Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, από την αρχή έγραψα ότι, εκδίδει ο συνάδελφος κανονικότατα τη Βεβαίωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Η΄6)): Ο Μηχανικός ελέγχει τη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία* μόνο ως προς τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της και βεβαιώνει ότι δεν έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση υπέρ της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας και εις βάρος των κοινόκτητων και κοινόχρηστων χώρων.

Δεν παυει να ειναι ερωταπαντηση και οχι Νομος η εστω Εγκυκλιος...

Θεωρεις τοσο απιθανο ο επομενος αγοραστης να βαλει δικο του μηχανικο, ο οποιος θα ανακαλυψει αυτην την "αυθαιρεσια" και θα σε τρεξει στα δικαστηρια γιατι θεωρησε οτι εξυπηρετουσες συμφεροντα του πωλητη που αποκρυψανε αυτη τη χασουρα των τετραγωνικων για να μη μειωθει αναλογως και η τιμη?

Μπορει να ειναι τραβηγμενο αλλα πλεον ολα τα θεωρω πιθανα εγω.

Δε θα εδινα βεβαιωση, θα τακτοποιουσα...

 

Εξαλλου η διαμερισματωση γι αυτο εχει μπει

 

Για τα ιδια τετραγωνικα, προσφατως, εβαλα 1 ακομα παραβαση κατηγοριας 13 και τακτοποιηθηκε ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ απο τον πελατη μου

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι καλησπερα.

Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας.

Σε μια πολυκατοικια εχω κανει τακτοποιηση σε χαρακτηρισμενο απο την αδεια οικοδομης υπογειο απο αποθηκη σε γκαραζ και γραφειο με αλλαγη διαστασεων

στα εξωτερικα ανοιγματα.Εγινε καταγγελια στην πολεοδομια απο καποιον συνιδιοκτητη οτι η επεμβαση στα ανοιγματα χρειαζεται συναινεση απο τους

υπολοιπους , εγινε αυτοψια απο το τμημα αυθαιρετων και εκοψαν στον ιδιοκτητη ενα ωραιοτατο προστιμο.

Κατ ουσιαν δηλαδη βγαζουν αχρηστο ολο τον ν.4014 διοτι ερωτω ,ποια παρανομια προς ρυθμιση δεν θελει συναινεση εφοσον οι περισσοτερες

αφορουν αλλαγη στην οψη των κτιριων.Ειτε αυτο λεγεται κλεισιμο ημιυπαιθριων , ανοιγμα πορτας στη θεση παραθυρου με αλλαγη αβατου εξωστη σε βατο κλπ.

Πηγα στη ΔΟΚΚ καθως και στο ΤΕΕ και κατ ουσιαν δεν με διαφωτισαν.

Εχετε καποια συμβουλη ή εχει ξανατυχει σε καποιον;

Περιπτωση συναινεσης απο τους υπολοιπους δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παυει να ειναι ερωταπαντηση και οχι Νομος η εστω Εγκυκλιος...

Θεωρεις τοσο απιθανο ο επομενος αγοραστης να βαλει δικο του μηχανικο, ο οποιος θα ανακαλυψει αυτην την "αυθαιρεσια" και θα σε τρεξει στα δικαστηρια γιατι θεωρησε οτι εξυπηρετουσες συμφεροντα του πωλητη που αποκρυψανε αυτη τη χασουρα των τετραγωνικων για να μη μειωθει αναλογως και η τιμη?

Μπορει να ειναι τραβηγμενο αλλα πλεον ολα τα θεωρω πιθανα εγω.

Δε θα εδινα βεβαιωση, θα τακτοποιουσα...

 

Εξαλλου η διαμερισματωση γι αυτο εχει μπει

 

Για τα ιδια τετραγωνικα, προσφατως, εβαλα 1 ακομα παραβαση κατηγοριας 13 και τακτοποιηθηκε ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ απο τον πελατη μου

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση και εγώ τελικά έδειξα την πραγματική κατάσταση.

 

Πιστεύω όμως πως ο μηχανικός βεβαιώνει αυτό που λέει ο ΙΑΣΩΝΑΣ.

Δεν είναι θέμα του μηχανικού να βεβαιώσει πόσα τετραγωνικά είναι η ιδιοκτησία.

