Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες μελέτες για κάτω των 50 τμ


Recommended Posts

Σε προσθηκη κατ επεκταση......20μ2 χρειαζεται ;

1. μελετη υδρευσης-αποχετευσης;

2. ηλεκτρολογικη μελετη;

(σημειωση:δεν θα ενσωματωθει στο υφισταμενο αλλα θα παρει νερο απο αυτο)

αν χρειαζεται, εκτος απο σχεδια θα πρεπει να υπαρχουν και τευχη υπολογισμων;

 

νομιζω απο κτιριοδομικο για κατω των 50τ.μ. δεν χρειαζεται Υδ-Απχ ...ομως αν εχει ειδικη χρηση...ισως

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Oι προσθήκες (επεκτάσεις) τμήματος κτηρίου σε υφιστάμενο κτήριο, απαιτούν σύνταξη μελέτης ενεργειακής απόδοσης (Μ.Ε.Α.) κατά τη έκδοση άδειας και έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (Π.Ε.Α.);

 

"...
Εάν η προσθήκη (επέκταση) τμήματος κτηρίου που είναι λειτουργικά ανεξάρτητο από το υπόλοιπο κτήριο και έχει συνολική επιφάνεια μικρότερη από 50 τ.μ., απαιτείται μελέτη θερμικής επάρκειας μόνο για το τμήμα της προσθήκης.
Αν η προσθήκη (επέκταση) τμήματος κτηρίου (ανεξαρτήτου επιφάνειας) είναι λειτουργικά ενιαία με άλλο τμήμα ή όλο το κτήριο, τότε εξετάζεται η περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης. Αν δεν υπόκειται στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης, τότε  δεν απαιτείται σύνταξη μελέτης ενεργειακής απόδοσης και ούτε η έκδοση Π.Ε.Α. Απαιτείται όμως μελέτη θερμικής επάρκειας για το τμήμα της προσθήκης.
..."

 

Η προσωπική μου άποψη ως μηχανολόγος είναι ότι θα ήταν η προσθήκη λειτουργικά ανεξάρτητο τμήμα αν δεν χρησιμοποιούσες το υφιστάμενο δίκτυο ύδρευσης. Από την στιγμή που το δίκτυο ύδρευσης είναι κοινό τότε είναι λειτουργικά εξαρτημένο , τουλάχιστον από άποψη των Η/Μ. Εκτός βέβαια αν είσαι σε περιοχή που η ΔΕΥΑ συνηθίζει να βάζει ένα ρολόι για όλες τις ιδιοκτησίες του κτηρίου οπότε μπορείς να "παρακάμψεις" το πρόβλημα.

 

Καλύτερα ρώτησε τον υπάλληλο της υπηρεσίας δόμησης για την δικιά του ερμηνεία του "λειτουργικά ανεξάρτητου".

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

. Απαιτείται όμως μελέτη θερμικής επάρκειας για το τμήμα της προσθήκης.

..."

Η προσωπική μου άποψη ως μηχανολόγος είναι ότι θα ήταν η προσθήκη λειτουργικά ανεξάρτητο τμήμα αν δεν χρησιμοποιούσες το υφιστάμενο δίκτυο ύδρευσης. Από την στιγμή που το δίκτυο ύδρευσης είναι κοινό τότε είναι λειτουργικά εξαρτημένο , τουλάχιστον από άποψη των Η/Μ.

Καλύτερα ρώτησε τον υπάλληλο της υπηρεσίας δόμησης για την δικιά του ερμηνεία του "λειτουργικά ανεξάρτητου".

 

 

 

 

 

Καταρχην sdim σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Δευτερον, η ειδικοτητα μου ειναι π.μ. και δεν κατεχω απο το αντικειμενο αυτο.

η περιπτωση μου ειναι, σε ισογεια κατοικια, να γινει προσθηκη 20τ.μ. (οικοτεχνια-επ.εργαστηριου) για παραγωγη χυμου.

Θα εχει ανεξαρτηση εισοδο αλλα θα συνδεεται με τα δικτυα (ρευμα-νερο-αποχ) της υπαρχουσας κατοικιας.

Δεν γνωριζω σε ποια περιπτωση ανηκω....νομιζω λειτουργικα εξαρτημενο. Επομενως συμφωνα με τα παραπανω δεν χρειζεται κενακ, ΜΕΑ  αλλα Μ θερμικης επαρκειας. Πιστευω δεν θα χρειασει για υδρευση-αποχετευση

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Έχω κάνει την αναζήτησή μου, αλλά θέλω να σας ρωτήσω ώστε να είμαι επαρκώς προετοιμασμένη για τη συζήτηση που θα γίνει με την πολεοδομία. Πρόκειται για προσθήκη 48μ2 κατ επέκταση λειτουργικά ανεξάρτητη (καμία επικοινωνία χώρων με ανεξάρτητη είσοδο) σε κατοικία εκτός σχεδίου,

Από μελέτες πέρα από τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, παθητική, στατικά και θερμομόνωση χρειάζεται κάτι άλλο;

Υδρευσή-Αποχέτευση σύμφωνα με κτιριοδομικό αρ.25 δε χρειάζεται,σωστά;

Περιβ. Χώρος, αφού είναι προσθήκη και όχι 'νέα' άδεια, σύμφωνα με εκγ.11/90 (την οποία δε μπορώ να βρω...) επίσης δε χρειάζεται

Καλά τα λέω ή κάπου έχω λάθος;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα,

σε παλαιά πέτρινη 2όροφη κατοικία (28τμ ο όροφος), στο ισόγειο στη δεύτερη πόρτα που έχει θα γίνει προσθήκη κατ'επέκταση μπάνιου 11,35 τμ.

Τι μελέτες απαιτούνται?

(Αρχιτεκτονική, Στατικά, Παθητική, Θερμομόνωση & Υδρευση-αποχέτευση?) 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.