Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Καλημέραααααα!!!!

Προσπαθώ εδώ και μια εβδομάδα να καταλήξω κι εγώ σε κάτι αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί περισσότερο. ( αν και θεωρούσα τον εαυτό μου από τους διαβασμένους στον Ν.4014) χαχαχαχαχα!!!!

Οπότε λέω να υποβάλλω κι εγώ το ερώτημα με συγκεκριμένες απορίες.

Πρόκειται για στέγαστρο μεταλλικό σε βιοτεχνικό κτίριο, όχι σε επαφή μαζί του, το οποίο όμως κατασκευάστηκε με μεταλλικό σκελετό και επικαλύπτεται με Panels. Μετά από πολύ κουβέντα θα το δηλώσω με αναλυτικό!!!!!

Και εδώ άρχισαν τα δύσκολα!!!!!

1) Με ποιες τιμές αναλυτικού και με ποιες ποσότητες? ( θα υπολογίσω Kg της μεταλλικής κατασκευής? )

2) Υπάρχει κάποιο excel με αυτά γιατί με το civil δεν καλύπτομαι στις εργασίες σκελετού και τοιχοποιίας

3) Επίσης οι τιμές ΑΤΟΕ που έχω βρει θέλουν επικαιροποίηση? και αν ναι πως?

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, αλλά έχω μπλοκάρει όπως πολλοί συνάδελφοι εδώ μέσα λόγο των πολλών και πολλαπλών απαντήσεων, να μην θεωρηθεί δλδ ότι περιμένω και μασημένη τροφή!!!

Δεν θέλω ούτε να το πιάσω και όλο βρίσκω δικαιολογίες στον εαυτό μου χαχαχαχαχα!!!!

Καλημέρα και πάλι...........

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει αναπάντητα ερωτήματα από συνάδελφους καταθέτω και εγώ τον προβληματισμό μου...

 

Πρασιά που έχει πλέον ολική κάλυψη από κατασκευή με οροφή η οποία ανοίγει και κλείνει και όψη αποτελούμενη από τα γνωστά πανελα τζαμιών που διπλώνουν, τακτοποιείται με τον Ν4014? Πάει με αναλυτικό από όσο ξέρω, αλλά αυτό ισχύει και στην περίπτωση που υπάρχει κυρία χρήση στον στεγασμένο χώρο(τραπεζοκαθισματα ψησταριάς)

 

Συγνώμη για την άγνοια...Οι Κινέζοι λένε καλύτερα να ρωτήσεις και να φανείς μια φορά ηλίθιος, πάρα να μην ρωτήσεις και να είσαι για πάντα...

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγει και κλεινει η οροφη και εχει και πλαινα υαλοπετασματα αυτα γνωσταπου συνανταμε στις καφετεριες που μαζευονται με την βοηθεια οδηγων σε ενα σημειο...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Λογικά με αναλυτικό θα το πας....

Βεβαίως, έχεις και παράβαση πρασιάς και παράβαση κάλυψης. Δεν μπορείς να το βάλεις. Γράψτο στην τεχνική έκθεση....

Από την άλλη, αν ο χώρος είναι "κοινόχρηστος" θέλεις και συναίνεση συνιδιοκτητών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση όπου σε μια 4/όροφη οικοδομή που εξαιρέθηκε με ν1337 υπάρχουν εξώστες στο ισόγειο οι οποίοι είναι εκτός ΡΓ και δεν εξαιρέθηκαν από την κατεδάφιση τότε. Η απόφαση γράφει πως οι εξώστες δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης.

Βέβαια δεν έχουν κατεδαφιστεί ακόμα...

Θεωρώ πως δεν μπορούν να μπουν στον ν4014 αφού είναι αυθαίρετη κατασκευή σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης.

Έχω δίκιο; Γιατί άλλος συνάδελφος τους είπε πως μπορεί να ενταχθεί στον ν4014.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο "άλλος συνάδελφος" δεν είδε το που ήταν η ΡΓ....

 

Αλλά, αφού μάλλον μπήκε στο σχέδιο, γιατί δεν προτείνεις να κάνεις εσύ τη Γ' φάση τώρα (που ..."βλέπεις" και καλύτερα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.