Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση κεντρικού δικτύου οικοδομής με τηλεθέρμανσης


thanar

Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά τα διαγράμματα, αλλά αφού ο thanar έχει κατεβάσει 8 παροχές από τα διαμερίσματα, η επιλογή ενός κυκλοφορητή μόνο προβλήματα θα δημιουργούσε. Το σύστημα που πρότεινα το εφαρμόζει σε όλα τα κτίριά του ο ΟΤΕ, σε κοινό δίκτυο ψύξης - θέρμανσης με fan coils, εδώ και δεκαετίες. Πρέπει ακόμη να καταλάβουμε ότι ο κυκλοφορητής είναι μία πολύ μικρή αντλία, με χαμηλό μανομετρικό και όχι κάτι το τρομακτικό. Σκεφτείτε σας παρακαλώ πώς υπολογίζεται η πτώση πίεσης στα δίκτυα θέρμανσης και αν μας ενδιαφέρει η πτώση πίεσης στον εναλλάκτη, με κυκλοφορητές τοποθετημένους στην προσαγωγή. Σε αντίστοιχη μελέτη, υπολογίζεται η πτώση πίεσης στο λέβητα; Η πίεση αναρρόφησης του κυκλοφορητή είναι δεδομένη, αφού έχουμε κλειστό κύκλωμα (εδώ 4 όροφοι + πυλωτή + υπόγειο, άρα 6x3 = 18μ = 1,8 bar & 0,7 bar ακόμη στον αυτόματο πλήρωσης, περίπου 2,5 bar. Από αυτή την πίεση θα αφαιρέσουμε την πτώση πίεσης στον εναλλάκτη!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε giovan ακόμα δεν έχω καταλάβει τι μας γράφεις....

Φυσικά υπολογίζουν οι μηχανικοί την πτώση πίεσης στους λέβητες...

Εδώ υπολογίζουν την πτώση πίεσης ακόμα και σε μία βάνα.... Τους λέβητες δεν θα υπολογίζουν που μπορεί να έχουν πτώση πίεσης πάνω από 500 χιλιοστά...

Το κάνει αυτόματα το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν.

 

Εδω οι επιτοιχοι λέβητες αερίου στα διαγράμματα των κυκλοφορητών δίνουν το διαθέσιμο μανομετρικό μετά τον λέβητα.

 

Η πίεση αναρρόφησης του κυκλοφορητή είναι δεδομένη, αφού έχουμε κλειστό κύκλωμα (εδώ 4 όροφοι + πυλωτή + υπόγειο, άρα 6x3 = 18μ = 1,8 bar & 0,7 bar ακόμη στον αυτόματο πλήρωσης, περίπου 2,5 bar. Από αυτή την πίεση θα αφαιρέσουμε την πτώση πίεσης στον εναλλάκτη!!)

 

Αυτό είναι η στατική πίεση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την μπλέκεις...

Ακόμα και αυτή η στατική πίεση στην αναρρόφηση μεταβάλετε όταν δουλεύει η αντλία ανάλογα με το που είναι τοποθετημένο το δοχείο διαστολής.

 

 

Ο Μίλτος μου έγραψε παραπάνω.

Βάλε σε ένα διάγραμμα τις καμπύλες του κυκλοφορητή στις 3 περιπτώσεις

α)Σταθερών στροφών

β)DPc

γ)DPv

Βάλε τώρα και δυο καμπύλες δικτύων. Μία που περιγράφει την κατάσταση όταν δουλεύει μόνο ένας κυκλοφορητής και μία για την περίπτωση που δουλεύουν επιπλέον και κυκλοφορητές άλλων διαμερισμάτων. Δες ποιος κυκλοφορητής είναι πιο ευνοϊκός.

 

Συνήθως λέμε ότι θέλουμε κυκλοφορητές με επίπεδη καμπύλη, τώρα όμως χρειαζόμαστε όσο γίνεται πιο απότομη καμπύλη.

 

Εχει απόλυτο δίκαιο....

