Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

Όταν υπάρχει καλή θέληση όλα μπορούν να γίνουν!!!

Για τις ρυθμίσεις του 3843 πήρα εξουσιοδοτήσεις από ολόκληρη την ...υφήλιο!

Αυστραλία, Γερμανία, Νότιος Αφρική, Αγγλία, Γαλλία, Κύπρος, Ρωσία κ.λπ. Χαρά που είχαν οι πρεσβείες και τα προξενεία για το γνήσιο της υπογραφής.

Μέχρι από πετρελαιοφόρο στον Ινδικό με θεώρηση γνησίου από τον καπετάνιο μου έστειλαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που στην σύσταση ιδιοκτησίας και στα σχέδια που τη συνοδεύουν ο διάδρομος φαίνεται κλεισμένος, τότε τι γίνεται; Γιατί ιδιοκτησιακά φαντάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης έχει αγοράσει τα τετραγωνικά αυτά εν γνώση των λοιπών ιδιοκτητών... και αφού η σύσταση ορίζει τα όρια κάθε ιδιοκτησίας, τότε μήπως υπάρχει περίπτωση να τακτοποιείται κανονικά από τον έναν και μόνο;

Έχω 4 αντίστοιχες περιπτώσεις και έχω "κολλήσει" - καθώς η συναίνεση είναι ένα όνειρο ειδικά για κάποιες από αυτές...

(και αν δεν δοθεί συναίνεση; μπορεί να τακτοποιηθούν άλλες αυθαιρεσίες που υπάρχουν στο ακίνητο; και να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης; )

 

χαος.

Edited by sotkouv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν ειναι να παρω συναινεση απο ολη την οικοδομη δεν παω να βγαλω μια αδεια μικρης κλιμακας εσωρετικων διαρυθμισεων που ειναι και δωρεαν?επισης αυτα τα τετραγωνικα δεν ειναι υπερβαση δομησης αφου μετρουσαν στο συντελεστη!ειχα την εντυπωση οτι οτι δεν ειναι υπερβαση πρεπει να τα βολεψουμε με αδεια είτε μικρης κλιμακας ειτε κανονικη ειτε ενημερωση φακελου αν ειναι ακομα ανοιχτος!!! οι εσωτερικοι χωροι σε μια οικοδομη δεν εξεταζονται σε αυτο το νομο!απλα πιστευουμε οτι δηλωνοντας τους και πληρωνοντας τους μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση!αυτο ειναι λαθος!ειναι κοινοχρηστα μετρα που πρεπει να δειχθουν σωστα στα σχεδια της πολεοδομιας. αν αυτο δεν ειναι εφυκτο τοτε πρεπει να εχουμε σαν τελευταια λυση την δηλωση του 4014 χωρις συναινεση και τα δικαστηρια ας αποφανθουν για τις ιδιοκτησιακες διαφορες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δε θα ζητηθεί από το υπουργείο αλλά αν δεν υπάρχει, οι υπόλοιποι (συν)ιδιοκτήτες μπορούν να διεκδικήσουν το (τακτοποιηθέν) μέρος που τους αναλογεί. Είναι σαν να ανήκει σε όλους μαζί και είναι και τακτοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πρέπει να υπάρχει. Αλλα είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει οι άλλοι μπορούν να το διεκδικήσουν στο δικαστήριο ακόμα και αν έχουν δώσει τη συναίνεση τους.

 

Απλά άμα πάρει συναίνεση σημαίνει ότι δεν θα έχουν πρόβλημα και αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πως να το διεκδικησουν αν δωσαν συναινεση αρχικως?

 

Η ερωτηση μου ειναι αλλη...

Τι γινεται οταν ενας ιδιοκτητης δωσει συναινεση για ρυθμιση και μετα πουλησει την ιδιοκτησια του σε αλλον?

Ο αλλος που προφανως δε θα ειναι ενημερωμενος, μπορει να κινηθει δικαστικως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.