Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Αν συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία είναι μόνο οι 2 και ο κατασκευαστής τότε θα δηλώσεις μόνο αυτούς σαν συνιδιοκτήτες για τα κοινόχρηστα. Αλλά είναι μόνο αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα τι ποσοστα να τους βάλω σε 6μ²?και την σιγμη που η αυθαιρεσια πρέπει να είχε γίνει το 7-11 και εκεινοι αγορασαν τα διαμερισματα τον 4-12 ...την αυθαιρεσια την είχε κάνει ο κατακευαστης κατα την κατασκευή...έχεί πρόβλημα αυτή η δήλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

O συνάδελφος προσπαθεί να σου πει ότι, αν στο ακίνητο υπάρχουν π.χ. 10 διαμερίσματα (διαφορετικές δηλαδή ιδιοκτησίες), τότε απαιτείται συναίνεση και από τους 10 ιδιοκτήτες για ρύθμιση αυθαιρεσίας σε κοινόχρηστο χώρο του ακινήτου, ανεξαρτήτως του αν η αυθαιρεσία είναι 1 τ.μ. ή 100 τ.μ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδιοκτήτες θα βάλεις αυτούς που το χρησιμοποιούν σήμερα αλλά πρέπει να πάρεις συναίνεση από όλους τους συνιδιοκτήτες του κοινόχρηστου χώρου.

 

Όταν αγόρασαν ήξεραν ή θα μπορούσαν να μάθουν, πως αγοράζουν αυθαίρετο τμήμα.

 

Καταρχάς από ότι κατάλαβα έχεις δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Άρα πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις.

Στην κάθε μία δήλωση θα πρέπει να υπάρχουν μόνο όσα αφορούν την εκάστοτε οριζόντια ιδιοκτησία και επίσης οι υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

 

Επίσης τα ποσοστά είναι ποσοστά, δεν έχουν να κάνουν με το εμβαδό.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω εξηγησει σωστα μάλλον...εχω 22 τμ. δώμα σε αποκλειστική χρήση Δ΄οροφου (μεζονετα) εκ των οποών τα 15 είναι κλείσιμο ταρατσας αποκλειστικής χρησης του δόροφου και τα 6 είναι καταπάτηση του πλατύσκαλου και αποθήκη πάνω από το φρεατιο του ασανσερ.Το ερωτημα μου λοιπον είναι την δηλωση να την κάνω για τον Δ΄οροφο+δώμα και να κάνω τροποποιηση με συναινεση οτι το τμημα αυτο του κλιμακοστασιου οι συνιδιοκτητες συναινουν να το παρει ο Δ+δώμα ή να κάνω δυο δηλώσεις α.15 δ΄οροφος+δώμα και β. 6 κοινοχρηστα με ολους τους συνιδιοκτήτες?θεωρείς οτι δεν πρέπει να ανάγω τα ποσοστα συνιδιοκτησίας κοινοχρήστων καθενός στα 6τ.μ. αν επιλέξω την δεύτερη λύση δηλώσεων.

 

αυτη την φορά ελπίζω να έγινα πιο κατανοητή.

 

Γνωρίζω οτι για καθε αυτοτελή ιδοκτ. κάνω δήλωση μόνο που εδώ το δώμα δεν είχε χιλιοστα αλλά μόνο αποκλ.χρήση και επιπλέον οτι χρειαζομαι συνεναιση όλων όσων έχουν ιδοκτησια στην πολυκατοικία ...δεν είμαι και τοσο ασχετη!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος μου ανεφερε πως αντι για συναινεση απο ολους τους ιδιοκτητες εναν-εναν, παιρνει ΥΔ του ιδιοκτητη πως εχει τη συναινεση ολων και πως αν ζητηθει μεταγενεστερα θα τις παραδωσει και γραπτως στο μηχανικο

Αυτο προς αποφυγη σπαταλης χρονου για να μαζευτους οι συναινεσεις μια μια...

