Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

κ εγώ θέλω να αποδείξω ότι είναι προ του 55....έχω πάρει βεβαίωση από την παλιά κοινότητα .... αλλα από οσα ξέρω δε τη δέχεται η πολεοδομία.οπότε πως μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ του 55 όταν στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι η πρώτη αεροφωτογραφία ειναι γύρω στο 1970 από όσο γνωρίζω...?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει εφόσον γνωρίζει σίγουρα ποιες αμοιβές πρέπει να πάνε μέσω ΤΕΕ για νομιμοποίηση προυφιστάμενου του '55; Ισχύει αυτό που αναφέρεται παραπάνω για μόνο πινάκιο τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδερφοι καλησπέρα,

 

έχω ξαναζητήσει πληροφορίες για το παρακάτω, αλλά το μυαλό μου κάηκε με τόσες πληροφορίες, ερωταπαντήσεις, συζητήσεις, έχω κολλήσει πρέπει να δώσω απάντηση και το άγχος με έχει κυριέψει...

 

Οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) με οικοδομική άδεια του 1954, θέλει να βγάλει βεβαίωση μηχανικού για αγοραπωλησία.

Ο φάκελος στην πολεοδομία έχει χαθεί, υπάρχει μόνο στέλεχος και πήρα βεβαίωση απώλειας.

Ξεκίνησα διαδικασία (μερικής) ανασύστασης φακέλου, κατά την οποία θα καταθέσω σχέδιο τυπικού ορόφου (που βρήκα σε συμβολαιογράφο), σχέδιο αποτύπωσης με πινακάκι, βεβαίωση ιδιοκτήτη N1599 για το σχέδιο του συμβολαιογράφου, φωτογραφίες...

Το πρόβλημα είναι ότι με βάση την αποτύπωση υπάρχουν 2 καταφανείς υπερβάσεις:

α) έκλεισε φωταγωγός 3 μ2 ο οποίος περιλήφθηκε στη δόμηση του διαμερίσματος (αυτό έγινε σε όλους τους ορόφους, λογικά με την κατασκευή του κτιρίου το 54)

β) η μεσοτοιχία με το διπλανό διαμέρισμα μεταφέρθηκε 30 εκ εις κέρδος του διαμερίσματος που θέλει την βεβαίωση (λογικά και αυτό με την ανέγερση της οικοδομής)

 

Τι στο καλό θα δηλώσω στο πρόγραμμα για να πάρω τη βεβαίωση, ότι έχει μεν αυθαιρεσίες αλλά περιλαμβάνονται στις εξαιρέσεις του νόμου (λόγω προ 55) οπότε δεν θα κάνω κανένα φύλλο καταγραφής? μήπως πρέπει να δηλωθούν κανονικά οι αυθαιρεσίες και να πληρωθούν τα πρόστιμα? Μήπως να «εξαφανίσω» το συμβολαιογραφικό σχέδιο? (δεν ενθουσιάζομαι με αυτή τη λύση).

 

2 πμ Κυριακής και δεν κλείνω μάτι …καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα στο φόρουμ και σας καλησπερίζω όλους. Διαβάζοντας αυτό το θέμα προβληματίστικα πολύ.

Εχω ένα κτίριο του 1955 με στέλεχος Ο.Α. για 95 τμ (τα σχέδια δεν υπάρχουν). Θεωρώ ότι τα προ του 1955 πιάνουν και το 1955 (κάνω λάθος?).

Σε άδεια προσθήκης ορόφου το 1960 αποτυπώνετει το υφιστάμενο ως 105 τμ και είναι σαφές-σε εμένα τουλάχιστον- από το περίγραμμα του κτιρίου ότι εξαρχής χτιστηκε 105τμ και ότι δεν έγινε κάποια προσθήκη μεταξύ 1955 και 1960.

Το κτίριο αυτό έχει και άλλα 15 τμ αυθαίρετα που θα τα δηλώσω με τον 4014.

