Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4014 σε χώρο που είχε υπαχθεί στο Ν.3843


Recommended Posts

Σε περίπτωση χώρου που είχε υπαχθεί στο Ν.3843/2010 και έχει καταβάλλει μέχρι στιγμής πρόστιμο 1800€ και το πρόστιμο αν υπαχθεί στο Ν. 4014/2011 είναι 1100€ μαζί με το παράβολο υποχρεούται να πληρώσει το παράβολο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Και τι γίνεται αν αφορούν διαφορετικές παραβάσεις; π.χ. αλλαγή χρήσης βοηθητικης υπογείου σε κύρια με 3843 και μετά δήλωση 4014 για το ξεμπάζωμα το υπογείου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εχω και εγω την ίδια απορία. Ρυθμισα ημιυπαιθρίους και υπόγειο με 3843 αλλά δεν έχω πληρώσει μέχρι στιγμής τίποτα. Υπολόγισα τα πρόστιμα με τον 4014 και βγαίνουν αρκετά λιγότερα τα χρήματα (αν λάβει κανείς υπόψιν κ την δυνατότητα έκπτωσης 20% στην περίπτωση εφάπαξ καταβολής). Με τα παράβολα τι γίνεται,συμψηφίζονται; Κ ποια είναι η διαδικασία που ακολουθούμε για την αλλαγή υπαγωγής από τον ένα νόμο στον άλλο; Έχει λάβει κανείς κάποια υπεύθυνη απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση στο ερώτημα της dimitrakk. Τελικά είναι αναμφισβήτητο γεγονός πλέον ότι σε αυτή τη χώρα όποιος "βιάζεται" και θέλει να είναι τυπικός με τις προθεσμίες, βγαίνει πάντα χαμένος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

που να δείτε περίπτωση τακτοποίησης παταριού με 3843 που έβγαινε 25000 και τώρα με 4014 αν βάλω και τις λοιπές παρανομίες που έχει και δεν είναι και λίγες βγαίνει συνολικά 7-8000 λόγω παλαιότητας....μπ.....ο....

 

Το σωστό νομίζω είναι να δηλωθεί με 4014 και να μην πληρώσεις καμιά επιπλέον δόση με 3843.Λογικά ακόμα και τα παράβολα του παλιού νόμου πιάνονται.Το πρόβλημα είναι με όσους αποφάσισαν να πληρώσουν εφάπαξ τον 3843 και πιθανότατα να πιάστηκαν κορόιδα τόσο αυτοί όσο και οι μηχανικοί....

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι μετά την τροποποίηση του Ν.4014/11 γίνεται συμψηφισμός προστίμων ακόμα και για περαιωμένες υποθέσεις, επομένως αν κάποιος ρύθμισε π.χ. υπόγειο με το Ν.3843/10 και κατέβαλε 5000€ ενώ τώρα με το Ν.4014/11 το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο κι έχει κι άλλες αυθαιρεσίες μπορεί να συμψηφίσει το ποσό που κατέβαλε (μπορεί και να μην οφείλει τίποτα πλέον του παραβόλου) μόνο που η ρύθμιση θα είναι για 30 αντί για 40 χρόνια

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

(μπορεί και να μην οφείλει τίποτα πλέον του παραβόλου)

Τι εννοείς "πλέον του παραβόλου". Αν έχει καλυφθεί και αυτό με τον 3843 ή από πληρωμή προστίμου; Πληρώνει παράβολο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι μετά την τροποποίηση του Ν.4014/11 γίνεται συμψηφισμός προστίμων ακόμα και για περαιωμένες υποθέσεις,..................

 

Μακάρι να ισχύσει κάτι τέτοιο διότι είναι άδικο γι' αυτούς που το εξόφλησαν να μην μπορούν να ενταχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πατάρια καταστήματος με 3843 εβγαινε α. 33000, β. 20000 και γ. 8000 και πλέον με τον 4014 χωρις καν παλαιοτητα βγαίνει: 8000, 6000 και 3000 και ευτυχως αναμεναμε διαφορα και δε πληρωθηκαν παρα μονο παραβολα. Οπότε περιμενω να μην χασω και τα παραβολα και να προχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.