Δεν κάνει να είναι inverter οι μικροί όπως έγραψα εγώ ότι μπορεί να κάνει.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετούμε τον κυκλοφορητή στην προσαγωγή δεν υπολογίζουμε την πτώση πίεσης στο λέβητα ή στον εναλλάκτη, γιατί δεν επηρεάζει το μανομετρικό του. Αντίθετα υπολογίζουμε την πτώση πίεσης σε ότι συναντάμε μέχρι το τέλος του δυσμενέστερου κλάδου (σωλήνες, βάνες, βαλβίδες, σώματα κλπ). Φίλε μου, έχεις δυστυχώς μπερδέψει την παροχή με την πίεση. Η παράλληλη λειτουργία πολύ περισσότερο επηρεάζει την παροχή (τη ροή) γι αυτό βάζουμε αντεπίστροφες βαλβίδες ανάμεσα στο συλλέκτη και τους κυκλοφορητές. Το δοχείο διαστολής στην επιστροφή. Για το στατκό ύψος δες τον τρόπο υπολογισμού κλειστού δοχείου διαστολής της reflex. Επειδή 23 χρόνια ασχολούμε με τη θέρμανση, κανένα πρόγραμμα δεν υπολογίζει κάτι σωστά, όταν εσύ δώσεις λάθος δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετούμε τον κυκλοφορητή στην προσαγωγή δεν υπολογίζουμε την πτώση πίεσης στο λέβητα ή στον εναλλάκτη, γιατί δεν επηρεάζει το μανομετρικό του.

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω;

 

Σε έναν κλειστό βρόχο, οι απώλειες δεν επηρεάζονται από την θέση του κυκλοφορητή... είναι πάντα ίδιες και αφορούν το σύνολο του βρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου είπα ποιος είναι ό τρόπος της εξαερώσεις στη περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω και σαν μάστορας που έχει πέσει πολλές φορές σε αυτή στην περίπτωση δεν το συζητάω....

Φαντάσου κάθε φορά που θέλεις να επέμβεις στην βαλβίδα ασφαλείας στο δοχείο διαστολής στον κυκλοφορητή να πρέπει να παίρνεις αμπάριζα όλα τα διαμερίσματα να εξαερώνεις...

Και φαντάσου να έχεις και πολλά διαμερίσματα.

 

Πολλές φορές και χωρίς να επέμβεις εσύ σαν μάστορας στα εξαρτήματα που λες αν εισέρχεται ατμοσφαιρικός αέρας στο θερμοϋδραυλικό κύκλωμα λόγω υποπίεσης οι ένοικοι των διαμερισμάτων κάνουν μόνοι τους την εξαέρωση των σωμάτων τους γιατί ενώ από τους σωλήνες περνάει το θερμό νερό αυτά είναι παγωμένα. Μόλις πεταχτεί από την βάννα εξαέρωσης το θερμό νερό την κλείνουν.

Αν τα εξαερώνουν σχεδόν κάθε μέρα θα κυνηγήσουν τους υπεύθυνους σχεδιασμού του κυκλώματος θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετούμε τον κυκλοφορητή στην προσαγωγή δεν υπολογίζουμε την πτώση πίεσης στο λέβητα ή στον εναλλάκτη, γιατί δεν επηρεάζει το μανομετρικό του. Αντίθετα υπολογίζουμε την πτώση πίεσης σε ότι συναντάμε μέχρι το τέλος του δυσμενέστερου κλάδου (σωλήνες, βάνες, βαλβίδες, σώματα κλπ). Φίλε μου, έχεις δυστυχώς μπερδέψει την παροχή με την πίεση. Η παράλληλη λειτουργία πολύ περισσότερο επηρεάζει την παροχή (τη ροή) γι αυτό βάζουμε αντεπίστροφες βαλβίδες ανάμεσα στο συλλέκτη και τους κυκλοφορητές. Το δοχείο διαστολής στην επιστροφή. Για το στατκό ύψος δες τον τρόπο υπολογισμού κλειστού δοχείου διαστολής της reflex. Επειδή 23 χρόνια ασχολούμε με τη θέρμανση, κανένα πρόγραμμα δεν υπολογίζει κάτι σωστά, όταν εσύ δώσεις λάθος δεδομένα.

 

Τι να κάνουμε φίλε gioban... σχεδόν όλα που μου περιγράφεις παραπάνω για μένα είναι λάθος....

Αλλιώς τα έχω μάθει εγώ και δεν νομίζω ότι μέσα σε ένα τόπικ μπορούμε να κάτσουμε και να αναλύσουμε τόσα πολλά θέματα...

 

Επιγραμματικά θα σου πω πως τα έχω μάθει εγώ.

  • Τα ανεπίστροφα τοποθετούνται για να ανακόψουν την ανάποδη ροή.. Νομίζω στο έγραψε και ο Μίλτος.

