Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Ποντιφικα...

 

Να σου δωσω παραδειγματα να δεις οτι απαιτειται αποτυπωση..

 

Κτηριο με ΟΑ και σχεδια και προσθηκη αυθαιρετη 50τμ... κανεις αποτυπωση???

Κτηριο με ΟΑ και σχεδια και προσθηκη οροφη αυθαιρετη... κανεις αποτυπωση???

Κτηριο με ΟΑ και σχεδια και ανεξαρτητη αυθαιρετη κατασκευη 20τμ .. κανεις αποτυπωση?????

Κτηριο με ΟΑ και σχεδια και κλεισμενος ΟΛΟΥΣ τους εξωστες (εχω περιπτωση τετοια) επιφανεις 40-45τμ..κανεις αποτυπωση???

 

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε μαζί σου!!!Προσωπικά ανάλογα φυσικά με την αυθαιρεσία συμφωνώ την αμοιβή μου και κόβω μόνο ΑΠΥ.Με ΦΠΑ επί αυτής που συμφωνώ!Ούτε ιδιωτικά συμφωνητικά ούτε κρατήσεις ούτε ΤΕΕ ούτε ΤΣΜΕΔΕ.Αν γράφει κάποιος νόμος ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ πρέπει να κάνω κάτι άλλο ας με ενημερώσετε και μένα γιατί κοντεύω να πάρω master απο το διάβασμα του 4014 και των άλλων μπαχαλονόμων που μας πέταξαν και μας επιβάλουν να κολυμπάμε με σύμμαχο τους το ΤΕΕ!!!

 

Διαβασε τον Ν3919 να δεις περι κρατησεων και συμφωνητικων...

Αν εσυ δεν θες να αποδωσεις δεν θα το λυσουμε εδω και τωρα...

 

 

Συνάδελφοι...πρέπει να καταλάβουμαι ότι, ο Ν. 3919/11 έχει καταργήσει οριστικά και αμετάκλλητα το ΤΕΕ , σε ότι έχει σχέση με τις αμοιβές των μηχανικών. Η νόμιμη αμοιβή πιά , είναι η συμφωνία που κάνεις με τον πελάτη σου και καμία άλλη. (π.χ. αυτά που ονομάζει το ΤΕΕ ημερομίσθια κλπ).

Είναι αλήθεια ότι το ΤΕΕ έχει χάσει τεράστια έσοδα από κρατήσεις αμοιβών λόγω της ύφεσης στην οικοδομ. δραστηριότητα και προσπαθεί με διαφορα μέσα να καθιερώσει πάλι <έλάχιστες αμοιβές> με δήθεν ημερομίσθια κ.λ.π. για να βγούν τεράστιες αμοιβές που προκύπτουν και τεράστιες κρατήσεις.

Το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για τον 4014 βγάζει εξωπραγματικές αμοιβές για κάποιους που θέλουν να τακτοποιήσουν κάποιες μικρές αυθαιρεσίες. (δεν λέω βέβαια για τους μεγαλοαυθαιρετούχους).

Εγώ προσωπικά εκμεταλεύομαι το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (αποτύπωση αρχιτεκτονικών) προκειμένου να έχω ίδια τιμολογιακή πολιτική με όλους τούς πελάτες μου και σε καμία περίπτωση δεν με υποχρεώνει κανείς να εφαρμόσω το σύστημα του ΤΕΕ αμοιβών 4014 με τις υψηλές αμοιβές.

Άλλωστε πως ο Νόμος καταργεί τις ελάχιστες αμοιβές και το ΤΕΕ με το σύστημά του τις επαναφέρει με διαφορετικό υπολογισμό ??????????????? και μην ξεχνάμαι ότι σε όποιες αναφορές του για τις αμοιβές , πάντα στό τέλος υπογραμμίζει ότι , <η αμοιβή είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης.>

 

Το θεμα δεν ειναι τι ειναι δικαιο και τι αδικο..

Εχω γραψει την αποψη μου για τις αμοιβες του ΤΕΕ 1Μ φορες...

Ο Νομος 3919 σου λεει πως υπολογιζεται η νομιμη...

 

 

 

Συνάδελφε, tery, αναφέρεις: "Εξηγησε μου ποτε απαιτειται αρχιτεκτονικη αποτυπωση να καταλαβω... "

Δηλαδή το αποτέλεσμα της αυτοψίας από που θα προκύψει;

 

Αλλο αυτοψια, αλλο αποτυπωση..

Με τη λογικη σου και η στατικη μελετη στην αυτοψια περιλαμβανεται???

Δλδ τα σχεδια δεν ειναι Αρχ. Μελετη??

Σε ΟΑ δεν θα υπολογιζες αμοιβες...???

 

 

Κουραστηκα..

Ειμαι κατα των αμοιβων του ΤΕΕ προσπαθω να ειμαι οσο τυπικοτερος μπορω γιαυτο και γραφω οτι γραφω..

