Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Εγω και τα δυο εχω ακουσει και τα δυο εχω δει. Νομιζω οτι ειναι ακριβως τα ιδια απο αλλες εταιρείες

 

Ομοίως. Τα έχω δει-ακούσει-πιάσει και χτίσει. Αυτό που ρωτάω είναι ότι για το ytong υπάρχει επίσημο site και μαθαίνεις τα τεχν. χαρακτηριστικά, την ιστορική του διαδρομή τα iso κλπ. Για το alfa block, δεν βλέπω τίποτα. Στην τιμή έχουν μεγάλη διαφορά (το ytong είναι πολύ ακριβότερο/μ3), και φοβάμαι μήπως έχει πίσω η αχλάδα την ουρά, γι αυτό ρωτάω άν ξέρει κανένας και το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι οφείλω να προτείνω σε όποιον προτίθεται να κτίσει με ytong σε περιοχή με έντονη σεισμική δραστηριότητα να το σκεφτεί πολύ καλά πριν το κάνει. Προσφάτως σε εφαρμογή τέτοιου είδους τοιχοποιίας ύστερα από απαίτηση του ιδιοκτήτη σε πενταόροφη πολυκατοικία όπου εγώ ο ίδιος ήμουν μελετητής και επιβλέποντας μηχανικός, παρουσιάστηκαν έντονες ρηγματώσεις σε επιφάνειες των δύο πρώτων επιπέδων. Τονίζω πως επί του ιδίου οικοδομικού τετραγώνου έχω προσφάτως κατασκευάσει πολυκατοικία παρομοίου μεγέθους πολυκατοικίας με συμβατική τοιχοποιία και δεν υπήρξε η παραμικρή εμφάνιση τριχωειδούς ρηγμάτωσης. Δεν γράφω για να αποτρέψω κάποιον από την αγορά του εν λόγω υλικού. Γράφω για την αδυναμία ανάληψης διατμητικών τάσεων και ιδιαιτέρων παραμορφώσεων, την έλλειψη γνώσης σωστής εφαρμογής τόσο του υλικού όσο και των επιχρισμάτων επί αυτού, την αυξημένη υδατοπερατότητα στο βάθος χρόνου. Η διαφορά της θεωρίας από την πράξη είναι μεγάλη στο ζήτημα εφαρμογής και συμπεριφοράς. Ας φροντίσουν λοιπόν όσοι πλασάρουν υλικά στον ελλαδικό χώρο να παρουσιάσουν επαρκή εργαστηριακά αποτελέσματα σε δυναμικές κινήσεις και να αφήσουν τα μαθηματικά μοντέλα στην άκρη. Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ. Εγώ πάντως θα μείνω πιστός στο φιλότιμο τουβλάκι...

Link to comment
Share on other sites

HORiON

σε ευχαριστουμε για την προσωπικη σου παρατηρηση. Αν και πιστευω οτι καποιοι γνωριζουν πολυ καλα το προιον αυτο η δικαι σου και τετοιες εμπειριες μας βοηθανε και μας ανοιγουν τα ματια και να ψαχνουμε.Ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

gio πρώτα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για τον χρόνο σου. θα σου αναλύσω τον συλλογισμό μου.

1. το τούβλο (πηλός) σε εξωτερική τοιχοποιία μαζί με το επίχρισμα λειτουργεί σαν ένας πυκνωτής συγκρατώντας την θερμοκρασία την ημέρα, το καλοκαίρι, και την αποδίδει το βράδυ, ειδικά όταν σε παραθαλάσσιο μέρος υπάρχει υγρασία και δημιουργεί καλύτερες συνθήκες όταν κάθεσε στο μπαλκόνι, σε αντίθεση με το YTONG που είναι ουδέτερο (όπως το μαντέμι με το αλουμίνιο). 2. το αλφαμπλόκ το γνώρισα και το δούλεψα (σαν βοηθός του οικοδόμου πατέρα μου) πριν 32 χρόνια (1977) σε εσωτερικές τοιχοποιίες, τόσο σε καταστήματα όσο και σε κατοικίες με τις γνωστές ιδιότητές.

3. το περλιτομπετό ελαφρού τύπου σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για το συνολικό δέσιμο (μασίφ) της τοιχοποιίας, εκμεταλλευόμενος και την μονωτική ιδιότητά του περλίτη (κόστος 50€ περίπου το m3).

(σημ: έχω κάνει μια δοκιμή αντοχής σε φωτιά, συγκρίνοντας τούβλο με YTONG και εάν θέλεις μπορώ να σου αναλύσω τον τρόπο και τα αποτελέσματα.)

θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι σωστός ο συλλογισμός μου ή η άποψή μου είναι λάθος. σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, εδώ ταιριάζει μια χαρά πιστεύω...

 

Κισσηρόλιθοι το θέμα ....άλλο ένα εναλλακτικό του τούβλου. Απ΄ ότι γνωρίζω, υπάρχει μόνο μια εταιρία, η ΛΑΒΑ που τους πάραγει, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω στοιχεία για συντελεστή λ ή Κ, θλιπτική-εφελκυστική αντοχή, κλπ.

 

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Κόστος, κάποιος ειδικός τρόπος εφαρμογής κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.Τα Alfa Block / Ytong ειναι σαν σφουγγαρι οταν πεση νερο πανο τους.Επομενως ποιος ο λογος να μπαινουν σε εξωτερικους τοιχους?

Εχουν βεβαια τρομερη μονωση αλλα αν παει τπτ στραβα ερχεται η υγρασια!!!!

Κατα την γνωμη μου πρεπει να χρησημοποιητε σε μεσοτοιχιες και στο κατω μερος εκει που παταει δηλ ο τοιχος μας να εχουμε ρηξη ενα σεναζι 10cm υψους ωστε οταν θα μπουν τα υποστρωματα και τα πλακακια,το σοβαντεπι να κοληθει στο σεναζι και οχι στον τοιχο.Ετσι αποκλειουμε το ενδεχομενο τυχων διαροης νερου απο το σοβαντεπι προς τον τοιχο (σφουγγαρι).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υποψιάζομαι ότι στο Alpha Block είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιούνται για το χτίσιμο τα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ προϊόντα και διαδικασίες από τις εταιρείες που τα προμηθεύουν.

 

Άκουσα πρόσφατα από εργολάβους ότι αποφεύγουν τα Alpha Block επειδή κάνουν ρωγμές και στον σεισμό σε κάποιες οικοδομές τρίτων είχαν θρυμματιστεί.

 

Δεν ξέρω αν επίσημα τα Alpha block θέλουν δικά τους υλικά με συγκεκριμένη ελαστικότητα για το χτίσιμο ή χρησιμοποιείται το κλασικό τσιμέντο που χτίζουμε με τα τούβλα. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδική κόλλα για την κατασκευή τοιχοποιϊών από Alpha Block/Ytong. Το κοινό τσιμέντο καλό είναι να αποφεύγεται καθώς δεν έχει ούτε τις συγκολλητικές ιδιότητες της εν λόγω κόλλας αλλά ούτε και τις θερμομονωτικές...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν "έξυπνοι" που δίνουν καλή προσφορά και χτίζουν με τσιμέντο μετά ή με κόλλα με λάθος αναλογία υλικών.

Γιατί άραγε έχει αφήσει άσχημη εντύπωση στην πιάτσα ότι χαλάει εύκολα στον σεισμό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.