Εγω έχω σκοπό να γράψω μία τεχνική έκθεση που να εξηγώ ότι τα πρώτα 10τμ είναι του 1955 και να δηλώσω μόνο τα επιπλέον 15τμ. Χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο στην πολεοδομία σχετικά με το νόμιμο περίγραμμα που διάβασα έδω ότι χρειάζεται? Και αν το κάνω και δεν μου το περάσουν θα θεωρείται παράνομο το τμήμα των 10τμ του 1955? (αν για το νόμιμο περίγραμμα θέλει η διαδικασία πολύ χρόνο μπορεί να χάσω την προθεσμία για να τα βάλω και αυτά στον 4014). Διάβασα κάποιον δυνάδελφο να γράφει ότι για το νομ. περιγ. θέλει και μελέτη στατικής επάρκειας. Δεν καλύπτομαι από την άδεια προσθήκης ορόφου του 1960?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

reggina, το κτίριο πως αποδεικνύεται ότι έγινε το 1955?. Η ημερομηνία για τα προ του 55 είναι από τις 30-9-55 και πριν (από τότε ίσχυσε ο ΓΟΚ του 55)

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο το όποιο εμφανίζεται για πρώτη φορά σε συμβόλαιο το '28 (ενδεχομένως να είναι και προγενεστερο), εμφανίζονται δύο καταστήματα ιδίας ιδιοκτησίας, τα οποία όμως είναι ενοποιημένα. Σε μεταγενέστερες οικοδομικές άδειες, επισκευαστικές, εμφανίζονται χωρισμένα. Με υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι το κτίριο είναι προ του '55, συμβόλαιο μεταβίβασης του '60 με κάτοψη δύο καταστημάτων , που παραπέμπει στο συμβόλαιο του'28, και βεβαίωση της Πολεόδομιας ότι δεν υπάρχει οικοδομική αδεια, είμαι καλυμμένη να υπογραψω δήλωση ότι το κτίριο και οι αυθαιρεσίες είναι προ του '55?

Η δήλωση αυτη βγαίνει από το συστημα του ΤΕΕ και πως? Δηλώνω ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες?

Η αμοιβή πως βγαίνει? Από συνάδερφό ακουσα ότι μπορει και ο συμβολαιογράφος να μου κάνει τέτοια δήλωση και να την υπογράψω? Ξερει κανείς τι ακριβώς ισχύει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

reggina, το κτίριο πως αποδεικνύεται ότι έγινε το 1955?. Η ημερομηνία για τα προ του 55 είναι από τις 30-9-55 και πριν (από τότε ίσχυσε ο ΓΟΚ του 55)

 

Καλημέρα πρέπει να πούμε τέτοια ώρα.

Εχω στέλεχος άδειας με ημερομηνία έκδοσης Φεβρουάριο του 1955 και επιμετρήσεις για όλο το σκελετό του μηχανικού Απρίλιο του 1955. Οι επιμετρήσεις δεν είναι μεν επίσημο έγγραφο άλλα έχουν υπογραφή και ημερομηνία. Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι αν η άδεια είναι αρχές του 1955 περνάει. Βέβαια επίσημες αποδείξεις για το πότε ολοκληρώθηκε η κατασκευή δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, Στην περίπτωση του καταστήματός, που εμφανίζεται πανού ως ένα, ποανέφερα, υπάρχούν δύο ρολόγια της ΔΕΗ. Επειδή οι δικηγόροι με πιέζουν για τη δήλωση δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρεπει να κάνω. Πως μπορώ να ξέρω πότε έγινε η ενοποίηση πραγματικά? Τα συνολικά τετραγωνικα της ιδιοκτησιας δεν αλλάζουν. Και γνικα όταν υπάρχουν τετοιες περιπτώσεις που δεν διαφοροποιείται το εξωτερικό περιγραμμα, η χρήση ΄η τα τετραγωνικα τι κάνουμέ? Δεχομαστε την υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη?

Edited by mmih
Link to comment
Share on other sites

...σε σημερινή επικοινωνία με το ΤΕΕ θεσ/νίκης μου είπαν ότι το κρίσιμο σημείο είναι να αποδείξω ότι ο σκελετός της οικοδομής ολοκληρώθηκε προ 30/9/1955, με το συμβόλαιο αγοραπωλησίας ή κάποιο άλλο στοιχείο, οπότε τότε μπαίνει στις εξαιρέσεις του νόμου και παίρνει κανονικά τη βεβαίωση χωρίς πρόστιμα. Το (προηγούμενο) συμβόλαιο βρέθηκε με ημερομηνία 25/6/1955.

 

Νέα ερωτήματα γεννιούνται:

1) Θα πρέπει με κάποιο τρόπο (π.χ. στο λεκτικό της ηλεκτρονικής βεβαίωσης) να υποδειχθούν οι 2 υπερβάσεις και να συνοδευθούν από σχέδιο αποτύπωσης και φωτογραφίες?

