Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Μπορεί να τακτοποιηθεί τώρα για να μεταβιβασθεί αλλά μπορεί και ο επόμενος ιδιοκτήτης αν θέλει να προχωρήσει σε νομιμοποίηση όποτε θέλει αλλά τα πρόστιμα της τακτοποίησης χάνονται.Τα πρόστιμα υπολογίζονται όπως λες και επειδή η απόληξη είναι <2,4 ύψους βάλτη ΒΧ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κι εγω κάτι γιατι εχω καταμπερδευτεί με τα δωματα

Έχω μία αδεια του 1977 δώματος εκτος ΣΔ με ξεχωριστη αποληξη κλιμακοστασιου προσθήκη σε μια αδεια του 68

Στην αδεια φαίνεται 2,70 και κατασκευάστηκε 3,00μ με hmax περιοχης τα 11μ.

Το ύψος της οικοδομης του 68 είναι 6,60μ.

 

Άρα παίρνω 0,30/11 = <20% σωστα?

 

Το 2000 περιπου έκαναν μία επέκταση επίσης 3,00μ ύψος.

Τώρα την επέκταση θα την μετρήσω ώς 3,00/hmax του 2000 ή θα μετρήσω πάλι 0,30/hmax του 2000?

 

α, και την αποληξη του κλιμακοστασιου δεν την μετραω γιατι βγαινεις σε κοματι της ταρατσας για να πας στο σπιτι, αρα θεωρειται κοινοχρηστο

 

Να ρωτησω και μια δευτερη ερωτηση...... την επεκταση δωματος την συγκρινω με τι? με το 0? αφου το δωμα της αδειας δεν μετρουσε στον συντελεστη δομησης!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

έχω περίπτωση προσθήκης Β' ορόφου σε μονοκατοικία (η προσθήκη έγινε με νέα άδεια).

η παλαιά άδεια είχε απόληξη σε συνέχεια της οποίας έγινε τελικά το διαμέρισμα της προσθήκης που αναφέρω πιο πάνω με ορισμένες αυθαιρεσίες.

το πρόβλημα είναι πως στην πράξη όμως έγινε και νέα απόληξη από πάνω (στον Γ΄ όροφο πλέον) που απλά εξυπηρετεί στην επίσκεψη της ταράτσας, αλλά δε φαίνεται η απόληξη αυτή στη νέα άδεια. επομένως αυτή θα πρέπει να την εντάξω στο νόμο με αναλυτικό ή σαν υπέρβαση δόμησης αφού δεν φαίνεται στην άδεια; θα πρέπει να υπολογίσω και το κλιμακοστάσιο του Β΄ ορόφου πλέον αν δεν έχει υπολογιστεί στην αρχική άδεια;

ευχαριστώ για τις απόψεις σας...

καμία βοήθεια;; :???:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια αποψη με σενα εχω.Για το δωμα ομως θα κανω αναλυτικο προυπολογισμο για υπερβαση υψους 60εκ γιατι δεν ειναι 2,20 οπως στα σχεδια αλλα 2,80.Η κατοικια θα παει κανονικα με υπερβαση δομησης και υψους.Τωρα οσον αφορα αυτο που λες για το Δ λογω αυξησης υψους δεν το λαμβανω υποψη μου και νομιζω οτι και στα παραδειγματα που λεει για προσθηκη σε οροφο υπολογιζεται το προστιμο χωρις αναφορα στις πλαγιες αποστασεις.Υπερβαση Δ παιρνει οταν εχει αυθαιρετο κατ'επεκταση.

Κι εγώ μαζί σου για τον αναλυτικό αλλά επί του πρακτικού, στο δώμα ή την απόληξη κλιμακοστασίου πώς θα δηλώσω υπέρβαση ύψους? Υπάρχει τέτοια δυνατότητα στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

karapllan

αν υπάρχει σύσταση δεν θα βάλεις καμιά κλίμακα (είναι υπέρβαση αλλά δεν μας ενδιαφέρουν τα κοινόκτητα σε μεταβιβάσεις-αν για αυτές ενδιαφέρεσαι)

αν όμως δεν υπάρχει σύσταση προσωπικά θα τις έβαζα και τις 2 κλιμ/κες (στις μεταβιβάσεις μας ενδιαφέρει πλέον)

 

Γενικά πάντως για να μην έχεις πρόβλημα (ακόμη και αν σου τύχει περίπτωση η τακτοποίηση σου να ελεγχθεί μέσα στο 5% που προβλέπεται)

πρέπει να μπουν στη δήλωση και οι 2 (άσχετα με το πρόβλημα με το "σε ποιόν ανήκουν ιδιοκτησιακά αυτές οι κλίμακες" –δήλωσε το 100% σε κάποιον)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

αρχικά σ' ευχαριστώ ΚΑΝΑ,

υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο ψιλός κύριος του Β' ορόφου ενδιαφέρεται για την τακτοποίηση.

αφού δεν είναι υποχρεωτικό να ελέγχω κάθε φορά και κοινόχρηστα, σκέφτομαι να μην βάλω τελικά την απόληξη δώματος και ας μην φαίνεται πουθενά στην άδεια, έτσι δεν είναι; υπάρχει κάτι λάθος σ' αυτό που λέω; το κλιμακοστάσιο του Β' ορόφου είναι Υ.Δ. Β.Χ. εφόσον δεν έχει υπολογιστεί με την άδεια του Α' ορόφου;

και κάτι ακόμα...οι εξώστες του Β' ορόφου φαίνονταν στην αρχική άδεια αλλά δεν είχαν σκέπαστρο, το οποίο και έγινε με την πλάκα οροφής του Β' ορόφου πλέον, αυτό πρέπει κάπως να το εισάγω στο σύστημα και με ποιό τρόπο;

Υ.Γ. προσπαθώ να βρω τον αρσενικό νομό αλλά δεν μου έρχεται με τίποτα... lol

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον υπάρχει σύσταση το κλιμ/σιο του β' ορόφου είναι και αυτό κοινόχρηστο

δεν απαιτείται επομένως τακτ/ση ούτε και αυτού ( αφού επέλεξες να τακτ/σεις όσα επηρεάζουν μεταβιβάσεις)

αν όμως καταλήξεις να το συμπεριλάβεις θα το πας σαν Υ.Δ Κ/Χ

 

Οι εξώστες πηγαίνουν με αναλυτικό Υπέρβαση 13

 

αυτά στα σοβαρά

 

και λίγο χιούμορ όμως δεν βλάπτει

 

Μοναδικός και αρσενικός νομός είναι ο "Ν. Έβρου"

Κάποιος μου είπε ότι είναι και ο "Βόλος"

Του απάντησα ότι ο Βόλος αφ' ενός δεν είναι νομός (είναι "Ν Μαγνησίας") και

αφ' ετέρου ότι εκείνος "είναι κρεμασμένος και μικρός " ενώ ο Ν Έβρου "όρθιος και μεγάλος"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κλιμακοστάσιο οδηγούσε στο δώμα με βάση την Οικ. Άδεια.

Κατασκευάστηκε σε όλη την επιφάνεια της πλάκας σοφίτα, οπότε το κλιμακοστάσιο οδηγεί εκεί.

 

Φυσικά και θα μετρήσω κανονικά σαν ΥΔ σαν ΒΧ τα m2 έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.