Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αποτύπωσης στο λογισμικό ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγώ κάνω την εξής διαδικασία.

Στους χώρους δηλώνω

1. Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 με επιφάνεια όση μπαίνει στην ρύθμιση

2. Κατοικία <=40 τμ (παράδειγμα) με επιφάνει όση μπαίνει στην ρύθμιση

 

Μετά στις κύριες εργασίες

1. Αποτύπωση -> αρχιτεκτονικά με προϋπολογισμό του 2 παραπάνω ή τον συνολικό προϋπολογισμό αν έχω παραπάνω χώρους που μπαίνουν στην ρύθμιση

2. Μελέτη -> Εργσίες για ρυθμίσεις Ν4014/2011

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε περίπτωση πολυκατοικίας διαμερισμάτων κατοικιών όπου οι συνιδιοκτήτες (λογω οικογενειακης οικοδομής) συναινουν για ρύθμιση κλειστού χώρου στη πυλώτη, αλλά κάποια από τα διαμερισμάτα έχουν αυθαιρέσιες (κλεισμένα μπαλκόνια) που επηρεάζουν στη δόμηση κάλυψη και δεν θέλουν να τα εντάξουν στη ρύθμιση. Κατά τη σύνταξη του διαγράμματος κάλυψης πως κατά τη γνώμη σας θα αντιμετωπιστεί; Απόκρυψη των αυθαιρεσιών του κτιρίου πλήν αυτής της πυλωτής ή εντοπισμός και των άλλων εξωτερικών αυθαιρεσιών που επηρεάζουν δόμηση κάλυψη και καταγραφή τους ;

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αφού πάμε ανά αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες, μπορεί ο Pavlos33 να ρυθμίσει την κλειστή πυλωτή και να αγνοήσει τα υπόλοιπα από πάνω της. Να εξηγήσει βεβαίως στους πελάτες ότι η τακτοποίηση της πυλωτής δεν θα έχει νόημα αν αφήσουν ατακτοποίητες τις αυθαιρεσίες των διαμερισμάτων γιατί δεν θα μπορούν στο μέλλον να τα μεταβιβάσουν. Αν το κατανοήσουν αυτό έχει καλώς, αν όχι τότε θα πάει και θα ελέγξει την κλειστή πυλωτή ως ανεξάρτητη λειτουργικά ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Συνάδελφοι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ των αποκρύψεων Μανώλη.Απλά σκεπτόμενος ότι αφού μεταβιβάζεται τμήμα του κτιρίου-λειτουργικά ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα (κατοικία στη πυλωτή) με ποιον τρόπο στη συνέχεια θα αντιμετωπιστεί το δ. κάλυψης και αν θα απαιτηθεί αποτύπωση και στους ορόφους με τα διαμερίσματα τα οποία έχουν παρανομίες για να εμφανιστούν στο Δ. Κάλυψης.

 

letom: Συμφωνώ με την προσέγγιση και ήταν το πρώτο πράγμα που ανέφερα στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων ότι δεν θα μπορούν να τα μεταβιβάσουν μελλοντικά. Όμως δεν ήθελαν για οικονομικούς λόγους να προχωρήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Είναι και δική μου απορία. Αφού στην β΄φάση υποβάλλουμε και Δ.Κ. πως θα αγνοήσουμε τις υπερβάσεις των άλλων ορόφων - ιδιοκτησιών; Τι γράφουμε σ΄αυτό το έρμο το Δ.Κ. Τις αυθαιρεσίες του πελάτη μας και τα υπόλοιπα όλα καλά όλα ωραία; Τότε δεν υπογράφουμε ψευδές Δ.Κ.; Και αν χρειάζεται να αναφέρουμε και τα υπόλοιπα, τότε τι αποτύπωση θα κάνουμε; Με τι αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Είναι και δική μου απορία. Αφού στην β΄φάση υποβάλλουμε και Δ.Κ. πως θα αγνοήσουμε τις υπερβάσεις των άλλων ορόφων - ιδιοκτησιών; Τι γράφουμε σ΄αυτό το έρμο το Δ.Κ. Τις αυθαιρεσίες του πελάτη μας και τα υπόλοιπα όλα καλά όλα ωραία; Τότε δεν υπογράφουμε ψευδές Δ.Κ.; Και αν χρειάζεται να αναφέρουμε και τα υπόλοιπα, τότε τι αποτύπωση θα κάνουμε; Με τι αμοιβή;

 

και συνεχίζω τον προβληματισμό με το εξής ερώτημα. Αν υποτεθεί ότι συντασσουμε το σωστο διάγραμμα κάλυψης ουσιαστικά δεν "καίμε" και τους ιδιοκτήτες που δεν επιθυμούν να ενταχθούν στη ρύθμιση;

Και μια δεύτερη σκέψη. Πως θα αποτυπωθούν οι παρανομίες στα διαμερίσματα των άλλων συνιδιοκτήτων; Δεν είναι υποχρεωμένοι να συνδράμουν στη προσπάθεια. Δε ξέρω αλλά η διαίσθηση μου λεει ότι μας περιμένουν "εκπλήξεις" στη β φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αλλά η διαίσθηση μου λεει ότι μας περιμένουν "εκπλήξεις" στη β φάση.

 

Και λίγα σου λέει η διαίσθησή σου! Όχι απλά "εκπλήξεις", αλλά ξύλο και προπηλακισμούς προβλέπει η δική μου διαίσθηση! Για αυτό λέω ας προσέχουν πολύ τι δουλειές παίρνουν όσοι το πήραν "ζεστά" το θέμα, γιατί προβλέπω να ξεπερνούν τα όρια της απόγνωσης όταν θα έρθει η ώρα των "μελετών" και θα είναι τα χέρια τους δεμένα... Είναι πολύ σκ@τοδουλειά αυτή τελικά...

Link to comment
Share on other sites

tapanag: Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου και νομίζω συνάδελφοι ότι το υπουργείο πρέπει άμεσα να μαζέψει τις ερωτοαπαντήσεις και τις σωστές να τις εντάξει νομοθετικά και να εκδόσει εγκυκλιούς ή τροπολογία του Νόμου και ότι άλλο μας κατοχυρώνει.

Ως πότε θα συνεχίζεται το παιχνίδι "θάρρος ή αλήθεια" με τα πακέτα απαντήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.