Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Κτηριο προ του 55.

- Δεν υπαρχει αδεια (δινει χαρτι η πολεοδομια)

- Εγινε υπαρβαση δομησης στο ΔΩΜΑ το 2000

 

Ερωτηση:

1) Στον 4014, βαζω ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ άδεια.

 

Έχω περίπτωση κτιρίου προ του 1955 αλλά ενώ στα συμβόλαια αναφέρεται κατοικία με σαλόνι, κουζίνα κλπ στην πραγματικότητα είναι γραφείο.

Άρα, ναι μεν το κτίριο είναι νόμιμο αλλά θεωρώ αυθαίρετη την χρήση και:

1. δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση

2. θα χρειαστεί ο ιδιοκτήτης να ρυθμίσει την χρήση με το 3843/1210 ή το 4014/11 (που είναι και πιο οικονομικό).

Απλά επειδή έφαγα τρελό βρισίδι από τον ιδιοκτήτη ότι κάνω ‘τραγικό’ λάθος

(στο κάτω κάτω ας πάει αλλού να πάρει βεβαίωση)

θέλω να είμαι πιο ήρεμη και σίγουρη για το τι του είπα. Έχω δίκαιο ή κάνω λάθος?

Edited by mgr
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ άδεια.

 

Έχω περίπτωση κτιρίου προ του 1955 αλλά ενώ στα συμβόλαια αναφέρεται κατοικία με σαλόνι, κουζίνα κλπ στην πραγματικότητα είναι γραφείο.

Άρα, ναι μεν το κτίριο είναι νόμιμο αλλά θεωρώ αυθαίρετη την χρήση και:

1. δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση

2. θα χρειαστεί ο ιδιοκτήτης να ρυθμίσει την χρήση με το 3843/1210 ή το 4014/11 (που είναι και πιο οικονομικό).

Απλά επειδή έφαγα τρελό βρισίδι από τον ιδιοκτήτη ότι κάνω ‘τραγικό’ λάθος

(στο κάτω κάτω ας πάει αλλού να πάρει βεβαίωση)

θέλω να είμαι πιο ήρεμη και σίγουρη για το τι του είπα. Έχω δίκαιο ή κάνω λάθος?

 

δεν μπορεις να καταθεσεις φακελλο κανονικα αλλαγης χρησης χωρις να μπεις στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα ερώτημα κι από μένα,

 

Σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίριο κατοικιών καθόλα νόμιμο...

Στον ακάλυπτο του υπάρχει κτίσμα 17τ.μ. αποδεδειγμένα προ του '55 σε επαφή με το όριο.

Το πρόβλημα είναι ότι η άδεια του κυρίως κτιρίου (του 1976) δεν το δείχνει.

Ο ιδιοκτήτης θέλει βεβαίωση για να το γράψει στην κόρη του.

Πως το αντιμετωπίζω; Ως νόμιμο αφού εμπίπτει στις εξαιρέσεις ή πρέπει να το δηλώσει σαν προ του '83 αφού η άδεια του '76 δεν το δείχνει και δεν το περιλαμβάνει στην δόμηση-κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ άδεια.

.....

 

κάτσε μισό λεπτό... όταν υπάρχουν κτίσματα προ του 55, κατα την εξαγωγή του προστίμου για άλλα κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο, βάζουμε στα κουτάκια "ΜΕ ΑΔΕΙΑ"???? που το βρήκες αυτό?? σίγουρο ή υποθέτεις????

Link to comment
Share on other sites

VAg deme ΝΑ αποδειχθεί ότι είναι προ του 55.Υποθέτω όμως πως για να το γράψει στην κόρη θα πρέπει να γίνουν οριζόντιες ιδιοκτησίες και θα πρέπει να δοθούν βεβαιώσεις και για το άλλο κτίριο.Εκεί τώρα μήπως να ελεγχθεί αν υπάρχει υπόλοιπος συντελεστή δόμησης ώστε να χωρέσει και το προ του 55. Μήπως όμως προκύψει καμία έκπληξη?Μήπως δηλαδή γίνει φανερό γιατί το απέκρυψαν στην άδεια !!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

VAg deme ΝΑ αποδειχθεί ότι είναι προ του 55.Υποθέτω όμως πως για να το γράψει στην κόρη θα πρέπει να γίνουν οριζόντιες ιδιοκτησίες και θα πρέπει να δοθούν βεβαιώσεις και για το άλλο κτίριο.Εκεί τώρα μήπως να ελεγχθεί αν υπάρχει υπόλοιπος συντελεστή δόμησης ώστε να χωρέσει και το προ του 55. Μήπως όμως προκύψει καμία έκπληξη?Μήπως δηλαδή γίνει φανερό γιατί το απέκρυψαν στην άδεια !!

 

Μανόλη ευχαριστώ για την απάντηση.

Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο σ.δ. Το θέμα είναι ότι το προ του 55 κτίσμα είναι κολλημένο στο όριο οπότε δεν βγαίνει άδεια νομιμοποίησης. Έχω ήδη αποδείξει ότι το κτίσμα είναι προ του '55. Το ερώτημα μου έγκειται στο αν μπορώ χωρίς πρόβλημα να δώσω βεβαίωση για το όλο ακίνητο (όλο το ακίνητο θέλει να μεταβιβάσει ο ιδιοκτήτης, οπότε αδιάφορο αυτό που λες για σύσταση οριζοντίων, μάλλον εγώ δεν το έκανα κατανοητό), ή πρέπει να το δηλώσω με τον 4014/11, αφού στη διοικητική πράξη (οικοδ. άδεια) του '76 αυτό έχει αποκρυφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι εντός σχεδίου γιατί δε νομιμοποιείται το προ του 55 που ακουμπάει στα όρια?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι η βεβαίωση δημάρχου δεν γίνεται δεκτή πια , ενα κτίριο αποδεικνύεται ότι είναι προ 55 με υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και έγγραφα βεβαιείς χρονολογίας ( πχ συμβόλαια) παλιές φωτο , η αεροφωτογραφίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.