Αυτό είναι θέμα της σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Εάν τα σχέδια της άδειας δεν είναι ίδια με την πραγματική κατάσταση λόγω της μείωσης των τετραγωνικών του διαμερίσματος προς όφελος κοινόχρηστου χώρου χωρίς φυσικά να επηρεάζονται οι όψεις νομίζω δεν χρειάζεται να πληρωθεί πρόστιμο παρά να αναφερθεί στην τεχνική έκθεση αυτό το γεγονός και με αναλυτικό τρόπο μάλιστα. Αν χρειάζεται και με σχέδιο που θα μπει στο σύστημα μόνο για την ιδιοκτησία, χωρίς πρόστιμο όμως. Άλλωστε στον νέο νόμο θα πληρώνεται 500 Ευρώ για μικρές πολεοδομικές παραβάσεις και θα υποβάλλεται μόνο τεχνική έκθεση μηχανικού

 

Αυτό νομίζω υπερκαλύπτει τον μηχανικό.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οικοδομη του εβδομηνταφευγα στη Σαλονικη

Μελεταει ο εργολαβος στο προσυμφωνο και εργολαβικο συμβολαιο 1ο οροφο με κατοψη μονο του και κοινη κατοψη 2ου και 3ου

Στην αδεια βαζει κοινη κατοψη 1ου και 2ου και τον 3ο μονο του

 

Εγω ελεγχω το διαμερισμα του 2ου οροφου, το οποιο παει για διαμερισματωση, λογω του οτι συμπιπτει πραγματικα με το του 3ου οροφου αλλα στη μελετη ειναι ομοιο με του 1ου.

Το θεμα μου ειναι αλλο...

Εν συγκρισει με τα πολεοδομικα σχεδια παντα, φαγωθηκε κατι παραπανω απο 1τ.μ. κοινοχρηστου διαδρομου, ο οποιος επρεπε να ειναι μεγαλυτερος στην ακρη του.

Βασει του σχεδιου του εργολαβικου ειναι στο εκατοστο.

Διανομη ΔΕΝ υπαρχει, συστασεις οριζοντιου γινοντουσαν κατα διαμερισμα μονο και οχι ομαδικες, χωρις να ξερουμε βασει ποιων σχεδιων.

 

Απαραιτητη η συναινεση προ τακτοποιησης?

Το ενδεχομενο να γινει αναζητηση στη μεριδα του εργολαβου στο υποθηκοφυλακειο και να βρεθουν ΟΛΑ τα αρχικα συμβολαια που πουλησε ο εργολαβος, να βρεθουν οι κατοψεις που εχουν επισυναφθει και να χρησιμοποιηθουν ως πειστηρια οτι ολες οι συστασεις πραγματιποιηθηκαν βασει αυτων των σχεδιων, αρα δεν απαιτειται συναινεση, υφισταται?

 

Δυσκολο πραγμα η συναινεση, ηδη ο ενας απο τους 20 ειναι Γερμανια...

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον πελάτη σου να συνεννοηθεί με τον συμβολαιογράφο του να βρουν σε ποιον συμβολαιογράφο είναι το αρχείο του συμβολαίου του εργολάβου (ή κατά κανόνα της αντιπαροχής που θα είχε γίνει)

Σε μισό λεπτό το βρίσκει με ένα τηλέφωνο στον σύλλογο τους.

Τους βάζεις να συνεννοηθούν μεταξύ τους να παραλάβουν τα συνημμένα σχέδια στον τίτλο ή στην σύσταση με τα διαμερίσματα.

Κατά κανόνα όλες οι αρχικές μεταβιβάσεις και συμβόλαια πώλησης τα έκαναν στον συμβολαιογράφο που είχαν αρχικά επιλέξει οι οικοπεδούχοι με τον εργολαβο - αντιπαροχέα . Άρα ένα αρχείο.

 

Με αυτά στα χέρια σου ξεκινάς εσύ να δουλεύεις και ναι μπορεί εκεί να ανταποκρίνονται τα σχέδια των τίτλων με το κατασκευασμένο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιογραφο που συνεταξε το εργολαβικο τον ξερω.

Το αν οι πρωτες πωλησεις απο τον εργολαβο εγιναν εκει δε δυναμαι να ξερω

Συστασεις οριζοντιου, επαναλαμβανω, εγιναν κατα την πωληση, για καθε διαμερισμα ξεχωριστα.

Δεν επισυναπτοταν σχεδιο στην πωληση, αναφεροταν το σχεδιο του εργολαβικου και μονο.

