρειάζεται να αναφερθεί κάτι για τις άλλες ιδιοκτησίες, ενώ στο τοπογραφικό, θα περιλαμβάνεται ολόκληρο το οικόπεδο ή το γήπεδο και τα κτίσματα.

 

με το παραπάνω καταλαβαίνω ότι αφού εχω οριζόντια συνιδιοκτησία, θα κανω ενα ΔΚ για τον όροφο και ενα ΔΚ για το ισόγειο, αφού ειναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες, άρα ξεχωριστές τακτοποιήσεις.

Επομένως θα συγκρίνω τα 156 του ορόφου με τα 300 επιτρεπομενα στο ένα ΔΚ, χωρίς να υπολογίσω το ισόγειο

και θα συγκρίνω τα 156 του ισογείου με τα 300 επιτρεπομενα στο άλλο ΔΚ, χωρίς να υπολογίσω τον όροφο.

Ετσι είναι?

 

Αυτη η εξωτερική ακαλυπτη σκάλα, δεν έχει υπολογισθει στην κάλυψη (υπολόγισέ την εν ανάγκη- που είναι το πρόβλημα ;) και είναι εντος του Δ. (αν έτσι φαίνεται στην ο.α πάλι δεν σε δέν σε ενδιαφέρει)

 

Το πρόβλημα είναι ότι στα σχέδια, η σκάλα δεν φαίνεται να είναι εντός του Δ.

Ηταν μεγάλο το οικοπεδο και δεν είχε πρόβλημα αρχικά, όμως έγινε κατάτμηση και στο νέο οικόπεδο που δημιουργήθηκε, η εξωτερική σκάλα βρέθηκε μέσα στο Δ χωρίς να φαίνεται στο τοπογραφικό της κατάτμησης.

Αν υπολογίσω τη σκάλα στην κάλυψη, θα προκύψει επιπλέον πρόστιμο επειδη η σκάλα βρίσκεται μέσα στο Δ.

 

Σύμφωνα με αυτό όμως ...

"Αι κύριες κλίμακες των κτιρίων αποτελούν οργανικά στοιχεία αυτων και περιλαμβάνονται εις την κάλυψιν και τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου. Ειδικώς προκειμένου περί κτιρίων εξοχικού ή αγροτικού χαρακτήρος ένθα ο αριθμός των ορόφων δεν υπερβαίνει τους δύο (ισόγειον και εις όροφον επι αυτού) το δε ύψος του όλου κτιρίου δεν υπερβαίνει τα 7 μέτρα, επιτρέπεταί όπως η κύρια κλίμαξ ανόδου εις τον όροφον κατασκευάζηται ανοικτή και ασκευπής εντός του πλαγίου ή οπίσθιου υποχρεωτικώς ακάλυπτου τμήματος του οικοπέδου υπο τον όρον,όπως ουδέν στοιχείον αυτής απέχει ολιγότερον του 1 μέτρου από του ορίου του οικοπέδου το δε μήκος των βαθμίδων μη είναι μικρότερον των 0,90 μέτρου"

βγάζω το συμπερασμα ότι η εξωτερική σκάλα μπορεί να βρίσκεται εντός του Δ, εως 1μ. από το όριο του οικοπέδου

και εαν η εξωτερικη σκαλα δεν είναι η κύρια κλίμακα τότε δεν μετραει σε κάλυψη και δόμηση...?

 

(πήγα μια βόλτα με τον εγγονό μου Παύλο)

 

Αυτά είναι τα ευχάριστα και για αυτά αξίζει όλη η ταλαιπωρια που περνάμε.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων ναι (ήταν θέμα χρόνου να γίνει), δεν υπάρχει υποχρέωση αλλά όταν θα γίνει πράξει θα γίνει σύμφωνα με τη δήλωση σου,με αναφορά στα παλαιά.

 

Κατά τη γνώμη μου όχι, εφόσον εμφαίνονται στις κατόψεις ή στο Δ.Κ..

Link to comment
Share on other sites

τις εσωτερικες διαρυθμισεις πως τις βαζετε;

 

να παει με αναλυτικο καλυτερα;

 

πχ στην περιπτωση μου το μπανιο αλλαξε θεση μεσα στο σπιτι και επισης αντι για ενα δωματιο εγιναν 2

Link to comment
Share on other sites

Αφού η διαφορετική διαρρύθμιση δεν συνιστά αυθαιρεσία ( άρθρο 50, παρ. 7, Ν.4042/2012)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.