Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές Ζώνης στα ΕΝΤΟΣ σχεδίου


Recommended Posts

Στον Καποδίστρια αποκλείεται να άνηκε σε μία τοπική κοινότητα, αφού αυτές δημιουργήθηκαν με τον Καλλικράτη.

Προφανώς άνηκε σε ένα τοπικό διαμέρισμα, το οποίο έχει μεγάλη πιθανότητα να "μετονομάστηκε" σε τοπική κοινότητα.

Εκεί θα ελέγξεις. Και αφού δεν υπάρχει προκαθορισμένη τιμή ζώνης στην τοπική (ή δημοτική κοινότητα) θα πας με την ελάχιστη της Περιφερειακής Ενότητας.

Όλα αυτά άμα είσαι σε Ηπειρωτική Ελλάδα, Κρήτη και Εύβοια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απο οτι καταλαβαινω πο αυτο μου λες παω συμφωνα με τον Καλλικρατη κι οχι οτι ισχυε με Καποδιστρια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, να ρωτήσω για μια επιβεβαιωση για ΤΖ εντός σχεδίου, εκτός ΑΠΑΑ

 

προκειται για την επέκταση Χαριλάου, πρωην 5ο διαμ Θεσσαλονικης

σήμερα ανήκει στη δημοτική κοινότητα Θεσσαλονίκης.

Πάω με την ελαχιστη 1050Ε;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με την ελάιχστη της δημοτικής κοινότητας στην οποία ανήκει (δηλ το 50 Δημοιτκό Διαμέρισμα Θες/νίκης) . Είσαι σίγουρος ότι ανηκει στο δήμο θεσσαλονίκης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κανένας να μού πεί άν ξέρει τί τιμή ζώνης παίρνω γιά εντός σχεδίου στό παλιό χωριό Φούρκας στόν Δήμο Κασσανδρινού στήν Χαλκιδική? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο gsis αναφέρει δημοτικά διαμερίσματα. Όταν εμείς ψάχνουνε τοπική κοινότητα τα αντιστοιχίζουμε με τα τοπικά διαμερ. αν έχω καταλάβει σωστά http://el.wikipedia....%B7%CF%84%CE%B1

 

Δήμος Κασσανδρηνού υπάρχει πλέον? Δήμος Κασσάνδρας είναι. Στο τοπικό διαμέρισμα-τοπική κοινότητα Κασσανδρηνού μήπως. Αφού είσαι Παλαιά Φούρκα εντός σχεδίου to τοπικό ή δημοτικό διαμέρισμα ποιο είναι? Αν είναι το Κασσανδρινό, έχει οριστεί με 600. Αν όχι γνώμη μου με 500. Στο σάιτ του κτηματολογίου άλλο ΟΤΑ βγάζει για φούρκα και άλλο ΟΤΑ για κασσανδρινό. Φαντάζομαι παίζει ρόλο αυτό. Η λογική μου λέει 500.

 

Αλλά οι βλάκες όταν συνέταξαν τον Ιανουάριο του 2011 αυτό http://www.gsis.gr/A...0/xalkidiki.pdf δεν θα έπρεπε να βάλουν τις καλλικρατικές ονομασίες? Ή για πολύ ηλίθιους πρόκειται ή είναι κάτι προσωρινό ο καλλικράτης και τρώνε τα φράγκα από τα προγράμματα, πάντως νας μας μπερδεύουν ξέρουν καλά

 

 

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω την τιμή ζώνης στο Παλιούρι Χαλκιδικής εντός οικισμού;

Δεν έχει τιμή ζώνης. Λογικά θα πας με τα 600 που είναι το ελάχιστο του Δήμου Κασσάνδρας (στο Κασσανδρινό).

Πευκοχώρι-Παλιούρι (εντός σχεδίου) από πολεοδομ. Μουδανιών με 600 μου είχαν πει, αλλά πάλι δε βγαίνει άκρη αφού η τοπική κοινότητα αυτών δεν υπάρχει στο συστημα αντικειμεν. αξιών, άρα σύμφωνα με το νόμο αφού δε μπλέκουμε το δήμο στα εντός, θα έπρεπε το ελάχιστο της περιφερειακης ενότητας που έιναι 500€. Εκτός κι αν εννοούν το ελάχιστο της περιφερειακής ενότητας των εντός, αλλά δεν διαχωρίζει κατι τέτοιο. Για εκτός σχεδίου χαλκιδική με 500 πάει (αν δεν έχει οριστεί). Ποια διαφορά με τα εντός? Γιατί μου είπαν 600 από πολεοδομία? Μήπως και αυτοί είναι άσχετοι? Κάτι μου διαφεύγει?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση ρύθμισης αυθαιρέτου με Ν4014 όπου υπάρχει γραμμική τιμή ζώνης 1400euro ενώ η τιμή του υπόλοιπου Ο.Τ είναι 1050. Εγώ τη τιμή πρέπει να βάλω στη δήλωση μιας και θα ρυθμιστούν χώροι που έχουν πρόσωπο στη γραμμική ζώνη αλλά και υπόγειοι χώροι όπου βάσει της εφορίας δεν ισχύουν οι γραμμικές . Παρακαλώ τη βοήθεια σας για όποιον γνωρίζει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.