Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Αδεια μικρής κλίμακας κάνει αναφορά σε κτίριο 100 τ.μ. προϋφιστάμενο του 55. Στην πραγματικότητα ξεχείλωσε και είναι 200τ.μ.

Ο ιδιοκτητης έχει μια βεβαίωση δημαρχου για τα 200 και θέλει να ρυθμίσει άλλες νέες αυθαιρεσίες 50.τ.μ. Σκέφτομαι να πω να ρυθμίσει τα 100 παραπάνω

και τα 50 τα νέα.καθότι η βεβαίωση δημάρχου δεν έχει ισχύη.κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Στην παρ. 5 της εγκ 7646/13/04 αναφέρεται ότι "Δεν απαιτούνται και δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας των κτιρίων, δηλώνονται όμως με σαφήνεια τα σχετικά στοιχεία του ακινήτου στην αίτηση". Άρα με δήλωση του ιδιοκτήτη μπορεί να αναγράφει ότι θέλει στην ΕΕΜΚ. Πόσο σίγουρη μπορεί να είναι η αναγραφόμενη επιφάνεια των 100 τ.μ ;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλύοντας τις τελευταίες ερωταπαντήσεις έμεινα "κάγκελο".... και συγκεκριμένα την Θ-2 ερωτοαπάντηση λέει ότι στον υπολογισμό του προστίμου, εφόσων υπάρχει κτίριο ή τμήμα το οποίο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο σύμφωνα με την παρ.1/αρθρου23 του ΓΟΚ/85 (τροποπ. ΜΕ ν2831/2000), δηλαδή το παρακάτω άρθρο :

 

 

 

τότε στον υπολογισμό θεωρούμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο...!!! δηλαδή άν υπάρχει προ του 1955 κτίσμα (νομιμως υφιστάμενο σύμφωνα με τον ΓΟΚ) τότε τσεκάρουμε ΝΑΙ στην ύπαρξη άδειας??????????????????????????? ισχύει κάτι τέτοιο ή λάθος το ερμήνευσα??

 

 

Κι εγώ έτσι το ερμηνεύω αλλά...

Ωραία, πες ότι βάζουμε ΝΑΙ... Ύστερα στον αριθμό άδειας, τι βάζουμε;;;;!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

Αν καταλαβα καλα, εχω 2 θεματα:

 

1) Να αποδειξω οτι αυτα που αναφερονται στο συμβολαιο του 1990 (πχ. 400 μ2) ειναι προ του 55.

2) Να αποδειξω ποτε εγιναν τα υπολοιπα 100μ2.

 

Κατασκευαστικα, προκυπτει οτι απο τα υπολοιπα 100μ2, τα 50 εγιναν προ του 55 και τα αλλα 50 προσφατα (μετα το 1990 δηλαδη).

 

Η διαδικασια νομιμοποιησης κτισματων προ του 55 στην πολεοδομια, τι ακριβως ειναι?

Πας καποια δικαιολογητικα και σου δινει αδεια νομιμοποιησης η πολεοδομια οπου αναφερονται και τα τετραγωνικα? Σου δινει απλα βεβαιωση περιγραμματος?

Οπότε σε αυτη την περιπτωση ο συντελεστης σου στο φυλλο καταγραφης προστιμου είναι 1;και στην επιλογη που συμπληρωνουμε τον αρ. ο.α. την αφήνουμε κενή;
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι στην άδεια μικρής κλίμακας δεν γίνεται έλεγχος της νομιμότητας του κτιρίου αλλά το περίγραμμα των 100 τ.μ. φαίνεται στο χάρτη της ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Εχω μια περίπτωση λίγο περίπλοκη με την έννοια ότι σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχουν κτίσματα από το 1941 ως το 1990 με διάφορες ΟΑ και διάφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών.

Οι περιπτώσεις των αυθαιρεσιών είναι απλές, αυτό που με "μπερδεύει" λίγο είναι δύο αποθήκες οι οποίες υπάρχουν από το αρχικό κτίσμα του 1941 (περιγράφονται στο πρωτότυπο συμβόλαιο και φαίνονται σε αεροφωτογραφίες) οι οποίες όμως στην πορεία των υπολοίπων αδειών που εκδόθηκαν (1961, 1970, 1976, 1990) φαίνονται μόνο σε αυτή του 1961 (χωρίς Δ.Κ. βέβαια...).

Επειδή ένα τμήμα μπορεί να νομιμοποιηθεί με κανονική άδεια, σκοπεύω στην άδεια της νομιμοποίησης να δείξω αυτές τις αποθήκες ως νομίμως υφιστάμενες προ του '55 και να τις συμπεριλάβω κανονικά σε κάλυψη και δόμηση (έχω περιθώριο). Αρκεί το συμβόλαιο του 1941 και οι αεροφωτογραφίες ή είμαι αρκετά αφελής :confused: και χρειάζεται καμιά τρελή διαδικασία??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Έχω μια περίπτωση προ 55 για να μεταβιβάσει θέλει βεβαίωση μηχανικού. Ο ιδιοκτήτης μου έφερε τη βεβαίωση από την πολεοδομία που λέει το εξής : ότι από τα δικαιολογητικά που προσκομίστηκαν στην υπηρεσία προκύπτει ότι τα κτίσματα της κατοικίας χ μ2, αποθήκης Υ μ2 και στοά Ζ μ2 ιδιοκτησίας .... που βρίσκονται ..........., σε κοινοτική οδό, είναι κτισμένα πριν το 1955 και ως εκ τούτου θεωρείται ότι είναι νομίμως υφιστάμενα.

σ'αυτην την περίπτωση τη βεβαίωση πρέπει να δώσω?????

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάσεις στο σύστημα να διαλέξεις το κείμενο της βεβαίωσης , διαλέγεις το πρώτο πάνω πάνω, το οποίο λέει ότι όλα τα κτίσματα είναι νόμιμα.(σε γενικές γραμμές)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.