  • Τα ανεπίστροφα ανακόπτουν επίσης το φαινόμενο της κατσαρόλας από την προσαγωγή πράγμα που δεν είναι και τόσο σπουδαίο στην θέρμανση όσο στα ηλιακά .

  • Ο κυκλοφορητής μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε στο κύκλωμα άμα αυτό είναι κλειστό... Στο έγραψε και ο Αλέξης.

  • Πίστεψε με... την παροχή με την πίεση δεν την έχω μπερδέψει καθόλου. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που δεν ξέρω αλλά αυτά τα δύο κάπως τα έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου.

  • Τα δοχεία διαστολής προτιμάμε να τοποθετούνται στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή ώστε το ουδέτερο σημείο της εγκατάστασης να είναι στην αναρόφηση και να αποφεύγεται να εμφανιστεί αρνητική πίεση στο υξηλότερο σημείο της εγκατλαστασης και να μπαίνει αέρας στο δίκτυο. Αλλά και στην προσαγωγή να είναι μικρό το κακό...

Δεν μπορώ να μπω σε άλλες λεπτομέρειες γιατί το θέμα είναι τεράστιο και έχει συζητηθεί και αναλυθεί σε αμέτρητες σελίδες από πολλούς μηχανολόγους παρέα μάλιστα και με τον Χρήστο από την Wilo.

Για την ιστορία θα πω ότι παρέα Χρήστο στο εργαστήριο της Wilo... που έχει χτίσει μόνος του... κάναμε πειράματα και δοκιμάσαμε αρκετές εκδοχές τοποθέτησης του δοχείου διαστολής και παρακολουθήσαμε την συμπεριφορα του δικτύου....

Αν και μας ενδιέφερε πιο πολύ να βγάλουμε συμπεράσματα για την συμπεριφορά του δικτύου όταν έχουμε ανοιχτό δοχείο διαστολής.

Όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα σε γειτονικό φόρουμ θα βρει απίστευτες πληροφορίες επί του θέματος.

 

Σχετικά με τα προγράμματα....Ειναι στο μόνο που θα συμφωνήσω...Μάλιστα το έχω γράψει πολλές φορές....

Αν κάποιος δεν ξέρει θέρμανση ένα μικρό σφάλμα στα δεδομένα μπορεί να βγάλει αλλού για αλλού την μελέτη μέσο προγραμμάτων και να μην το πάρει χαμπάρι.

 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα φίλε gioban διάβασε ότι έχω γράψει εδώ http://www.monachos....p?TOPIC_ID=2697 και αν έχεις αντιρρήσεις το συζητάμε....

Μόνο μην μου λες για χρόνια εμπειρίας όταν πάμε να κατανοήσουμε φυσική ,θερμοδυναμική, και ροή....

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η εμπειρία...

Και εγώ έχω 20 χρόνια εμπειρία αλλά δεν λέει τίποτα αυτό.

 

Εγω δεν έχω να πω τίποτα άλλο πάνω στο θέμα. Νομίζω ότι θα πρέπει να ακούσουμε τους μηχανολόγους.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές και χωρίς να επέμβεις εσύ σαν μάστορας στα εξαρτήματα που λες αν εισέρχεται ατμοσφαιρικός αέρας στο θερμοϋδραυλικό κύκλωμα λόγω υποπίεσης οι ένοικοι των διαμερισμάτων κάνουν μόνοι τους την εξαέρωση των σωμάτων τους γιατί ενώ από τους σωλήνες περνάει το θερμό νερό αυτά είναι παγωμένα. Μόλις πεταχτεί από την βάννα εξαέρωσης το θερμό νερό την κλείνουν.

Αν τα εξαερώνουν σχεδόν κάθε μέρα θα κυνηγήσουν τους υπεύθυνους σχεδιασμού του κυκλώματος θέρμανσης.

 

Μπερδευτήκαμε φίλε aiche...

Για τι πράγμα μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Giovan, παραπάνω αναλύσαμε πλήρως την αναγκαιότητα των αντεπίστροφων. Αν διαφωνείς κάπου, υπέδειξε το συγκεκριμένο σημείο να το ξανασυζητήσουμε. Είμαστε όλο αυτιά. Από την παρακάτω φράση δεν καταλαβαίνω τίποτα:

 

Η παράλληλη λειτουργία πολύ περισσότερο επηρεάζει την παροχή (τη ροή) γι αυτό βάζουμε αντεπίστροφες βαλβίδες ανάμεσα στο συλλέκτη και τους κυκλοφορητές.

