Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Η βεβαίωση του 4014 χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για συμβολαιογραφικές πράξεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Διάβασα όλα τα σχόλια στο νήμα αυτό και κάποια ακόμη. Μπορώ να πω ότι έχει καεί το κεφάλι μου με όλα αυτά που διάβασα… :shock:

 

Το θέμα μου είναι το εξής:

Ακίνητο σε ορεινό χωριό <2000 κατοίκων στη Στερεά Ελλάδα, χτίστηκε πριν το 55. Το ξέρω γιατί ξέρω πότε και με ποιες συνθήκες το έχτισε ο παππούς μου.

Τα πρώτα συμβόλαια έγιναν το 90, όταν η μητέρα μου με τον αδερφό της χώρισαν την πατρική περιουσία, μετά το θάνατο παππού – γιαγιάς, πιο πριν δεν υπάρχει συμβόλαιο για το σπίτι.

Οικοδομική άδεια ή οποιοδήποτε άλλο χαρτί αποκλείεται να υπάρχει γιατί ο παππούς (λόγω κοινωνικών φρονημάτων) δεν μπορούσε να βγάλει ούτε άδεια για το ποδήλατο από το οικείο αστυνομικό τμήμα… (πραγματικό γεγονός που το λέμε τώρα και γελάμε)

Κοίταξα στη ΓΥΣ και στον ΟΚΧΕ , δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες της περιοχής πριν το 55

Το χωριό ηλεκτροδοτήθηκε το 70, ύδρευση περίπου την ίδια περίοδο (αλήθεια το πηγάδι είναι αυθαίρετο???)

Θέλω να κάνω αποδοχή κληρονομιάς από τη μητέρα μου και κάποιες εργασίες που εμπίπτουν στην άδεια μικρής κλίμακας.

 

Χρειάζεται να κάνω «νομιμοποίηση»? Πώς μπορεί να νομιμοποιηθεί αφού δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό? (επίσης δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος μηχανικός κοιτώντας την τοιχοποιία θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι χτίστηκε το '54 και όχι το '56…)

Παρεπιμπτόντως μετά το σεισμό του Αιγίου, έγιναν κάποιες επισκευές - στήριξη βεράντας και αντικατάσταση στέγης με σεισμοδάνειο - ακόμη το πληρώνω, κληρονομιά απο μητέρα... Υποθέτω ότι για να εγκριθεί το δάνειο πρέπει να υπηρχε κάποια βεβαίωση ή άλλο έγγραφο απο πολεοδομία. Λέτε να περάσω μια βόλτα μπας και βγάλω καμιά άκρη?

 

Τέλος αν κατάλαβα καλά, στην περίπτωση που δεν κάνεις νομιμοποίηση σαν υφιστάμενο προ '55, κάνεις απλά "τακτοποίηση", δηλαδή έρχεται το κράτος - νταβατζής και σου πουλάει προστασία για 30 χρόνια... Σωστά?

Μήπως να το αφήσω όπως είναι για τα επόμενα 60 χρόνια? Μέχρι τότε μπορεί να έρθει ο Χριστός με τους 12 αποστόλους και να καταφέρουν να βάλουν μια στοιχειώδη τάξη σε αυτή τη χώρα.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Το κτίσμα ανήκει στην μητέρα μου και είναι κατασκευασμένο το 1955

 

Χάιδω, η περίπτωση σου φαίνεται όμοια με την δική μου, τελικά τι έκανες? Έβγαλες άκρη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησες με την οικεία πολεοδομία να κάνεις "πιστοποίηση κτίσματος ως προ του 55"";;;;

Μήπως στα συμβόλαια του 90 (όπως λες) αναφέρεται ότι, το κτίσμα αυτό υφίσταται προ του 55;;;;

Στα συνοδευτικά σχέδια των συμβολαίων αναφέρεται κάτι;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

για να κανεις αποδοχη κληρονομιας, δεν χρειάζεσαι καμμια βεβαιωση...

Η αποδοχη κληρονομιας δεν ειναι "συμβολαιο μεταβιβασης " ειναι μονομερης πραξη...

Αρα, προχωρας κανονικα στην αποδοχη

..και βλεπεις [όπως ειπε και ο Ιασονας]

τι γραφουν τα συμβόλαια του 1990, οταν τα αδελφια μοιρασαν την κληρονομια,

ως προς τον χρονο της κατασκευης του κτισματος...

Με βαση την αποδοχη, θα εχεις και την νομιμοποίηση του ιδιοκτήτη...για τα περαιτερω του 4014..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πριν από λίγες ημέρες δεν είχα πάρει χαμπάρι για το μπάχαλο αυτό. Οπότε δεν έχω προλάβει ακόμη να πάω στην πολεοδομία. Προφανώς θα πάω να δω τι θα μου πουν...