Οποιος θελει να γραψει στα παλια του τα παππουτσια το ΤΕΕ ας το κανει..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαιως κανεις αλλα με επισυναψη των χωρων οπως τους Η/Χ πανω στην εγκεκριμενη κατοψη της ποεοδομιας ,οποτε αμοιβη αποτυπωσης απο το τεε δεν χρειαζεται ...γι αυτο αλλωστε πληρωνεσαι και 1569 ευρω ..

 

τωρα αν δεν εχεις αδεια καθολου οποτε δεν εχεις και σχεδια κανεις νεα σχεδια και χρεωνεις αποτυπωση ....

Link to comment
Share on other sites

Terry, λάθος μου, συγμώμη, απλά δεν είχα καταλάβει σωστά το πνεύμα της συζήτησης. Συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως κανεις αλλα με επισυναψη των χωρων οπως τους Η/Χ πανω στην εγκεκριμενη κατοψη της ποεοδομιας ,οποτε αμοιβη αποτυπωσης απο το τεε δεν χρειαζεται ...γι αυτο αλλωστε πληρωνεσαι και 1569 ευρω ..

 

τωρα αν δεν εχεις αδεια καθολου οποτε δεν εχεις και σχεδια κανεις νεα σχεδια και χρεωνεις αποτυπωση ....

 

Τι να σου πω τωρα....

Οκ, αν εχεις αυθαιρετη προσθηκη οροφου κανε αντιγραφη τον απο κατω οροφο..

Δικαιωμα σου...

Εγω αλλη γνωμη εχω..

Και μην περιμενετε να σας πουν οτι θελουν μονο περιγραμμα...

Το θεωρω ξεφτυλλα να κανεις τωρα μια σωστη δουλεια και να μην αποτυπωνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ το κτηριο μεσα-εξω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε μαζί σου!!!Προσωπικά ανάλογα φυσικά με την αυθαιρεσία συμφωνώ την αμοιβή μου και κόβω μόνο ΑΠΥ.Με ΦΠΑ επί αυτής που συμφωνώ!Ούτε ιδιωτικά συμφωνητικά ούτε κρατήσεις ούτε ΤΕΕ ούτε ΤΣΜΕΔΕ.Αν γράφει κάποιος νόμος ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ πρέπει να κάνω κάτι άλλο ας με ενημερώσετε και μένα γιατί κοντεύω να πάρω master απο το διάβασμα του 4014 και των άλλων μπαχαλονόμων που μας πέταξαν και μας επιβάλουν να κολυμπάμε με σύμμαχο τους το ΤΕΕ!!!

 

 

πρέπει να πληρώσεις και το ΦΕΜ......επίσης στήν οριστική υπαγωγή δήλωσης αυθαιρέτου .....το σύστημα σε ρωτάει τι αμοιβή συμφώνησες με τον πελάτη και είσαι υποχρεωμένος να το γράψεις , ως εκ΄τούτου κάποια στιγμή το ΤΕΕ θα σου ζητήσει τις κρατήσεις του που είναι το 2,048% στις αμοιβές που στέλνεις στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Από terry "Το θεωρω ξεφτυλλα να κανεις τωρα μια σωστη δουλεια και να μην αποτυπωνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ το κτηριο μεσα-εξω... "

 

ΣΩΣΤΟΣ έτσι πρέπει και έτσι δεν ξεφτιλίζουμε το επάγελμά.

+10000

Link to comment
Share on other sites

Η αποτύπωση αυθαιρεσίας σε κτίριο με Ο.Α. σημαίνει πως αποτυπώνεις μόνο το αυθαίρετο και ελέγχεις διαστάσεις του άλλου κτιρίου κάτι που δεν συνιστά απτύπωση του υπάρχοντος νόμιμου κτιρίου. Άρα στα τετραγωνικά για αμοιβή υπολογίζεις μόνο το αυθαίρετο.

Ενώ σε ολοκληρωτικά αυθαίρετο κάνεις κανονική αποτύπωση όλου του κτιρίου, οπότε βάζεις στην αμοιβή όλο το κτίριο.

 

Ερώτηση: Στέγη που έγινε σοφίτα. Ο προϋπολογισμός για την αποτύπωση προκύπτει θεωρώντας τη σοφίτα σαν κατοικία;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

terry τελικά και σε αυθαιρεσίες με αναλυτικό θέλει ή όχι αποτύπωση? Επειδή κάπου έλεγες ότι θέλει και μετά είπες ότι έκανες λάθος και δεν κατάλαβα τι εννοείς. Πχ αν έχουμε υπόστεγο, θα δηλώσουμε και αποτύπωση? Πιστεύω πως ναι. Αναφέρομαι πάντα στο τι πρέπει να δηλώσουμε ως εργασία στο σύστημα για να βγάλει τη νόμιμη, όχι στο τι θα χρεώσουμε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δε σκοπευω να δηλωνω αποτυπωση για 2 μετρηματα που θα κανω....

Αν θελει να συνταξω εκ νεου κατοψη κλπ, τοτε ναι....

Αλλα αν κλεισω εναν εξωστη ας πουμε 10τ.μ. θα δηλωσω αποτυπωση αυτου του χωρου?

 

Αφου φαινεται στα σχεδια... μια επαληθευση θα κανω των διαστασεων μονο και τιποτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.