Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Το πιο πιθανό είναι να ξέχασες να αναγράψεις την συμφωνηθείσα αμοιβή. Ολοι αυτό το λάθος έχουμε κάνει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι τώρα διάβαζα ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τον Υπολογισμό Νόμιμης Αμοιβής Εξαρτημένου Τοπογραφικού στο τεύχος των Αγρον.Τοπογραφων. Λοιπόν είναι σαφέ ότι οι ελάχιστες απαιτούμενες εργασίες είναι:

1. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΙ/ΤΡΙΓΩΝ.ΣΗΜΕΙΟΝ (Μονάδες =1 σημείο)- Τιμή μονάδος 1950*λ

2. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓ.ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡ.ΔΙΚΤΥΟΥ Ή ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ (Μονάδες =2σημεία)- Τιμή μονάδος: 390*λ

ΣΥΝΟΛΟ: 1*1950*0,23253+2*390*0,23253=634,81 ΕΥΡΏ

Ομολογώ ότι μέχρι τώρα δεν υπολόγιζα το 1, μόνο το 2, κι έτσι οι κρατήσεις τώρα θα είναι πολύ μεγαλύτερες.....

Αν κάποιος έχει άποψη επί του θέματος ας την πει γιατί κανένας τοπογράφος μέχρι τώρα δεν είδα να αναφέρει στο φόρουμ την 1Η ΕΡΓΑΣΊΑ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μονο το 2 υπολογίζω και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω. Οσοι θέλετε να αποδίδετε παραπάνω κρατήσεις έχει άλλες 10 επιλογές να διαλέξετε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τώρα διάβαζα ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τον Υπολογισμό Νόμιμης Αμοιβής Εξαρτημένου Τοπογραφικού στο τεύχος των Αγρον.Τοπογραφων. Λοιπόν είναι σαφέ ότι οι ελάχιστες απαιτούμενες εργασίες είναι:

1. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΙ/ΤΡΙΓΩΝ.ΣΗΜΕΙΟΝ (Μονάδες =1 σημείο)- Τιμή μονάδος 1950*λ

2. ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ/ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓ.ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡ.ΔΙΚΤΥΟΥ Ή ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ (Μονάδες =2σημεία)- Τιμή μονάδος: 390*λ

ΣΥΝΟΛΟ: 1*1950*0,23253+2*390*0,23253=634,81 ΕΥΡΏ

Ομολογώ ότι μέχρι τώρα δεν υπολόγιζα το 1, μόνο το 2, κι έτσι οι κρατήσεις τώρα θα είναι πολύ μεγαλύτερες.....

Αν κάποιος έχει άποψη επί του θέματος ας την πει γιατί κανένας τοπογράφος μέχρι τώρα δεν είδα να αναφέρει στο φόρουμ την 1Η ΕΡΓΑΣΊΑ....

 

Διάβασε τη συζήτηση που έχουμε εδώ αλλά δεν έχει πολλή συμμετοχή να ξεκαθαρίσουμε το θέμα. Εγώ πάντως έγραψα την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

giorgosv διάβασα τη συζήτηση σας, ελπίζω να βγάλετε άκρη. Το θέμα για μένα είναι ότι από τη στιγμή που ο σύλλογος σας δημοσίευσε αυτό το άρθρο, το σωστό είναι έτσι να υπολογίζουμε τις αμοιβές της εξάρτησης...Δεδομένου όμως ότι για τα αυθαίρετα έχω ήδη συμφωνήσει τις αμοιβές μου, το μόνο που αλλάζει είναι οι κρατήσεις μου στη νόμιμη αμοιβή...Έχεις δίκιο πάντως ότι πρέπει να επικαιροποιηθεί το ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Συντάσσομαι με την άποψη του συναδέλφου avgoust στο θέμα.

Μ'αυτά και μ'αυτά, στο τέλος οι κράτήσεις που προκύπτουν επί ποσών τα οποία δεν εισπράττουμε, θα ανέλθουν περίπου στο ποσό της αμοιβής καθαυτής.

Το βρίσκω αστείο αυτό..Αλλωστε πιστεύει κανείς πως θα κριθούν σε οποιαδήποτε φάσηως προς την ορθότητα των επλογών από τον οποιοδήποτε αρμόδιο, οι εργασίες που περιγράφονται αναλυτικά στους υπολογισμούς αμοιβών??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν και έχω κατανοήσει ποιο είναι το σωστό, όπως είπα και παραπάνω κι εγώ το 2 θα υπολογίζω μόνο. Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι αλλά και σε παράδειγμα του ΤΕΕ για οριοθέτηση Αιγιαλού που απαιτείται εξάρτηση μόνο το 2 υπολογίζει να και το link να το δείτε: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/Upgrade2/topografika/2.pdf

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να "παίζω" κ να μπακαλίζω αλλά το όλο θέμα εδώ επαναλαμβάνω είναι οι κρατήσεις και μόνο οι κρατήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αφορά όλους μας διότι με το μπάχαλο που επικρατεί άλλος υπολογίζει την αμοιβή +500€ και άλλος πολύ φθηνότερα με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα προς τους πελάτες.

Γενικά τα λίγα χρόνια που δουλεύω ως ελ.επαγγελματίας μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση πως για την ίδια δουλειά οι αμοιβές που ζητάμε μπορεί να αποκλίνουν τρελλά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι αμοιβές πλέον είναι ούτως ή άλλως πολύ χαμηλότερες από τις νόμιμες. Πιστεύω το καλύτερο θα ήταν να μας δώσει μία κατεύθυνση το ΤΕΕ ή οι σύλλογοι μας ώστε να είναι κοινές τουλάχιστον οι νόμιμες αμοιβές. Αν κάποιος συνάδελφος έχει επικοινωνήσει με το ΤΕΕ για αμοιβή εξαρτημένου τοπογραφικού ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.