Εγω εκανα 3 μηνες για να μαζεψω 11 συναινεσεις για μια οικοδομη...

Για φανταστειτε οικοδομη με 30 διαμερισματα... Χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα...

Καπως πρεπει να διαφευγουμε αυτων των περιπτωσεων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστή αυτή η αντιμετώπιση.

Ως μηχανικός "συναινείς" κι εσύ ότι, ο πελάτης έχει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Αν συμβεί οτιδήποτε και δεν καταφέρει να την πάρει εκτίθεσαι χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα.

Καλό λοιπόν είναι να ...δένεις το γάϊδαρό σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικοτητα, συναινεση χρειαζεται σε παρα πολλες περιπτωσεις

Φωταγωγοι που ουδεποτε κατασκευαστηκαν, φαγωμα κοινοχρηστου, φαγωμα αιθριων, ακομα καλα καλα και αυθαιρετες κατασκευες σε ταρατσες, εσοχες και μπαλκονια θελουν συναινεση...

 

Ναι, και σε μπαλκονια, απο τη στιγμη που δε θεωρουνται ιδιοκτησια σου αλλα κοινοκτητα...

 

Εγω μοναχα σε κραυγαλεες περιπτωσεις ζητω συναινεσεις...

Τωρα σε φωταγωγισκους που δεν κατασκευαστηκαν ποτε και κερδισε η ιδιοκτησια μου μισο τετραγωνικο, ε οχι, δε θα αναζητησω συναινεση απο τους δεκαδες ιδιοκτητες....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν ο ιδιοκτήτης υπογράφει με γνήσιο υπογραφής ότι θα εξασφαλίσει τη συναίνεση εάν εάν κλπ, εγώ δεν κατάλαβα νομικά γιατί κολλύομαι? (είπαμε, άλλο ηθικό, άλλο νόμιμο!)

Εγώ πάντως προσωπικά πάντα ψάχνω τα συμβόλαια, ρωτάω όποιον μπορώ για κανονισμούς, εξηγώ τα πάντα, και αποτέλεσμα :

άλλες δουλειές τις χάνω (οι περισσότεροι, που ούτως ή άλλως όταν τους λες δυσάρεστα προτιμούν τον πιο ευχάριστο)

άλλοι κάνουν πίσω

κάποιοι όμως (ήδη πελάτες ) υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση που τους έδωσα ανάλογη με αυτή του inzaghi και προχωρησαμε

Η υπεύθυνη δήλωση είναι η τελευταία λύση, και σε κάποιοες περιπτώσεις η συναίνεση με το ψάξιμο εξασφαλίστηκε, αλλά ειναι και άλλες περιπτώσεις που απλά δε γίνεται αλλιώς.

Δηλαδή πελάτης μας χρόνια, που έχει καταγγελία από το γείτονα με πρόστιμα 3000, σε συγκρότημα με 30 διαμ/τα, και μπορεί να τακτοποιήσει τις παρανομίες με το παράβολο των 500, ε, όχι, δε θα τον διώξω, ούτε και θα του πώ γιατί δε μου έφερες υπογραφή από τον γείτονα που σε κατήγγειλε. Διαβάζει, υπογράφει και θα προχωρήσει ξέροντας τα ρίσκα.

Ξαναλέω όμως η υπεύθυνη δήλωση είναι η τελευταία λύση, πρώτα εξαντλούμε υπομονή με ψάξιμο για όλα τα υπόλοιπα. Και φυσικά εξαρτάται για τον πελάτη και από το ποσό που ... τζογάρει. Αλλιώς αντιμετωπίζεις υπόθεση που κλείνει με το 500 αρικο, ενώ υπόθεση των 10000 χωρίς συναίνεση, ε εκεί θέλει πολλή αυστηρότητα.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το λινκ του νόμου-ΦΕΚ-οδηγίας-κανονισμού

που γράφει ότι απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτήτη για αλλαγή στις όψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.