 

Επίσης, που μπέρδεψε ο aithilenio την παροχή με την πίεση? Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά του.

 

Δες και το σχόλιο του AlexisPap για τις αντιστάσεις του βρόγχου. Είχα αναφέρει πιο πριν και ένα παράδειγμα με την σχεδόν κλειστή βάνα στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

.... Η πίεση αναρρόφησης του κυκλοφορητή είναι δεδομένη, αφού έχουμε κλειστό κύκλωμα (εδώ 4 όροφοι + πυλωτή + υπόγειο, άρα 6x3 = 18μ = 1,8 bar & 0,7 bar ακόμη στον αυτόματο πλήρωσης, περίπου 2,5 bar. Από αυτή την πίεση θα αφαιρέσουμε την πτώση πίεσης στον εναλλάκτη!!)

 

Και η δική μου απορία είναι ίδια με του aithylenio. Η στατική πίεση (που περιγράφεις με το ύψος του κτιρίου) πώς εμπλέκεται με το μανομετρικό, που είναι κομμάτι της εδώ κουβέντας?

Παλιότερα, είχα ακούσει έναν πωλητή να υπολογίζει έτσι κυκλοφορητή για έναν υδραυλικό, αλλά δεν έδωσα σημασία, γιατί άντε να εξηγείς ότι η μια πίεση με την άλλη δεν έχουν καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να ξεφύγει κάποιος από τη θεωρία και να κάνει τις γνώσεις του πράξη. Οι αντεπίστροφες βαλβίδες φυσικά μπαίνουν για να ελέγξουν τη ροή όταν δεν λειτουργούν όλοι οι κυκλοφορητές.

 

Στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης το γέμισμα της εγκατάστασης, αλλά και η διατήρηση της πίεσης λειτουργίας, γίνεται με τον αυτόματο πλήρωσης και την αρχική πίεση του δοχείου διαστολής, που ελάχιστοι λαμβάνουν υπόψη τους. Εδώ μπαίνει το στατικό ύψος. Η δουλειά του κυκλοφορητή είναι να ανεβάσει το ζεστό νερό στο δυσμενέστερο σημείο της εγκατάστασης. Έτσι δεν υπολογίζουμε το μανομετρικό; Άρα, όταν έχω έναν κυκλοφορητή τοποθετημένο στην προσαγωγή, ο υπολογισμός του μανομετρικού έχει να κάνει με τις απώλειες πίεσης που θα συναντήσει η συγκεκριμένη παροχή νερού, μόνο στην άνοδο μέχρι το δυσμενέστερο σημείο ( εδώ ίσως κάποιο boiler στο πατάρι του τελευταίου ορόφου). Η κάθοδος επιτυγχάνεται με τη βαρύτητα & την πίεση λειτουργίας του κλειστού κυκλώματος. Όταν το σύστημα είναι σε ακινησία, η πίεση στο λεβητοστάσιο, δεν θα είναι περίπου 2,5 bar; Η πίεση στην έξοδο του εναλλάκτη δεν θα είναι 2,5 - (πτώση πίεσης στον εναλλάκτη), που είναι και η ένδειξη του μανομέτρου στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή; Σε μια σωστή εγκατάσταση τοποθετούμε δύο μανόμετρα, πριν και μετά τον κυκλοφορητή, για να βρούμε το πραγματικό μανομετρικό του, ώστε με βάση την καμπύλη λειτουργίας, να υπολογίσουμε την πραγματική παροχή νερού και αν πρέπει, να την επηρεάσουμε (με ρυθμιστική βαλβίδα).

 

Πότε δεν τοποθετούμε τον κυκλοφορητή στην επιστροφή, παρά μόνο σε λέβητες στερεών καυσίμων, όπου δεν μπορούμε να ελέγξουμε με ασφάλεια τη φλόγα, γιατί επιβαρύνουμε με την πτώση πίεσης του λέβητα, τον κυκλοφορητή. Επίσης, πότε δεν τοποθετούμε το δοχείο διαστολής στην προσαγωγή, γιατί η αρχική του πίεση είναι μικρότερη από την πίεση του δικτύου, μετά τον κυκλοφορητή, λόγω μανομετρικού, με αποτέλεσμα να πιέζεται επιπλέον η μεμβράνη του και να μη λειτουργεί σωστά. Φίλε aithylenio, δεν είμαι υδραυλικός, αλλά μηχανολόγος μηχανικός ΑΠΘ, αλλά μάλλον μιλούμε την ίδια γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.