 

Σχετικά με τα υπάρχοντα συμβόλαια αναφέρουν μόνο παλαιά λιθόκτιστη οικεία. Τίποτε άλλο. Όμως ακόμη και αν ανέφεραν έτος κατασκευής, υποθέτω ότι δεν αποτελεί απόδειξη. Η αναφορά του συμολαιογράφου σε κάποιο άλλο αποδεικτικό έγγραφο θα ήταν απόδειξη.

 

 

καλημερα

Η αποδοχη κληρονομιας δεν ειναι "συμβολαιο μεταβιβασης " ειναι μονομερης πραξη...

Αρα, προχωρας κανονικα στην αποδοχη

 

Δημήτρη,

 

Αυτό που δεν έγραψα αναλυτικά είναι ότι είμαστε 2 αδέρφια που θα κάνουμε την αποδοχή της κληρονομιάς. Επομένως μετά θα πρέπει (αν κάνω λάθος για την συνήθη διαδικασία διόρθωσε με) ο ένας να δωρίσει το δικό του μερίδιο στον άλλο. Υποθέτω ότι για την πράξη αυτή χρειάζεται να έχω ξεκαθαρίσει το τοπίο...

 

Και μια παρατηρήση:

Σε λίγο βλέπω όλους αυτούς εδώ μέσα να σου τρώνε τις υποθέσεις... προσπαθώντας να βγάλουν άκρη έχουν αποκτήσει δίπλωμα νομικής. Στο πολυτεχνείο διδασκόμαστε μαθηματικά και μετά πρέπει να τα βγάλεις πέρα με τους νόμους του Ελληνικού (παρα)κράτους

 

Έχω φρικάρει ρε παιδιά. Σπίτι που κτίστηκε πριν απο 60 χρόνια, είναι δηλωμένο στην εφορία, έχει συνδεθεί με όλους τους οργανισμούς κοινής ωφέλειας, έχει φορολογηθεί και έχει πάρει δάνειο επιδοτούμενο από το κράτος... τώρα έρχεται το ίδιο το κράτος και μου ζητάει να αποδείξω ότι είναι νόμιμο.

Και το κερασάκι: έχω βεβαίωση από τη δημοτική αρχή που αναφέρει ότι κατασκευάστηκε προ του 1955, βεβαίωση με σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας και της νόμιμης αρχής, τώρα η Ελληνική Δημοκρατία δεν το αναγνωρίζει γιατί οι αιρετοί άρχοντες αυτού του τόπου είναι επιρρεπείς στα ρουσφέτια... Πού αλλού μπορεί να συμβαίνουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

θα κανετε την αποδοχή σας

για να γινει η δωρεα μεταξυ των αδελφων...απαιτειται η " τακτοποιηση"..

ο μηχανικος σας θα δει τι στοιχεια εχετε [συμβολαια....ημερομηνια θανατου...μισθωτηρια κλπκλπ...]

για την αποδειξη της παλαιότητας...

καλη συνεχεια...

 

εντιτ

φαεθων καλημερα,

ναι...και εχει αναρτηθει το σχετικο έγγραφο...πρεπει να ειναι και στα νταουνλοουντς

 

εχει την "λογικη" οτι ο δημαρχος εχει αρμοδιοτητες για να εκδιδει βεβαιωσεις...προσωπικης καταστασης...

και οχι ...περιουσιακης φυσης....

ιδ. και Λεμπεση 2012 αριθ. 86

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο πελάτης μου μ'έφερε σε δύσκολη θέση λέγοντάς μου πως διαβάζοντας αυτό κατάλαβε πως δε χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού σε κτίριο προ του 55 για μεταβίβαση.

 

"Με το νέο νόμο, απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο χωρίς υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού ότι δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή στο ακίνητο και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια. Ψευδείς ή ανακριβείς βεβαιώσεις όσων εμπλέκονται σε μια δικαιοπραξία (συμβολαιογράφοι, δικηγόροι, μεσίτες, υποθηκοφύλακες κλπ) επισύρουν αυστηρές ποινές και για τους μηχανικούς προβλέπεται μέχρι και αφαίρεση της άδειας άσκησης επαγγέλματος.

 

Εξαιρούνται τα ακίνητα που θα ενταχθούν στον παρόντα νόμο καθώς και αυτά προ του 1955, και όσα περιγράφονται στις περιπτώσεις της παρ.2 του άρθρου 23 του νόμου. Δεν μπορούν να ρυθμιστούν με τον παρόντα νόμο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες χρήσεις που περιγράφονται στην παρ.3 του άρθρου 23 του νόμου."

 

Καταρχήν, μπερδεύτηκα κι εγώ. Χρειάζεται ή δε χρειάζεται; Κι αν χρειάζεται, πού αναφέρεται ξεκάθαρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή σε ακίνητο προ του 1955 τότε μπαίνει ση ρύθμιση του Ν.4014;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση 4014 νέα αυθαιρεσία (που έγινε δηλαδή μεταγενέστερα) σε κτίριο "νομίμως υφιστάμενο προ του 55".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.