Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαπαξ Πληρωμή Ειδικού Προστίμου & συμψηφισμός


Recommended Posts

Λογικά όχι, τα έχουν κάνει μπάχαλο με τις ημερομηνίες και φαίνεται να μην ισχύει η προθεσμία πληρωμής κάθε εντολής.

Το σύστημα θα την δεχτεί κανονικά και εάν ποτέ φτάσουν σε σημείο να ελέγξουν προθεσμίες και πληρωμές ίσως να επιβληθεί πρόστιμο εκπρόθεσμου.

Προς το παρόν δε νομίζω να ισχύει τίποτα από τα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχομαι να είναι έτσι "yian" . Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αν κάποιος άλλος έχει να προσθέσει και άλλη άποψη δεκτή (στο #30)

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

εχω πελατη που αφου πληρωσε 10 δοσεις θελει αν το γυρισει σε εφαπαξ.....1. μπορουν απο το τεε μετα απο αιτημα να γινει αυτο?

2. θαχει 20% εκπτωση στο υπολοιπο του προστιμου η καθολου? καλα για 20 επι του αρχικου θαναι απιστευτο..... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω ότι γίνεται με ηλεκτρονική αίτησή σου, μέσα από το σύστημα.

2) Δύσκολο να πάρει το 20%. Αδύνατο να το πάρει στο αρχικό ποσό.

 

Εάν το κάνεις, ενημέρωσέ μας... :smile:

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση πλήρωσα στη τράπεζα τις υπόλοιπες δόσεις κάθε μια ξεχωριστά (μια ώρα πληκτρολογούσε ο υπάλληλος)

(σημείωση: μόνο η εθνική τράπεζα μπορούσε να μου το κάνει)

 

σε επικοινωνία με ΤΕΕ απέκλεισαν την έκπτωση 20%

και με το θέμα της μιας συγκεντρωτικής πληρωμής του υπόλοιπου προστίμου,

μου το αρνήθηκαν λόγω δομής-λειτουργίας συστήματος του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση κρίσεως.Δεν ξέρω πως στραβώθηκα και τι πάτησα, σε τακτοποίηση αυθαιρέτου που το πρόστιμο προέκυπτε 2400ευρώ περίπου μου έβγαλε παράβολο 2000 ευρώ και στη συνέχεια άλλα 400 ευρώ περίπου υπόλοιπο προς πληρωμή. Που πήγε η ταλαίπωρη η έκπτωση 20%;Έστειλα διόρθωση δήλωσης στο ΤΕΕ (είναι σε φάση προσωρινής υπαγωγής).Πότε απαντούν αυτοί οι άνθρωποι;

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, όταν το υπόλοιπο είναι < €400, δε δικαιούσαι την έκπτωση του εφάπαξ, το λέει στο 4014. Προσπάθησε (!!!) να βγάλεις το πρόστιμο > 2400 € και θα σου δώσει τη δυνατότητα επιλογής της έκπτωσης (εφόσον έχει πληρωθεί και παράβολο 2000, θα μείνει μηδενικό υπόλοιπο ανεξόφλητο, θα είσαι έτοιμη για περαίωση δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Σε χιλιοευχαριστώ. Αυτό με το 400άρι μου είχε διαφύγει.Όχι ότι έχει μείνει και πολύ μυαλό δηλαδή.......Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι λογική έχει το ακόλουθο:

 

"Ν 4014, Αρ 24 παρ 8. α. Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των τετρακοσίων (400) ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση μέχρι τις 31.12.2011."

 

Δηλαδή, αν το πρόστιμο σε ένα αυθαίρετο είναι €900, στην εξόφληση μετρητοίς, θα ισχύσει η έκπτωση 20% και θα πληρώσει €720. Ενώ αν το πρόστιμο είναι €899 (μικρότερη παράβαση από ότι προηγουμένως) πληρώνει υποχρεωτικά μετρητοίς χωρίς έκπτωση €899.

 

€720 (μεγάλη παράβαση) - € 899 (μικρή παράβαση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.