Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση κεντρικού δικτύου οικοδομής με τηλεθέρμανσης


thanar

Recommended Posts

Οι αντεπίστροφες βαλβίδες φυσικά μπαίνουν για να ελέγξουν τη ροή όταν δεν λειτουργούν όλοι οι κυκλοφορητές.

 

Άρα συμφωνούμε.

 

Όσα ανέφερες περί μανομετρικού κυκλοφορητή και ύψους δικτύου, πως μεταφράζονται αν έχουμε ένα δίκτυο χωρίς υψομετρική διαφορά? Δηλαδή λέβητας και σώματα στο ίδιο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποστολή του κυκλοφορητή είναι να "κυκλοφορεί" το νερό στην εγκατάσταση. Και για να το κάνει αυτό απλά πρέπει να υπερνικά τις αντιστάσεις ροής του δικτύου, στο σύνολό του. Δηλ και στην άνοδο και στην κάθοδο και στο επίπεδο.

 

Γιατί πρέπει να εμπλέκουμε θέματα που αφορούν στατική πίεση, δηλ θέματα υψομετρικών διαφορών, που εμφανίζονται σε αντλίες? Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης στα μανόμετρα εκατέρωθεν του κυκλοφορητή? Αυτό, με την επιλογή του κυκλοφορητή, πώς συνδέεται?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

gioban....

Δεν ξέρω φίλε μου αν μιλάς σοβαρά ή κάνεις πλάκα....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

1) Όσα ανέφερες περί μανομετρικού κυκλοφορητή και ύψους δικτύου, πως μεταφράζονται αν έχουμε ένα δίκτυο χωρίς υψομετρική διαφορά? Δηλαδή λέβητας και σώματα στο ίδιο επίπεδο.
2) Επίσης giovan πως μεταφράζονται στην περίπτωση που ένα λεβητοστάσιο είναι στην ταράτσα;

3) Και ποιο μανομετρικό υπολογίζουμε στην περίπτωση που ο κυκλοφορητής είναι δίπλα στο σώμα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να εμπλέκουμε θέματα που αφορούν στατική πίεση, δηλ θέματα υψομετρικών διαφορών, που εμφανίζονται σε αντλίες? Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης στα μανόμετρα εκατέρωθεν του κυκλοφορητή? Αυτό, με την επιλογή του κυκλοφορητή, πώς συνδέεται?

 

Νίκο...

Πολλές φορές τοποθετούμε μανόμετρα μπροστά και πίσω απο τον κυκλοφορητή....

Εδώ έχει δίκαιο ο gioban.

Μετρώντας την διαφορά που προκύπτει ανάμεσα στα δύο μανόμετρα βρίσκεις τον μανομετρικό που δίνει ο κυκλοφορητής και μέσα από το διάγραμμα με τις καμπύλες του κυκλοφορητή μπορείς να βρεις την παροχή.

Βασικά βλέπεις την διαφορική πίεση όλου του δικτύου....

Φυσικά αυτό είναι δύσκολο με τα απλά μανόμετρα του εμπορίου....

Για αυτό και εγώ κάποτε έτσι για την τρέλα σε κάποιες δουλειές που ο πελάτης πλήρωνε έβαζα μανόμετρα γλυκερίνης φ100

Δες εδώ http://udravlikos.gr...ew/giatros3.JPG

 

Η υδροστατική πίεση έχει και αυτή ενδιαφέρον να την παρακολουθήσεις.

Γιατί όταν μπει σε λειτουργία ο κυκλοφορητής το μανόμετρο στην αναρρόφηση θα δεις ότι θα υποχωρήσει....

Και αυτό είναι λογικό....

Γιατί το ουδέτερο σημείο είναι το σημείο σύνδεσης του δοχείο διαστολής που συνήθως είναι στην επιστροφή....

Πόσο θα υποχωρήσει όμως;

Όση είναι η πτώση πίεσης από την αναρόφηση του κυκλοφορητή μέχρι το το δοχείο διαστολής.