Εχει ισχυ αυτο, αντι της συναινεσης, να θεωρησω οτι ΟΛΟΙ οι αρχικοι αγοραστες αλλα και οι οικοπεδουχοι που παρελαβαν βασει του εργολαβικου, συμφωνησαν και απεδεχθησαν οσα εμφαινονται στα σχεδια του εργολαβου?

 

Εικαζω πως οχι γιατι επισυναπτονται σε προσυμφωνο που δεν εχει νομικη υποσταση....

Link to comment
Share on other sites

 [φυσικα, οταν οι οροφοι ειναι ίδιοι,  επιτρεπεται να γινεται μια κατοψη "κοινη" των οροφων...]

 

α] σε καθε πωληση γινονταν και συσταση ΟΙ. Νομιμώτατο.

 

β] Ειτε γινει το οριστικο συμβόλαιο  με κατοψη  του εργολαβικού είτε με αλλη προχειρη κατοψη...δεν αλλαζει σε τίποτε.

Υπαρχει "διαφορά" μεταξυ της επίσημης κατοψης της ΟΑ και της επισυναφθεισης στο συμβολαιο.

 

Αυτη τη διαφορά την "διορθωνει"  η διαμερισματωση...δλδ  η διαφορά μεταξυ  2-3-4 διαμερισματων,εντος του περιγραμματος των διαμερισματων..μεταξυ της εγκεκριμενης κατοψης και της κατοψης στα συμβολαια...

 

πχ.  δυο διαμερισματα των 80 τμ. καθε ενα, εγινε το ενα 75 και το αλλο 85...

 

γ] αν, ομως, εννοεις οτι εχεις ενα διαμερισμα ανα οροφο που κατελαβε μερος του κοινοχρηστου διαδρόμου

τοτε δεν εχεις "διαμερισματωση"

 

Εχεις απλη παραβαση...θα δεις τις ανοχες...νομιζω 2/% [δεν θυμαμαι ακριβως]

 

και  δεν χρειαζεσαι κανενος την συναινεση, οπως  λεει και το γνωστο εγγραφο των συμβ/φων...περιπτωση γ',

διοτι "καλυπτεσαι" απο την συσταση πληρως

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατσε κατσε κατσε....

Αν το συμβολαιο αγορας του ακινητου ΜΟΥ επισυναπει κατοψη του προσυμφωνου και εργολαβικου συμβολαιου (δεν την επισυναπτει απλως μας παραπεμπει εκει, οτι το ακινητο εμφαινεται με τα χαρακτηριστικα Α-Β-Γ-Δ-Ε-Ζ-Η-Θ- κλπ εκει), τοτε για την τακτοποιηση δε χρειαζομαι συναινεσεις απο ολους?

 

Η πραξη αγορας ΚΑΙ συστασης οριζοντιου του διαμερισματος υπεγραφη απο τους συμβαλλομενους μονο (οικοπεδουχους, εργολαβο και αγοραστες). Οι λοιποι ιδιοκτητες υπεγραψαν αντιστοιχα την αγορα και συσταση των δικων τους διαμερισματων, με τα αντιστοιχα σχεδια, τα οποια δεν ξερω.

Με ποια λογικη αυτο μου επιτρεπει να τακτοποιησω τη διαφορα αναμεσα στη συσταση και την Ο.Α. χωρις συναινεσεις?

Επειδη μου δοθηκε με το αρχικο συμβολαιο αγορας αυτο το τμημα, το οποιο στα συμβολαια ειναι ιδιοκτησια μου και στην πολεοδομια κοινοχρηστος μονο?

Ενω αν ηταν κοινοχρηστος και στη συσταση και την πολεοδομια, τοτε θα ηθελα συναινεσεις?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα...

 

δεν πειραζει που δεν "επισυναπτεται"  στο δικό σου συμβολαιο....

Το συμβολαιό σου σε παραπεμπει σε "ηδη επισυναπτομενη κατοψη".

Επομενως,

Εχεις συσταση οριζοντιας με το συμβολαιό σου.

Αυτη η κατοψη εχει διαφορα  απο την κατοψη της ΟΑ.

 

Αυτη την διαφορα τακτοποιείς

 

και δεν ειπες αν εχεις ενα ή 2-3 διαμερισματα ανα όροφο...

 

Με ενα διαμερισμα ανα οροφο ή με μονη αυθαιρεσια την καταληψη κοινοχρηστων...

 

δεν εχεις διαμερισματωση.

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.