Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

achio, όπως τα ανέφερες είναι. θα έχεις 1) υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου ( έχεις το 0,5 για το Β.Χ) 2) βάση του διαγράμματος κάλυψης ελέγχεις αν έχει εξαντληθεί όλη η κάλυψη , και αν έχει εξαντληθεί θα έχεις και υπέρβαση κάλυψης 3) υπέρβαση ύψους έλεγξε μήπως έχεις 4) παραβίαση πλάγιων αποστάσεων Δ

 

Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας αυτό προβληματίστηκα... μπορεί κ απλά να έχω θολώσει από το πολύ διάβασμα κ απλά να μην μπορώ να το αντιληφθώ, αλλά μου φαίνεται πως (με βάση την Ερωτοαπάντηση θ-4), ισχύει:

.......διαπιστώνονται οι υπερβάσεις σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας. Σε κάθε περίπτωση η ύπαρξη μη νόμιμης κατασκευής σχετίζεται με την οικοδομική άδεια και όχι με τα επιτρεπόμενα μεγέθη στην περιοχή. .....

 

Τα επιτρεπόμενα μεγέθη απλά εμπλέκονται στον υπολογισμό του συντελεστή για τον υπολογισμό του προστίμου και όχι στο αν υπάρχει αυθαιρεσία ή όχι!!

 

Τώρα μπορεί να ξεχνάω κάτι!...

 

 

@ Largy: .... το ίδιο, λογικά, μου φαίνεται που αναφέρω κ πριν πως ισχύει και για την περίπτωση του diosifides... Με βάση την οικοδομική άδεια!...

Άρα αν είναι κλειστός ο Η/Χ με ΥΔΒΧ με κάλυψη

 

Κάνω λάθος?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι ο Η/Χ δεν είναι κλειστός, αλλά διαπίστωσα πως στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ήτε βάλεις

ΥΔ ήτε όχι το πρόστιμο είναι το ίδιο;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν κ τα 2 συντελεστη 1. Το "χωρις υπερβαση" το χρησιμοποιουμε συνηθως οταν εχουμε μονο ΥΥ, αλλα αφου οντως δεν εχεις υπερβαση μπορεις να το βαλεις.

Για ηχ δες λεμπεση 63

Link to comment
Share on other sites

θα με πεις τυπολάτρη (ίσως κ να μαι) αλλά:

(επειδή η βλακεία είναι αήττητη...)

 

Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)

 

"5. Περιπτώσεις υπέρβασης ύψους σε τμήματα κτηρίων που περιλαμβάνονται στην Οικοδομική Άδεια.

Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια και η ΜΟΝΗ παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους τότε ο υπολογισμός μπορεί να γίνει με τους αναθεωρημένους συντελεστές 0,2 και 0,4 αντί των 1,2 και 1,4 που ίσχυαν. Για να ενεργοποιηθεί ο υπολογισμός πρέπει στο πεδίο "Υπέρβαση δόμησης" στα "Φύλλα καταγραφής" να λάβει την τιμή "Χωρίς υπέρβαση".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η επιλογή αυτή πρέπει να γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που συντρέχει η ανωτέρω περίπτωση διότι σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρωθεί η δήλωση λόφω ψευδών στοιχείων."

 

Από τη στιγμή που έχει το ίδιο συντελεστή εγώ δεν επιλέγω την επιλογή "χωρίς υπέρβαση"

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς το χωρίς υπέρβαση έχει νόημα μόνο στην ΥΥ,

ενώ αν βάλουμε ή όχι ΥΔ σε άλλες παραβάσεις πιστεύω

πως δεν παίζει κάποιο ρόλο, εκτός αν κάνω λάθος και μου

ξεφέυγει κάτι

 

Κυριάκο με πρόλαβες,

και εγώ τελικά δεν θα βάζω πουθενά χωρίς ΥΔ παρά μόνο στη ΥΥ

γιατί λόγω ασάφειας στις υπόλοιπες περιπτώσεις από την στιγμή που δεν παίζει ρόλο

στο προστιμο δεν το ρισκάρω

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

diosifides: όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι, εφόσον θεωρείς (και συμφωνώ) ότι ο αυθαίρετος Η.Χ αποτελεί υπέρβαση δόμησης Β.Χ-σύμφωνα με την Θ4- συγκρινεις με βάση τα εγκεκριμένα μεγέθη της Ο.Α. ασχέτως αν υπάρχει δόμηση που δεν έχει υλοποιηθεί. Εκτιμώ λοιπόν οτι πρέπει να βάλεις ΥΔ. Β.Χ (και στη φόρμα των στοιχείων να συμπληρωθεί και το ποσοστό υπέρβασης που λογικά θα είναι <50% αρα συντελεστής επιβάρυνσης=1) με πιθανή υπέρβαση κάλυψης, αν πχ ο ΗΧ έχει κατασκευαστεί εκτός περιγράμματος κάλυψης (πχ εξώστης) και τσεκάρισμα για το αν παραβιάζεται η Δ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους για τις απόψεις και την βοήθεια, καλημέρα σε όλους

 

Και επανέρχομαι με ερώτηση :

 

όταν έχει κατασκευαστεί καμινάδα τζαγκιού εγκιβωτισμένη με τοιχοποιία

διαστάσεων 0,70 χ 1,40 (δεν μπορεί να θεωρηθεί αρχ. προεξοχή)

από την στάθμη του υπογείου έως και το δώμα δυόροφης μεζονέτας

πως υπολογίζουμε την παράβαση;

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει το ίδιο συντελεστή εγώ δεν επιλέγω την επιλογή "χωρίς υπέρβαση"
ok σωστος

 

diosifides εγω θα εκανα αναλυτικο

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε σχεδόν για 1μ2. Είναι κάτι το οποίο δεν το παραβλέπεις πολύ εύκολα. Λογικά με αναλυτικό, τώρα αν θα βάλεις κ υπέρβαση κάλυψης (που υποθέτω ότι λογικά υπάρχει, έτσι? ), αυτό το αφήνω στην κρίση σου...

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.