Δηλαδή θα σου δείχνει τις αντιστάσεις της σωληνογραμμής, κόμβος κυκλοφορητή έως το δοχείο συν του λέβητα.

Το μανόμετρο στην προσαγωγή θα σου δείξει όλη την υπόλοιπη πίεση.

Είναι από τις περιπτώσεις που ο boz πολύ εύστοχα για μένα έλεγε ότι ο κυκλοφορητής χτίζει θετικό μανομτετρικό .

Στις παλαιές όμως εγκαταστάσεις που είχαμε ανοιχτά δοχεία διαστολής με τον κυκλοφορητή στην επιστροφή και το δοχείο διαστολής στην κατάθλιψη τότε το μανομετρικό χτιζόταν αφαιρετικά ανάποδα.

Για αυτό δεν πέταγαν νερό από την ασφάλεια.

 

Ο φίλος ο aiche μίλησε για εισροή αέρα απο τα εξαρτήματα του λεβητοστασίου....

Αυτό λογικά είναι σχεδόν αδύνατον....

Πως μπορεί να δημιουργηθεί υποπίεση σε κοινά λεβητοστάσια με αντλίες μικρών μανομετρικών όταν είναι καρφωμένη πάνω όλη η υδροστατική πίεση του κτηρίου;

Εκτός αν έχουμε κανα φλάτ κτήριο και δεν λειτουργεί ο αυτόματος ή έχουμε δώσει πολύ μικρό στατικό.

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, φυσικά έχεις δίκιο. Η απορία μου θα έλεγα, ήταν ρητορική. Και αυτό γιατί, η κουβέντα αφορά στην επιλογή κυκλοφορητή στο στάδιο της μελέτης.

 

Με τον τρόπο που γίνεται η ανάλυση του gioban, διαφαίνεται να υπάρχει σύγχυση μεταξύ ορισμών περί "μανομετρικού" και "γεωδαιτικού" ύψους.

 

Τι σημασία έχει το υψηλότερο τμήμα της εγκατάστασης? Όσο νερό μεταφέρει ο κυκλοφορητής στο υψηλότερο τμήμα της εγκατάστασης, άλλο τόσο μεταφέρεται καθοδικά, συγχρόνως. Κυκλοφορία σε κλειστό κύκλωμα υπάρχει, όχι άντληση σε ανοιχτό.

 

Πιστεύω, ότι έχω τις ενστάσεις που έχω, σε καθαρά εκφραστικό επίπεδο, γιατί η διατύπωση είναι τέτοια που μου δημιουργεί ασάφειες.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Αν η ελεύθερη στάθμη της ανοιχτής δεξαμενής αναρρόφησης είναι Za και η ελεύθερη στάθμη της ανοιχτής δεξαμενής κατάθλιψης είναι Zb έχουμε μια εξίσωση για την ολική υδραυλική αντίσταση της γραμμής του ανοιχτού κυκλώματος ΔP που περιέχει τον όρο ΔΖ.

Ακόμα και αν το ΔΖ = 0 ισχύει η ίδια εξίσωση. Εννοείται ότι τα Ζa και Ζb είναι σταθερά και το ΔPadd = 0.

 

Τώρα αν η τελική έξοδος της σωλήνωσης βρίσκεται στην δεξαμενή Α και η δεξαμενή Β είναι ανύπαρκτη δεν θα είναι σαν να έχω ένα κλειστό υδραυλικό κύκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και εγώ κάποτε έτσι για την τρέλα σε κάποιες δουλειές που ο πελάτης πλήρωνε έβαζα μανόμετρα γλυκερίνης φ100

Δες εδώ http://udravlikos.gr...ew/giatros3.JPG

Αν θες ακριβεια στη μέτρηση πριν και μετα τον κυκλοφορητη, καλύτερα να χρησιμοποιεις το ίδιο μανομετρο, συνδέοντας το με βανες πριν και μετά τον κυκλοφορητή.

Ανοιγοκλεινοντας τις βανες, επιλέγεις που θα μετρήσεις την πιεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.