Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Όχι έτσι αλλά δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή πέραν αυτής που ανήκει στο άρθρο 23§2 κλπ. Είναι έτοιμη η βεβαίωση από το σύστημα.

Και αφορά μόνο την οριζόντια ιδιοκτησία που εξετάζεις.

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο συζητηση με εμπειρο συμβολαιογραφο μου ειπε οτι μου ειπες και εσυ..δυο βεβαιωσεις ξεχωριστα για καθε οροφο που στο ισογειο βεβαιωνω οτι ειναι προ του 55.αν βεβαια θελει να κανει και συσταση(γιατι εμενα δεν εχει συσταση) τρεις βεβαιωσεις..μια στην αρχη για ολο το ακινητο για την αποδοχη κληρονομιας και αλλες δυο επειτα κατα την συσταση για καθε οροφο

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθεσω μια ακομα ερωτηση για τα κτιρια προ του 55 για τους στασιμους οικισμους ...

 

Πρεπει τα κτιρια να ειναι συννομα με τον Γοκ του 73 (για αποστασεις Δ κτλ) ωστε να δωσουμε βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων....? Η ιδια απορια μου δημιουργειται και για τα προ του 55 αν πρεπει να ειναι συννομα με τον Γοκ του 55 ωστε να εξαιρουνται απο τον 4014...

 

Διοτι απ'οτι γνωριζω αν πηγαιναμε να βγαλουμε στην πολεοδομια Πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος για τετοιες περιπτωσεις αυτα θα επρεπε να ειναι συννομα...

 

Και αν θεωρουνται νομιμα και δεν χρειαζονται τακτοποιηση με τον 4014 εμεις δινουμε βεβαιωση...αλλα ο πελατης με τι σχεδια θα κανει μεταβιβαση...?

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο συζητηση με εμπειρο συμβολαιογραφο μου ειπε οτι μου ειπες και εσυ..δυο βεβαιωσεις ξεχωριστα για καθε οροφο που στο ισογειο βεβαιωνω οτι ειναι προ του 55.αν βεβαια θελει να κανει και συσταση(γιατι εμενα δεν εχει συσταση) τρεις βεβαιωσεις..μια στην αρχη για ολο το ακινητο για την αποδοχη κληρονομιας και αλλες δυο επειτα κατα την συσταση για καθε οροφο

 

Επ, εγώ υπέθεσα πως έχει σύσταση.

Αφού δεν έχει σύσταση θεωρώ πως μπορεί να γίνει με μία βεβαίωση. Και η αποδοχή και η σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, ενα ερώτημα :

 

Σε κτίσμα με οικοδομική άδεια του 1954 βρίσκω ότι στο υπόγειο αντί για 16,8 τ.μ βοηθητικών χώρων, έχει 44 τ.μ. εντός περιγράμματος.

 

Τι κάνω , προχωρω σε βεβαιωση και αναφέρω στις παρατηρησεις ότι υφίσταται προ του 1955 με υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και την άδεια΄του 1954 ?

Edited by antonisk7
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου θέλει να πουλήσει την κατοικία του η οποία είναι παλιά , προ του 55 σύμφωνα με τον ίδιο (στο συμβολαιο αναφέρει απλά ΄΄παλαια λιθοκτιστη κατοικια" ) . Πρέπει να κάνω φάκελο για πιστοποιήση προ του 55 πριν δώσω βεβαίωση νομιμότητας η μπορώ να την δώσω αρκεί απλά να μπορώ να αποδείξω την παλαιότητα αν μου ζητηθεί κάποτε? Το λέω γιατί επείγει το θέμα και η διαδικασία στην πολεοδομία είναι χρονοβόρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.