2) Μήπως πλέον η μερική ανασύσταση φακέλου είναι άχρηστη?

 

τί γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Αναλύοντας τις τελευταίες ερωταπαντήσεις έμεινα "κάγκελο".... και συγκεκριμένα την Θ-2 ερωτοαπάντηση λέει ότι στον υπολογισμό του προστίμου, εφόσων υπάρχει κτίριο ή τμήμα το οποίο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο σύμφωνα με την παρ.1/αρθρου23 του ΓΟΚ/85 (τροποπ. ΜΕ ν2831/2000), δηλαδή το παρακάτω άρθρο :

 

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:

 

α. «Ανέχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια και σύμφωνα με τους όρους αυτής ή έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με τις διατάξεις του α.ν. 410/1968 ή αν έχει χορηγηθεί γι' αυτό νόμιμη άδεια ή νόμιμη αναθεώρηση άδειας κατά τις διατάξεις είτε της παρ, 5 του άρθρου 16 του ν. 1337/1983, είτε της παρ. 3 του άρθρου 22 ή αν έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τις διατάξεις του ν. 1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει ή αν έχει ανεγερθεί πριν από την ισχύ του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955.

 

Στις δύo τελευταίες περιπτώσεις θεωρείται νομίμως υφιστάμενο μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες.»

 

Η παραπάνω μέσα σε « » περίπτ. α’ όπως είχε τροποποιηθεί με την Αποφ. 9152/426/1986 (ΦΕΚ 41 Β’) και είχε κυρωθεί με το άρθρ. 14 περίπτ. δ’ του Ν. 1647/1986 (ΦΕΚ 141 Α’) τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1, άρθρ. 20 του Ν. 2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140 Α’).

 

β) Αν πρόκειται για καθ' ύψος προσθήκη βάσει οικοδομικής άδειας κατ' εφαρμογή της παραγράφου 6 του άρθρου 101 του ν.δ. 8/1973 σε κτίριο που είχε εξαιρεθεί από την κατεδάφιση κατά τις διατάξεις του α.ν. 410/1968 και του ν. 720/1977.

 

γ) «Αν προϋπήρχε της εγκρίσεως του σχεδίου πόλης και συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δομήσεως στην περιοχή αυτού».

 

Η παραπάνω μέσα σε « » περίπτ. γ’ έχει προστεθεί με την παρ. 5 άρθρ. 13 ν. 1647/12/19.9.1986 (ΦΕΚ 141 Α’).

 

δ. «Οι μέχρι 2.11.1981 κατασκευασθείσες εγκαταστάσεις σιδηρών δεξαμενών υγρών καυσίμων και λοιπών κατασκευών εντός μόνιμων αποθηκευτικών χώρων των εγκαταστάσεων εναποθηκεύσεως υγρών καυσίμων και υγραερίου των εταιριών πετρελαιοειδών, που καλύπτονται από άδεια λειτουργίας του Υπουργείου Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας, θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες.»

 

Η παραπάνω μέσα σε « » περίπτωση δ’ έχει προστεθεί με την παράγρ. 18 άρθρ.6 του ν. 2052 της 3/5.6.1992 (ΦΕΚ 94 Α’).

 

ε. «Αν πρόκειται για κτίριο που έχει ανεγερθεί σύμφωνα με οικοδομική άδεια, η οποία εκδόθηκε πριν από την ισχύ του παρόντος νόμου, σε γήπεδο που έχει πρόσωπο σε οικοδομική γραμμή, βρίσκεται απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο στα ακραία σημεία του σχεδίου και με το συντελεστή δόμησης της απέναντι εντός σχεδίου περιοχής.»

 

Η παραπάνω μέσα σε « » περίπτωση ε’ προσετέθη με την παρ. 2, άρθρ. 20 του Ν. 2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140 Α’).

 

τότε στον υπολογισμό θεωρούμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο...!!! δηλαδή άν υπάρχει προ του 1955 κτίσμα (νομιμως υφιστάμενο σύμφωνα με τον ΓΟΚ) τότε τσεκάρουμε ΝΑΙ στην ύπαρξη άδειας??????????????????????????? ισχύει κάτι τέτοιο ή λάθος το ερμήνευσα??

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.