Μετάβαση στο περιεχόμενο

γραμμές με πάχος


alexaras

Recommended Posts

καλημέρα .ηθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς πως μπορούμε να κανουμε στο autocad γραμμες χοντρες πχ όπως σς ζωγραφική οποιουδήποτε πάχους αλλά διευκρινίζω να φαινοντε χοντρές οταν σχεδιάζοντε .το λέω γιατι υπάρχει κ ο κλασσικός τρόπος να φαινοντε μόνο στην εκτύπωση.μου χρειάζοντε σε ένα πολεοδομικό σχεδιο για να δέιξψ δρόμους ,ποταμια, κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε το πάχος που θες στη γραμμή και πάτα το κουμπί LWT που είναι κάτω από την επιφάνεια σχεδίασης (εκεί που λέει SNAP, GRID κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Allora collegga, visto che i sono laureato e tu laureandi dallo stesso paese

 

στο κάτω μέρος της οθόνης στο AutoCad, υπάρχουν οι ενδείξεις SNAP, GRID, κλπ., ένα απο αυτά είναι και το LWT, κάνε κλικ απάνω του και στη συνέχεια πήγαινε στο κουτί με το πάχος των γραμμών και επέλεξε παχος γραμμής μεγαλύτερο απο το ή ισο των 0.30mm

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο ορίζεις πάχος εκτύπωσης (πχ ο.6mm στο χαρτί). Αν θέλεις να φτιάχνεις "παχιές" γραμμές με συγκεκριμένη διάσταση (πχ 0.2m στην πραγματικότητα) οι οποίες θα τυπωθούν υπό κλίμακα, τότε να χρησιμοποιήσεις polyline με πάχος (width).

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αφού φτιάξεις ένα polyline, από το properties να αλλάξεις το global width.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σωστή η παρατήρηση από τον Στέφανο. Προσωπικά δεν ασχολούμαι με width γιατί έτσι κι αλλιώς την οπτική διαφοροποίηση πάχους την καταλαβαίνω από τα χρώματα που έχω ορίσει στο κάθε layer (βέβαια δεν μου αρέσει το τσίρκο που έχουν πολλοί που δουλεύουν με ctb - άσπρο, καναδυο αποχρώσεις του μπλε και μπεζ είναι μια χαρά) . Βέβαια το LWT δίνει απλώς μια αίσθηση του διαφορετικού πάχους και δεν είναι προεπισκόπιση εκτύπωσης.

 

Στο μενού εκτύπωσης βέβαια υπάρχει και η επιλογή να σχεδιάζονται και τα Linewights υπό κλίμακα αλλά δεν αξίζει κατ'εμέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Με αυτό τον τρόπο ορίζεις πάχος εκτύπωσης (πχ ο.6mm στο χαρτί). Αν θέλεις να φτιάχνεις "παχιές" γραμμές με συγκεκριμένη διάσταση (πχ 0.2m στην πραγματικότητα) οι οποίες θα τυπωθούν υπό κλίμακα, τότε να χρησιμοποιήσεις polyline με πάχος (width).

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αφού φτιάξεις ένα polyline, από το properties να αλλάξεις το global width.

 

Καλησπέρα. 

 

 

Υπάρχει περίπτωση να ορίσω το πάχος της γραμμής από την πλευρά που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

 

.. από την πλευρά που θέλω?

 

τι εννοείς πλευρά?

 

 

 

(βάλε σε παρακαλώ την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς πλευρά?

 

 

 

(βάλε σε παρακαλώ την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.)

 

για παράδειγμα, έχω το περίγραμμα ενός τετραγώνου και όταν δίνω πάχος γραμμής 0.8 να προσδιορίζω το πάχος να είναι εσωτερικά ή εξωτερικά. Και όχι να το μοιράζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.